Hala stalowa: co wpływa na koszty budowy i jak je wycenić?

Nie będzie szczególnym odkryciem, kiedy napiszemy, że na końcowy koszt budowy hali stalowej ma zasadniczo wpływ to do prowadzenia, jakiego typu działalności jej potrzebujemy. Każda branża wymaga indywidualnego podejścia i... Czytaj dalej

27 października 2017
Artykuł z kategorii: Nieruchomości

Nie będzie szczególnym odkryciem, kiedy napiszemy, że na końcowy koszt budowy hali stalowej ma zasadniczo wpływ to do prowadzenia, jakiego typu działalności jej potrzebujemy. Każda branża wymaga indywidualnego podejścia i rozwiązań, które pozwolą na sprawną pracę wewnątrz hali zarówno maszynom, jak i pracownikom.

Inne zastosujemy w przypadku branży logistycznej, jeszcze inne, kiedy mamy do czynienia z produkcją towarów czy magazynowaniem a odmienne, gdy chodzi o obiekt wykorzystywany w rolnictwie, czy halę sportową. Ile branż tyle specyficznych wymagań co do tego nie ma wątpliwości. Jednak wymagania to nie jedyna zmienna, która ma wpływ na cenę hali stalowej. Także podejście do samego procesu produkcji hal stalowych sprawia, że różnice w kosztach mogą się diametralnie różnić. Jak więc wygląda cennik hali stalowych w przypadku dwóch skrajnie różnych sposobów działania?

Budowa hal stalowych może być prowadzona na dwa sposoby, które generują różne koszty

Tradycyjnie

Czyli dokładniej rzecz ujmując, każdą częścią przedsięwzięcia zajmuje się inny podmiot. W praktyce kto inny odpowiada za projekt, kto inny produkuje niezbędne komponenty (często jest to nawet kilka odrębnych firm zajmujących się produkcja hal stalowych) a jeszcze ktoś inny halę fizycznie montuje. Jest to rozwiązanie popularne, jednak niesie za sobą wiele niebezpieczeństw, które są związane głównie z terminami. Wiadomo, że jeśli jest wiele firm i każda odpowiada za inną część łańcucha dostaw, to wystarczy, że jedna z nich spóźni się z produkcją i całe przedsięwzięcie zostaje wstrzymane do czasu kiedy niezbędne komponenty zostaną dostarczone na plac budowy. Ponadto takie rozwiązanie w naturalny sposób sprawia, że płacimy wielu podmiotom, co finalnie może okazać się mniej opłacalne.

hala stalowa

Fotografia: Materiały prasowe redakcji

Nowocześnie

Można jednak do całej sprawy podejść w zupełnie inny i nowatorski sposób. Można zlecić wszystko jednej firmie. Jak to możliwe – zapytasz? Już spieszymy z odpowiedzią. Można zlecić całość inwestycji do wykonania jednej firmie np. szwedzkiej firmie Borga, która zajmie się budową od wykonania projektu przez wykwalifikowany zespół inżynierów, poprzez produkcję komponentów w swoich zakładach produkcyjnych, na montażu hali stalowej przez własne ekipy montażowe skończywszy. Bycie jednocześnie projektantem, producentem oraz wykonawcą hal stalowych sprawia, że cała inwestycja przebiega szybko oraz sprawnie. Przez ponad czterdzieści lat doświadczenia Szwedzi wypracowali sobie unikalny system pracy, który z powodzeniem stosują w inwestycjach prowadzonych na terenie całej europy.

Hala stalowa budowana tą metodą to rozwiązanie które ma wiele zalet na czele z tą, iż zlecając całość przedsięwzięcia jednemu podmiotowi, mamy pewność, że wszystko przebiegnie sprawnie i płynnie a czas przeznaczony na inwestycje będzie bezpieczny i nie ulegnie wydłużeniu. Ponadto jedna firma od projektu, produkcji materiałów i montażu oznacza niższe koszty i konieczność kontaktowania się z mniejszą liczbą osób, czyli porządek i ład. Podsumowując, możemy spać spokojnie, ponieważ wszystko będzie przebiegać zgodnie z ustalonym planem i bez opóźnień i do tego zaoszczędzimy pieniądze. Brzmi naprawdę dobrze – prawda?

hala stalowa

Fotografia: Materiały prasowe redakcji

Podsumowanie

Dlatego też podejmując decyzję o wykonaniu hali stalowej, warto zastanowić się, po pierwsze jakiej hali potrzebujemy a po drugie, jaki sposób jej wykonania wybierzemy. Zlecenie całości prac jednej firmie nie jest rozwiązaniem popularnym, jednak z roku na rok zyskuje grono zadowolonych klientów, którzy cenią sobie wygodę oraz pewność, jaką daje. Warto więc pokusić się o porównanie ofert firm, które pracują w każdy ze sposobów i dopiero wtedy podjąć decyzję.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Hala stalowa: co wpływa na koszty budowy i jak je wycenić?

Oceń
Ocena 4.4/5 na podstawie 5 ocen

Dodaj komentarz