Płytki ceramiczne do łazienki. Antypoślizgowe czy zwykłe?

Płytki ceramiczne to najczęściej wybierany materiał do wykończenia łazienki. Wynika to z faktu, że nie absorbują wilgoci, nie rozmnażają się na nich mikroorganizmy jak pleśń czy grzyb oraz są łatwe... Czytaj dalej

16 grudnia 2016
Artykuł z kategorii: Łazienka, Wnętrza

Płytki ceramiczne to najczęściej wybierany materiał do wykończenia łazienki. Wynika to z faktu, że nie absorbują wilgoci, nie rozmnażają się na nich mikroorganizmy jak pleśń czy grzyb oraz są łatwe do utrzymania w czystości. Do tego duży wybór sprawia, że pozwalają na praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji łazienki.

płytki ceramiczne

Fot. Flickr.com CC 2.0 osseous

Zróżnicowanie dostępnych na rynku płytek ceramicznych nie wynika tylko z ich zewnętrznego wyglądu. Wiadomo estetyczne oraz wyszukane wzornictwo to pierwsza rzecz, która przykuwa spojrzenie. Jednak wybór płytek ceramicznych do łazienki nie powinien kończyć się wyłącznie na ich kolorystyce. Jak w przypadku każdych innych materiałów wykończeniowych należy zwrócić uwagę na ich parametry techniczne.

W przypadku łazienek istotną rolę odrywa antypoślizgowość kafelek, a zwłaszcza terakoty. Nawet ładne, ale bardzo śliskie kafelki mogą być bowiem niebezpiecznie przy kontakcie z mokrą stopą. Właśnie dlatego tak istotną kwestią jest podjęcie decyzji o tym jakiego typu płytki wybrać do swojej łazienki.

Płytki ceramiczne antypoślizgowe, czyli jakie?

margines

Płytki ceramiczne przeznaczone do pomieszczeń różnią się między sobą pod względem technologicznym. Nie chodzi tylko tutaj o tak istotą kwestia jak przeznaczenie – ściana lub podłoga. W przypadku terakoty ważną kwestią jest ich stopień śliskości, który wyrażany jest w różny sposób.

W przypadku płytek wewnętrznych można spotkać się z dwoma skalami wyznaczającymi stopień antypoślizgowości: obliczany dla stopy bosej i obutej. Jednak w przypadku łazienek bardziej istotny jest parametr dotyczący pierwszego przypadku. Nawet w Polsce do oznaczenia stopnia śliskości powierzchni płytek stosuje się niemiecką normę DIN 51097. Określany jest on za pomocą liter A, B oraz C – od najbardziej śliskich do najmniej śliskich. W praktyce oznacza to, że płytki klasy C można stosować w basenach, czy innych miejscach gdzie zostaną one położone pod wodą.

Czy warto wybierać płytki ceramiczne antypoślizgowe do łazienki?

margines

Zdecydowanie tak, jednak należy dostosować ich klasy antypoślizgowości do swoich potrzeb. Jeżeli planujemy, że w łazience będą leżeć maty czy dywaniki, można wybrać klasę A. Natomiast w wypadku gdy będziemy chodzić po terakocie bosymi stopami i nie będzie ona w inny sposób zabezpieczona warto postawić na typ B lub C.

Należy jednak pamiętać, że im wyższy stopień antypoślizgowości tym płytki trudniejsze do utrzymania w czystości. Zwykła terakota jest pokryta bowiem szkliwem, które utrudnia przywieranie brudu. Natomiast płytki ceramiczne antypoślizgowe zawierają bardziej chropowatą i mnie gładką powierzchnię.

Co prawda we własnym domu nie musimy się przejmować żadnymi normami, jednak zależy nam na bezpieczeństwie. Warto więc w takim wypadku postawić na terakotę, która nie będzie zbyt śliska nawet w przypadku gdy poruszamy się po niej w butach. Zanim wybierzemy wymarzone płytki do naszej łazienki warto zwrócić uwagę również na parametry technicznymi, jakimi jest stopień antypoślizgowości.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Płytki ceramiczne do łazienki. Antypoślizgowe czy zwykłe?

Oceń
Ocena 4.7/5 na podstawie 6 ocen

Dodaj komentarz