Czyszczenie elewacji drewnianej. Jak konserwować i pielęgnować?

Elewacja drewniana, mimo swojego uroku i piękna, jest jedną z najtrudniejszych w czyszczeniu. Mało kto wie jak umiejętnie przeprowadzić proces jej pielęgnacji, dlatego dziś podpowiadamy jak przeprowadzić czyszczenie elewacji drewnianej.... Czytaj dalej

16 grudnia 2016
Artykuł z kategorii: Budowa domu

Elewacja drewniana, mimo swojego uroku i piękna, jest jedną z najtrudniejszych w czyszczeniu. Mało kto wie jak umiejętnie przeprowadzić proces jej pielęgnacji, dlatego dziś podpowiadamy jak przeprowadzić czyszczenie elewacji drewnianej. Czytaj uważnie!

drewniana elewacja

Fot. Flickr.com CC 2.0 tomas t.

Każdy element drewniany potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji. W przypadku tego materiału nie można pozwolić sobie na zaniedbanie, bo uszkodzona i nieczyszczona fasada budynku grozi nie tylko utratą wartości estetycznych, ale i niebezpieczeństwem dla całej konstrukcji.

Pamiętaj, że drewno poprawnie przygotowane i konserwowane posłuży Ci przez wiele lat, dlatego zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi czyszczenia elewacji drewnianej i uniknij przykrych niespodzianek.

Czyszczenie elewacji drewnianej – jak zrobić to poprawnie?

margines

Kluczem do sukcesu są poprawnie dobrane środki pielęgnacji. Wybierz je zgodnie z zaleceniami producentów lub dowiedz się więcej samodzielnie za pomocą artykułów tematycznych.

Czyszczenie elewacji drewnianej rozpocznij w momencie, w którym będziesz pewny, że podczas samego procesu nie grozi Ci żadne niebezpieczeństwo. Zabezpiecz się przed upadkiem, a na ręce załóż odpowiednie rękawice chroniące przed szkodliwym działaniem środków pielęgnacyjnych.

Zanim jednak nałożysz pierwszą warstwę preparatu, polecamy wyczyszczenie elewacji drewnianej z brudu – choćby zwykłym płynem do mycia naczyń. Po ukończeniu tego etapu przeczekać kilka dni tak, by drewno zdążyło wyschnąć.

Czyszczenie elewacji drewnianej – kiedy potrzebne?

margines

Powinieneś wiedzieć, że podstawą dbałości o drewnianą fasadę Twojego domu jest stała obserwacja. Tak, to właśnie od tego, kiedy zauważysz zmiany w tworzywie zależy to, czy uda Ci się go uratować, a pierwsze, podstawowe zmiany można dostrzec już przy jednym spojrzeniu. To właśnie wtedy, kiedy spostrzeżesz niekorzystne zmiany w kolorze i strukturze fasady, warto jest rozpocząć czyszczenie elewacji drewnianej.

Po czym poznać, czy elewacja drewniana wymaga czyszczenia?

margines

W pierwszej kolejności na drewnie pokrytym impregnatem zaczynają pojawiać się ubytki, a w ich miejscu materiał zaczyna płowieć. Braki tego rodzaju mają to do siebie, że zaczynają ukazywać się na ścianie najbardziej podatnej na niekorzystne warunki atmosferyczne i przemieszczają się na kolejne elementy elewacji.

Jeśli zareagujesz szybko, unikniesz kosztownej naprawy frontu. Jednak w przypadku, kiedy prześpisz ten ostatni moment, czyszczenie elewacji drewnianej już nie wystarczy. Wtedy trzeba podjąć się kosztownej naprawy fasady, już z pomocą specjalistów lub jej wymiany. Zdradzimy Ci mały sekret – jeśli chcesz zwiększyć wytrzymałość elewacji drewnianej, wykorzystaj do jej czyszczenia preparatów o zwiększonej odporności na działanie wody i promieni słonecznych.

Kontrola stanu elewacji drewnianej

margines

Po przeprowadzeniu procesu czyszczenia elewacji drewnianej pamiętaj, by kontrolować jej stan i być wyczulonym na ewentualne zmiany. Zaznaczamy jeszcze raz – piękno drewnianej fasady nie istnieje bez jej pielęgnacji, a tę warto przeprowadzać w odpowiednim momencie, by nie narażać się na zbędne koszty.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Czyszczenie elewacji drewnianej. Jak konserwować i pielęgnować?

Oceń
Ocena 1/5 na podstawie 7 ocen

Dodaj komentarz