Dlaczego Polacy tak chętnie budują domy tradycyjne? My już wiemy

Mimo że przemysł budowlany nieustannie się rozwija i proponuje coraz bardziej nowoczesne rozwiązania, Polacy wciąż najchętniej stawiają domy w stylu klasycznym. Co sprawia, że są tak wierni tradycji? Czy rzeczywiście... Czytaj dalej

19 października 2017
Artykuł z kategorii: Budowa domu

Mimo że przemysł budowlany nieustannie się rozwija i proponuje coraz bardziej nowoczesne rozwiązania, Polacy wciąż najchętniej stawiają domy w stylu klasycznym. Co sprawia, że są tak wierni tradycji? Czy rzeczywiście warto wybudować dom tradycyjny? Czym w ogóle jest dom tradycyjny?

Uniwersalność

To, co tradycyjne, z założenia jest znane od wielu lat i sprawdzone. Dlatego godne zaufania są również domy w takim stylu. Zaczynając od samego ich wyglądu, przez funkcjonalność, aż po bezpieczeństwo i trwałość. Domy klasyczne charakteryzują się ponadczasowym wzornictwem. Ich bryła zwykle jest zgrabna i zwarta. Osoby pragnące urozmaicić ją dodatkowymi udogodnieniami, dodają wykusze lub na przykład balkony. Elementy te idealnie pasują do tradycyjnych budynków, dodatkowo pełniąc funkcje użytkowe.

dom jednorodzinny

Na fotografii Projekt domu Marcin G2 WRC2461

Projekty domów tradycyjnych zatem mogą być zarówno minimalistyczne, jak i bogato zdobione. Nie istnieją żadne ograniczenia w związku z ich zewnętrznym wyglądem, który całkowicie zależy od preferencji inwestora. Również dach można dobrać według swoich potrzeb – dwuspadowy sprawdza się doskonale, kiedy marzy się o dodatkowej przestrzeni na klimatycznym poddaszu, natomiast powierzchnię dachu płaskiego można wykorzystać na aranżację tarasu, oszczędzając przy tym sporo miejsca na działce. Zabudowa tradycyjna pasuje do każdego krajobrazu – wiejskiego i miejskiego.

Domy murowane i drewniane

Domy murowane są tymi, które Polacy budują najczęściej. Doskonale utrzymują w sobie odpowiednią temperaturę, dzięki czemu wydatki związane z ogrzewaniem domu są zmniejszone. Latem natomiast zapewniają przyjemne ochłodzenie. Ponadto materiały, z jakich są budowane, czyli np. pustaki ceramiczne lub cegły silikatowe, gwarantują możliwie najlepszą odporność na działanie ognia i wszelkich zjawisk atmosferycznych typu opady deszczu, śniegu lub gradu. Mimo że na samą budowę trzeba poświęcić nieco więcej czasu oraz środków niż na złożenie konstrukcji drewnianej, inwestycja ta może się opłacić ze względu na swoją długowieczność i bezcenne bezpieczeństwo. Z zalet takiego domu skorzystać zdążą nie tylko osoby, które zdecydowały się na jego budowę, ale prawdopodobnie również ich dzieci oraz wnuki.

Konstrukcje drewniane zazwyczaj buduje się szybciej niż budynki murowane. Postawienie domu z bali jest możliwe nawet w parę tygodni. Ponadto można go wybudować o każdej porze roku, również jesienią i zimą, ze względu na brak mokrych materiałów. Składa się ze sobą suche, gotowe elementy, dlatego proces budowy przebiega bardzo sprawnie i łatwo. Oprócz konstrukcji z bali stawia się także domy szkieletowe o wyjątkowo lekkiej strukturze. Panuje w nich zdrowa atmosfera, co sprzyja również osobom cierpiącym na wszelkiego rodzaju alergie. Ekologiczne jest także samo pozyskiwanie drewna przeznaczonego do budowy budynków. Pochodzi ze specjalnie do tego przystosowanych szkółek, gdzie w miejsce ściętego drzewa, sadzi się nowe. Co zaskakujące, przy produkcji drewnianych bali zużywa się mniej wody, niż w przypadku wytwarzania cegieł.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Dlaczego Polacy tak chętnie budują domy tradycyjne? My już wiemy

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz