Tuleja z gwintem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć!

W nowoczesnym budownictwie często stosowane jest podwieszanie różnych elementów i instalacji. W ten sposób montowane są kanały wentylacyjne, rynienki do przewodów elektrycznych i telekomunikacyjnych oraz kryjące to wszystko sufity podwieszane.... Czytaj dalej

6 marca 2018
Artykuł z kategorii: Przemysł

W nowoczesnym budownictwie często stosowane jest podwieszanie różnych elementów i instalacji. W ten sposób montowane są kanały wentylacyjne, rynienki do przewodów elektrycznych i telekomunikacyjnych oraz kryjące to wszystko sufity podwieszane. Fundamentem, trzymającym systemy pod stropem jest niepozorna tuleja z gwintem.

Czym jest tuleja z gwintem?

Tuleje rozprężne z gwintem wewnętrznym, bo tak brzmi ich pełna nazwa, wykonane są z reguły z metalu. Najczęściej jest to wysokiej jakości stal, np. kwasoodporna, rzadziej inne stopy, jak mosiądz. Tuleje stalowe często zabezpieczone są ocynkiem galwanicznym. Od znanych powszechnie plastikowych kołków rozporowych różnią się większym udźwigiem przy zachowaniu takiej samej średnicy i znacznie mniejszej długości. W tulei z gwintem można osadzić nie tylko śruby czy haki, ale także pręty gwintowane, dzięki czemu są one doskonałym rozwiązaniem montażowym w miejscach, gdzie stropy są nierówne, a gdzie zachodzi konieczność instalacji gładkiego sufitu.

tuleja 1

Zastosowanie tulei z gwintem

Tuleje z gwintem stosowane są w budownictwie jako baza do montowania różnych elementów w powierzchniach betonowych, kamiennych lub w pełnej cegle. Wykorzystywane są przede wszystkim w instalacjach ukrytych pod sufitami podwieszanymi, takimi jak wiązki przewodów elektrycznych i telekomunikacyjnych, kanały wentylacyjne i klimatyzacyjne, instalacje przeciwpożarowe, sanitarne czy grzewcze.

Dzięki wystandaryzowanemu gwintowi łatwo jest do nich przyczepić np. trasy kablowe lub inne, specjalistyczne systemy montażowe. W tuleje z gwintem wkręcane są elementy podtrzymujące m.in. ciężkie lampy wkomponowane w sufity powieszane, klimatyzatory dedykowane do sufitów podwieszanych oraz różnego rodzaju rusztowania. To do nich przykręca się także elementy montażowe do sufitów podwieszanych.

tuleja

Instalacja tulei z gwintem

Jest to proste, chociaż wymagające dokładności zadanie. W pierwszej kolejności należy wywiercić otwór o odpowiedniej średnicy i długości oraz oczyścić go z zanieczyszczeń pozostałych po wierceniu. W otworze tym umieszczana jest tuleja z gwintem, którą następnie warto dobić młotkiem – tak, by nie wystawała ponad płaszczyznę sufitu. Po tym tuleję się rozpręża za pomocą specjalnego dobijaka. W tak zamocowaną tuleję można już wkręcać śruby, haki lub pręty trzymające montowane elementy.

Korzystanie z tulei z gwintem ułatwia i przyspiesza wykonywanie szeregu prac budowlanych i wykończeniowych.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Tuleja z gwintem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć!

Oceń
Ocena 4.8/5 na podstawie 4 ocen

Dodaj komentarz