Jak krok po kroku zbudować drewniany garaż ? Porady i instruktaż

Wszyscy posiadacze samochodu doskonale wiedzą jak bardzo potrzebny, dla utrzymania naszego auta w dobrej kondycji, jest garaż. Fotografia: Materiały własne Polskie Budowlane Pogoda i jej oddziaływanie mają negatywny wpływ na... Czytaj dalej

8 sierpnia 2016
Artykuł z kategorii: Budowa domu

Wszyscy posiadacze samochodu doskonale wiedzą jak bardzo potrzebny, dla utrzymania naszego auta w dobrej kondycji, jest garaż.

garaż

Fotografia: Materiały własne Polskie Budowlane

Pogoda i jej oddziaływanie mają negatywny wpływ na stan techniczny naszego samochodu. Wilgoć przyspiesza korozję, słońce powoduje blaknięcie koloru i niszczenie gum. Każdy, kto nie garażuje auta, przekonał się jak uciążliwe może być skrobanie szyb zimą lub przebywanie w nagrzanym przez letnie słońce aucie. Dlatego, aby uniknąć tych niedogodności, polecamy Państwu zakup garażu.

Garaże, poza oczywistą funkcją mogą być składzikiem na narzędzia, inne sprzęty. Są również dekoracyjnym elementem podwórka, zwłaszcza garaże drewniane atrakcyjnie komponują się z otoczeniem, a każdy zwolennik ekologii, pokocha je za naturalne materiały.

garaż

Na rynku mamy szeroki wachlarz dostępnych modeli garaży:

  • garaże murowane,
  • garaże drewniane,
  • garaże blaszane.

Porównując cechy powyższych typów, zdecydowaliśmy że naszym typem będzie garaż drewniany, który jest atrakcyjny, funkcjonalny i trwały, a dodatkowo jego montaż jest szybki i dość prosty.

Poniżej dokonujemy porównania typów garaży.

garaż

Zestawienie typów garaży:

margines

  • różne modele konstrukcji – czyli garaże zabudowane, wiaty czy zadaszenia.Garaże drewniane mogą występować w każdej z powyższych form,
  • względy ekonomiczne – najtańszy jest garaż blaszany, ale to drewniany model jest najbardziej opłacalny, w stosunku do jakości,
  • budowa – stawianie garażu drewnianego jest łatwiejsze niż murowanego.
  • względy wizualne – najatrakcyjniejsze pod względem wykończenia są garaże drewniane i murowane, najgorzej wyglądają garaże blaszane,

Prawo budowlane

margines

Budując drewniany garaż podlegamy przepisom prawa budowlanego. W czerwcu 2015 roku weszła w życie nowelizacja ustawy prawo budowlane, która upraszcza skomplikowane przepisy budowlane. Według znowelizowanej ustawy  obecnie :

[…] zniesiono pozwolenie na budowę, dla obiektów, których powierzchnia nie przekracza 35 m², a w tym m.in.: wolno stojącego (parterowego) budynku gospodarczego, GARAŻU, altany, ganku i ogrodu zimowego oraz wolnostojącego (parterowego) budynku rekreacji indywidualnej-domku letniskowego. Dotyczy to również budowy wiaty, której powierzchnia z kolei nie przekracza 50 m², odnosi się jednak do budowy obiektów, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki, a do granicy sąsiada jest więcej niż 4 m. Zacienienie rzucane przez obiekt natomiast występuje tylko na naszej działce.

garaż

Według obecnego prawa budowlanego, mamy obowiązek zgłosić zamiar budowy do STAROSTWA. Urząd ma obowiązek poinformować nas w przeciągu 30 dni o sprzeciwie. Jeżeli tego nie zrobi, mamy prawo rozpocząć budowę.

Dokumentacja wymagana do zgłoszenia o zamiarze budowy garażu:

  • mapa do celów projektowych,
  • projekt budowlany,
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • decyzja o warunkach zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

garaż

Decydując się na zakup garażu z gotowych elementów możemy wybrać wariant

1. Z montażem

2. Do samodzielnego montażu

Samodzielny montaż jest na tyle wymagający, że potrzebujemy kilku osób do pomocy, dodatkowo musimy zaopatrzyć się w profesjonalne sprzęty i czas.
Poniższy artykuł, ma przykładzie drewnianego garażu GREGOR, prezentuje jak krok po kroku zbudować drewniany garaż https://ogrodolandia.pl/garaz-drewniany-gregor

Instruktaż budowy garażu krok po kroku

margines

1. Przygotowujemy grunt

Garaż GREGOR ma wymiary 3,8 na 5,8 metra. Przygotowując podłoże, musimy znać dokładne wymiary planowanego garażu. Po za miejscem lub miejscami parkingowymi, możemy zaplanować w garażu składzik narzędziowy lub zaplanować adaptację poddasza.

Na posadzkę pod garaż wybrano w tym przypadku wylewkę betonową, ale równie dobrze możemy zastosować kostkę brukową, betonową lub podłogę drewnianą.
Posadzka została wylana na podłożu naturalnym oczyszczonym i wyrównanym. Następnie grunt utwardzono i ułożono szalunek, na koniec wylewając beton.

2. Impregnacja elementów drewnianych

Każdy drewniany element garażu powinien być zaimpregnowany jeszcze przed jego montażem. Wcześniejsza impregnacja daje nam możliwość dokładnego pokrycia farbą całych elementów. Jeżeli w czasie montażu zdarzy się, że powłoka impregnatu zostanie zarysowana, możemy ją poprawić po złożeniu całości.Jednak będą to już tylko poprawki kosmetyczne.

garaż

3. Budowa ścian

  • Jako pierwszą układamy podwalinę – są to drewniane słupy, ułożone na warstwie izolacji poziomej z papy i przymocowane do posadzki kotwami. Kotwy mają wymiar minimum 12 mm i są rozstawione w odległościach 1, 5 m. Podwalina ma wymiary takie same jak słupy służące do dalszej budowy elementów pionowych ścian. Podwalina powinna być ułożona równo z fundamentem, dopuszczalne jest jednak gdy wystaje na szerokość do ⅓ swojego wymiaru.
  • Kolejno montujemy słupy pionowe – które są połączone z podwaliną za pomocą gwoździ lub kątowników. Dla nadania statyczności konstrukcji słupy, po wcześniejszym wypionizowaniu i sprawdzeniu ich rozmieszczenia, łączymy oczepem.
  • Montujemy zastrzały – aby dodatkowo zwiększyć trwałość i stabilność konstrukcji garażu, w narożnikach ścian. Są to ukośne belki, które łączą slupy narożne i oczep.
  • Wykonujemy otwory pod okna i drzwi – które składają się z pary krótszych slupów, rozmieszczonych w odległościach zgodnych z rozmieszczeniem innych słupów. Otwory powinny mieć wymiary nieco większe od przewidywanej stolarki.
  • Zakładamy obiciówkę – to kolejny etap montażu garażu drewnianego, na wykonany szkielet konstrukcji zakładamy odeskowanie, które zbuduje ściany wewnątrz i na zewnątrz. Odeskowanie jest wykonane z  deski boazeryjnej sosnowej impregnowanej, o grubości około 18 mm, łączenie sposobem  pióro-wpust.  Zaproponowano także zamontowanie listewek wykończeniowych, które poprawiają efekt wizualny garażu i umocnią zamontowane odeskowanie.
  • Podczas montażu odeskowania warto założyć izolację garażu, która składa się z wełny mineralnej – 10 cm i foli paroizolacyjnej.

4. Montujemy konstrukcję dachu:

dach w prezentowanym projekcie ma zostać wykończony dachówką, konstrukcja drewniana dachu składa się z krokwi i jętek, które budują  dach dwuspadowy.
następnie na szkielet dachu montujemy odeskowanie i łaty, które stanowią dodatkową warstwę pod dachówkę.
Tu również montujemy izolację złożoną z wełny mineralnej 12 cm i foli izolacyjnej. Aby wykończyć dach możemy zastosować również:
blachodachówkę,
gont bitumiczny,
papę.
teraz możemy zamontować orynnowanie- jest to element dodatkowy dachu . Dzięki nim, mamy możliwość odprowadzenia wody z opadów poza obszar budynku.

5. Wykończenie montażu

  • teraz montujemy okna, drzwi, bramy wjazdowe,
  • istotny jest wybór bramy garażowej. Garaże, pod względem zastosowanej bramy wjazdowej dzielimy na:
  • model bez bramy wjazdowej (dokupywana osobno).
  • model z bramą wjazdową dwuskrzydłową
    • jednostanowiskowy
    • dwustanowiskowy
    • brama wjazdowa zamykana – która daje gwarancję bezpieczeństwa cennych przedmiotów pozostawionych w garażu. Stworzenie składu narzędziowego.

Garaż drewniany z bramą dwuskrzydłową i pomieszczeniem na narzędzia, to funkcjonalne rozwiązanie dla tych, którzy oprócz garażu potrzebują też pomieszczenia do składowania narzędzi.

Garaż drewniany –  forma: wiata – łączy dwa stanowiska i dodatkowe funkcje : zadaszenie ogrodowe, pomieszczenie gospodarcze.

garaż

Instrukcja jak zbudować garaż drewniany powstała w celu ułatwienia Państwu samodzielnego montażu wybranego modelu garażu drewnianego. Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy Państwu pracę!

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak krok po kroku zbudować drewniany garaż ? Porady i instruktaż

Oceń
Ocena 4.7/5 na podstawie 7 ocen
  1. Kamil pisze:

    Interensujący artykuł!.
    Jeżeli ktoś nie ma tyle czasu na budowę takiego garażu to tańszy i szybszy w zakupie będzie garaż blaszany.

Dodaj komentarz