Gdzie młodzi ludzie kupują mieszkania?

Jak wiadomo – młodzi ludzie, który chcą się usamodzielnić, marzą o zakupie własnego mieszkania. Stereotypowo myśląc, wyobrażamy sobie 20-parolatka żyjącego w centrum wielkiego miasta. Jednak – co ciekawe – coraz... Czytaj dalej

27 listopada 2017
Artykuł z kategorii: Nieruchomości, Zakup nieruchomości

Jak wiadomo – młodzi ludzie, który chcą się usamodzielnić, marzą o zakupie własnego mieszkania. Stereotypowo myśląc, wyobrażamy sobie 20-parolatka żyjącego w centrum wielkiego miasta. Jednak – co ciekawe – coraz więcej młodych ludzi wybiera rejony podmiejskie.

Chcąc poznać oblicze współczesnego pokolenia młodych ludzi, warto zbadać ich tendencje do kupowania mieszkań w poszczególnych lokalizacjach. Do tej pory miażdżącą przewagę mieli ci, którzy postanowili ustabilizować się w sercu dużych aglomeracji miejskich. Warto jednak zaznaczyć, że przewaga ta drastycznie spada, dając coraz większy odsetek osób zainteresowanych rejonami podmiejskimi, jako tymi, w który warto byłoby zbudować swój azyl.

O czym marzy dzisiejszy młody człowiek?

Kwestia wizji swojej przyszłości jest głęboko zakodowana w świadomości każdego z nas. Wszyscy widzimy siebie za parę lat w innych miejscach, na innych stanowiskach, w różnych rolach życiowych. Wizja naszego mieszkania za parę lat również się na to składa. Jednak to, jakie lokum wybierzemy, zależy od naszych indywidualnych potrzeb i pragnień.

mieszkanie fotografia

Fotografia Polskie Budowlane

 

  • KOMFORT I WYGODA – jak wiadomo – wartości te w dzisiejszym świecie konsumpcjonizmu i szeroko pojętej kultury masowej są wartościami postawionymi bardzo wysoko. W takim rozumieniu mieszkanie, w którym mielibyśmy zacząć nasze dorosłe życie powinno posiadać możliwie jak najwięcej udogodnień. A składać się na nie może na przykład lokalizacja, która często jest na wagę złota.
  • POCZUCIE SPOKOJU I BEZPIECZEŃSTWA – wiele osób uważa, że spokój i harmonia są możliwe tylko w otoczeniu przyrody i różnorodnej zieleni. Bardzo możliwe, że coś w tym jest. Nie od dziś wiadomo przecież, że bliskość natury działa kojąco. Może to jest właśnie remedium na bezlitośnie pędzący do przodu świat?
  • WYSOKI STANDARD – nie ma co się oszukiwać – młodzi ludzie fascynują się nowoczesnością i chcieliby w jej świetle mieszkać. Dlatego właśnie wybierają mieszkania o wysokim standardzie w stonowanych kolorach, zakładających minimalistyczny styl – ostatnio niezwykle popularny.

Jakie 2 główne kwestie bierze się pod uwagę?

Młodzi ludzie, dokonując wyboru swojego pierwszego mieszkania, zwracają uwagę na kilka pierwszorzędnych aspektów. Oto dwa z nich:

  • KWESTIA FINANSOWA – a więc coś, bez czego zakupienie własnego gniazdka nie byłoby możliwe. Im niższa jest cena za metr kwadratowy, tym więcej pojawia się zainteresowanych. Młodzi ludzie, mając ograniczony budżet, będą szukać mieszkań, których ceny są możliwie jak najbardziej korzystne. Nie jest jednak tajemnicą, że takie oferty znaleźć można na rynkach podmiejskich. Przykładowo: za metr kwadratowy mieszkania pod Warszawą (na przykład w Nadarzynie i okolicach) możemy zapłacić nawet o połowę mniej niż w Warszawie!
  • KWESTIA LOKALIZACJI – nikt nie lubi stać w korkach czy dojeżdżać do pracy bądź uczelni 2 godziny. Męczącym jest uczestniczenie w ruchu drogowym wielu samochodów, które wydają nam się poruszać ślamazarnie i nie po naszej myśli. Młodzi ludzie również mają takie bolączki. Najbardziej optymalnym czasem dojazdu do miejsca pracy czy nauki byłoby 30-40 minut. Lokalizacja więc ma ogromne znaczenie. I w przypadku tej kwestii również dużą zaletą jest mieszkanie w miejscowości, która leży nieopodal dużej metropolii, aczkolwiek jest dobrze z nią skomunikowana drogami szybkiego ruchu.

Podsumowanie

Tendencja do kupowania mieszkań poza granicami wielkich miast pośród młodych ludzi z roku na rok wzrasta. Mają na to wpływ nie tylko korzystne warunki naturalne – takie jak obecność lasów, łąk i czystego powietrza, ale również kwestie typowo pragmatyczne, aczkolwiek bardzo istotne, do których należą: lokalizacja i czas dojazdu do centrum miasta oraz kwota, jaką należy dysponować, chcąc zakupić dane mieszkanie.

Dzięki temu, że miejscowości ościenne dla metropolii oferują niskie ceny mieszkań, dogodny dojazd do serca miasta oraz bogaty przyrodniczo anturaż, coraz więcej młodych ludzi żywi nimi duże zainteresowanie.

Artykuł powstał we współpracy z deweloperem odpowiedzialnym za budowę podwarszawskiego osiedla Walendów Park.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Gdzie młodzi ludzie kupują mieszkania?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz