Linoleum to przeżytek. Nie wiesz czym wyłożyć podłogę w kuchni? Sprawdź nasze propozycje

Podczas projektowania podłogi w kuchni dobrze jest postawić zarówno na estetykę, jak i jej trwałość. Staromodne linoleum? Zapomnij. Nowoczesne wnętrza kochają się w zupełnie innych rozwiązaniach. [caption id="attachment_339" align="aligncenter" width="728"]... Czytaj dalej

28 marca 2017
Artykuł z kategorii: Kuchnia, Wnętrza

Podczas projektowania podłogi w kuchni dobrze jest postawić zarówno na estetykę, jak i jej trwałość. Staromodne linoleum? Zapomnij. Nowoczesne wnętrza kochają się w zupełnie innych rozwiązaniach.

nowoczesna kuchnia

Fotografia Flickr.com CC 2.0 wiccahwang

Kuchnia nie od dziś pełni rolę zarówno miejsca spotkań towarzyskich, kuchennych batalii i rodzinnych zabaw przy wspólnym stole. Podłoga jest więc jej fundamentem – w przenośni i dosłownie, wystawionym na pierwszą linię kulinarnych i budowlanych porażek. Czym więc powinna cechować się w pierwszej kolejności? Tak, odpornością – zarówno na niebezpieczne, obiadowe mieszanki jak i kontakt z ostrymi narzędziami. Spokojnie, wybierać jest w czym.

Linoleum. Taką opcję znajdziesz wyłącznie w muzeum

margines

Pamiętasz te wizyty u ciotek, których mieszkania pełne były PRL-owskich mebli, mnóstwa zbędnych drobiazgów, a podłoga zamiast wyłożona panelami, świeciła staromodnym linoleum? Mimo spadku ogólnego trendu na ten materiał, nadal możesz zauważyć go w większości sklepów. Dlaczego? Powód jest prosty.

To jeden z najtańszych, najłatwiejszych w wymianie i najbardziej uniwersalnych materiałów

Mnogość ich wzorów nie zna końca, dlatego osoba, decydująca się na linoleum ma pewność, że niemalże idealnie dopasuje materiał do obecnych w mieszkaniu mebli i dodatków. Co więcej, wykładzina cechuje się wyjątkową miękkością, elastycznością, a dotyk podłoga-stopa nie skutkuje nieprzyjemnym zimnem.

Jaka jest wada linoleum? To materiał, który zdecydowanie nie radzi sobie w bliższym kontakcie z jakimkolwiek remontem. Jest łatwy do zarysowania, otarcia, nawet porwania, a sposób na jego naprawę istnieje tylko jeden – całkowita wymiana. Chyba że chcesz bawić się w łatanie dziurek.

Płytki ceramiczne. Proste i ładne?

margines

Na płatki ceramiczne decydują się najczęściej ci najbardziej leniwi. Jest to bowiem jeden z najłatwiejszych w pielęgnacji materiałów. Rozlane mleko? Kapiący sos z patelni? Żaden problem. Kilka machnięć mokrą ściereczką i podłoga jest jak nowa.

W dodatku wzory i kolory podłóg stworzonych z płytek ceramicznych mogą być tak różne, że pasujące w zasadzie do każdego stylu w aranżacji – klasycznego, rustykalnego, skandynawskiego, nowoczesnego.

Radzą sobie wyjątkowo dobrze z niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych i naprawdę bardzo trudno jest je uszkodzić. Nawet twardym kubkiem, spadającym z wysokości dwóch metrów. Jaka jest ich wada? Na płytkach nietrudno o poślizgi, a i ich temperatura nie jest zbyt przyjemna w bezpośrednim kontakcie. Na pewno nie zimą. Jeśli więc postawisz na płytki ceramiczne, może zainwestuj z podłogę ogrzewaną?

Kamień. Naturalne rozwiązanie w nowoczesnym wnętrzu

margines

Kto powiedział, że nowoczesność nie może stawiać za swój fundament naturalności? Kamień to jeden z najtrwalszych materiałów podłogowych – zarówno na mechaniczne uszkodzenia, jak i te wynikające z dziwnych, kuchennych eksperymentów.

Kamień sprzedaje się tylko w postaci dużych płyt, w przeciwieństwie do płytek ceramicznych, dlatego możesz śmiało stawiać na ten środek, ale tylko jeśli Twoja kuchnia cechuje się stosunkowo dużą powierzchnią. Wtedy nawet najbardziej skomplikowane, podłogowe wzory będą możliwe do stworzenia.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Linoleum to przeżytek. Nie wiesz czym wyłożyć podłogę w kuchni? Sprawdź nasze propozycje

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz