Wynajem mieszkań. Charakterystyka rynku

Bieżący rynek nieruchomości, a ściślej rynek najmu jest bardzo zróżnicowany, ponieważ potrzeby najemców również w znaczny sposób różnią się od siebie. Scharakteryzowanie wspomnianych potrzeb oraz rzetelna ocena możliwości lokalu to... Czytaj dalej

11 września 2017
Artykuł z kategorii: Nieruchomości

Bieżący rynek nieruchomości, a ściślej rynek najmu jest bardzo zróżnicowany, ponieważ potrzeby najemców również w znaczny sposób różnią się od siebie. Scharakteryzowanie wspomnianych potrzeb oraz rzetelna ocena możliwości lokalu to kluczowa kwestia, która w wymierny sposób przekłada się w pierwszej kolejności na zainteresowanie najemców konkretną nieruchomością, a kolejno na komfort użytkowania lokalu w okresie najmu.

Wskazać możemy trzy podstawowe grupy najemców, które bardzo wyraźnie na przestrzeni ostatnich lat zaznaczyły swoją obecność na rynku oraz w dość przejrzysty sposób charakteryzują swoje wymagania, a w konsekwencji poszukują nieruchomości o konkretnych walorach. Pierwsza grupa to rodziny, które poszukują lokali dopasowanych pod kątem liczby członków. Kolejną nazwiemy korporacyjną ze względu na to, że zaliczają się do niej duże firmy, które potrzebują lokali dla pracowników wyższego szczebla bądź pracowników zatrudnionych na kontraktach.

mieszkanie

Photo by Becca Tapert on Unsplash

Oddzielną, aczkolwiek bardzo dużą grupą są studenci, którzy przed rozpoczęciem roku akademickiego i nauki poszukują w zależności od wielkości budżetu mieszkań lub pokoi do wynajęcia.

Rynek wynajmu nieruchomości dla studentów

Biorąc pod uwagę ogromny potencjał wynajmu nieruchomości dla studentów chcemy nieco przybliżyć wspomnianą grupę najemców oraz przedstawić w jaki sposób kształtują się wymagania i potrzeby studentów poszukujących lokalu na wynajem. Wnikliwa analiza i doświadczenie pozwala nam stwierdzić, że na przestrzeni wielu lat wykształciły się trzy podstawowe modele, z których korzystają studenci tj. : zakwaterowanie w akademikach, wynajem mieszkań wraz z grupą znajomych oraz wynajem pokoju bądź jego części. Pierwszy z wyżej wymienionych modeli, czyli akademik to opcja posiadająca pewne ograniczenia, ponieważ aby otrzymać miejsce w domu studenckim należy spełnić określone wymagania, a ponadto liczba dostępnych miejsc jest niewielka w stosunku do liczby chętnych. Z kolei samodzielny wynajem mieszkania to spore obciążenie dla studenckiego budżetu, który bardzo często i tak nie jest najwyższy i stąd narodził się praktykowany od lat model wynajmu lokalu przez grupy przyjaciół. Ostatni z modeli, o którym wspominamy powyżej, czyli wynajem pokoi jest korzystny dla studentów głównie ze względu na aspekt finansowy i trzeba zauważyć, że znajduje to odzwierciedlenie we wzroście jego popularności. Istotne jest również to, że wraz z wzrostem popytu na pokoje do wynajęcia wzrasta świadomość właścicieli nieruchomości, dla których wynajem pokoi dla studentów przede wszystkim w miastach będących znaczącymi ośrodkami akademickimi na mapie Polski jest okazją do uzyskania profitu z tytułu wynajmu.

Poniżej prezentujemy tabelę, w której uwzględniliśmy 8 największych ośrodków akademickich w Polsce, liczbę dostępnych kierunków oraz liczbę studentów i mieszkańców w poszczególnych miastach.

[table id=1 /]

Wynajem mieszkania na pokoje – wymagania względem inwestorów

Na rynku nieruchomości jest wiele pokoi do wynajęcia, aczkolwiek należy zauważyć, że nie każdy inwestor w swoim mieszkaniu oferuje standard dopasowany do potrzeb najemców. Inwestorzy, którzy rozważają wynajem pokoi powinni zdawać sobie sprawę z wymagań, które winno spełniać mieszkanie, a także konkretny pokój. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście pokoje jednoosobowe i przy okazji remontu mieszkania, które docelowo inwestor chce przeznaczyć pod wynajem warto zadbać o odpowiedni układ pomieszczeń. Na uwadze należy mieć również metraż pokoi, który powinien wynosić ok. 10 m². Każdy pokój powinien posiadać otwór okienny i drzwi wyposażone w zamek z kluczem. Oczywiście studenci najchętniej poszukują nieruchomości zlokalizowanych w sąsiedztwie uczelni i wówczas oferty tego rodzaju nawet pomimo braku określonego standardu są atrakcyjne dla żaków, a ponadto inwestorzy będący właścicielami takich nieruchomości nie mogą narzekać na przestoje w wynajmie pokoi. Jeśli chodzi o wymagania najemców względem wyposażenia mieszkań to warto, aby inwestorzy zadbali o tzw. artykuły gospodarstwa domowego (pralkę, lodówkę, czajnik, odkurzacz, żelazko, deskę do prasowania). Obecnie swego rodzaju normą jest również dostęp do Internetu. Na pewno nie należy przesadzać w mieszkaniu z umeblowaniem, ale utrzymane w dobrym standardzie łóżko, szafa, biurko i krzesła są jak najbardziej „in plus” inwestorów patrząc z perspektywy potencjalnych najemców pokoju. Zaznaczyć należy też, że fundamentalną kwestią przy wspomnianym modelu wynajmu jest liczba pokoi w mieszkaniu, gdyż przekłada się ona na opłacalność wynajmu, a tą można osiągnąć przy mieszkaniach 3-pokojowych i większych.

Myśląc o inwestycji jaką jest wynajem pokoi dla studentów należy także zastanowić się nad wyborem profesjonalnej firmy oferującej zarządzanie najmem. Przy dużej liczby najemców i ich stosunkowej rotacji pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Wynajem mieszkań. Charakterystyka rynku

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz