Zanim zaczniesz budowę domu, przeprowadź badanie gruntu. To podstawa

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, a nawet stworzeniem jego projektu warto przeprowadzić stosowne badania gruntu. Fundament, izolacja, rodzaj zabudowy – to tylko kilka elementów, które są uzależnione od rodzaju ziemi.... Czytaj dalej

4 lipca 2017
Artykuł z kategorii: Budowa domu

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, a nawet stworzeniem jego projektu warto przeprowadzić stosowne badania gruntu. Fundament, izolacja, rodzaj zabudowy – to tylko kilka elementów, które są uzależnione od rodzaju ziemi. Czy musimy mówić więcej, żeby pokazać jak bardzo jest to istotne?

badanie gruntu

Flickr.com CC 2.0 Andy Rogers

Przed chwyceniem za łopatę załatw formalności

margines

Mamy nadzieję, że nie, bo każdy budowlaniec i inżynier wie, że zanim weźmie się w ręce łopatę i wykona pierwszy nakop pod fundamenty, konieczne jest wykonanie stosownych badań gruntu. Analityczne zabiegi geotechniczne pozwalają nie tylko dobrać odpowiednie materiały na fundamenty i izolację, ale ułatwiają pracę przy stworzeniu samego projektu domu. To wiedza niezbędna dla inwestora, ale i całej ekipy, która będzie działać na jego zlecenie.

Ładnie położona i kształtna działka? To nie gwarancja jej wysokiej jakości

margines

Jeśli jesteś nowicjuszem w tej dziedzinie, ostrzegamy – nie daj się zwieść. Ładna, pozbawiona spadków i gładka działka wcale nie musi być wartościowa pod względem warunków hydro-gruntowych. O tej jakości możesz przekonać się przeprowadzając stosowne badania, jak mówiliśmy wcześniej, a jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie podołać temu samodzielnie, skorzystaj z usług specjalisty. Uwierz. Warto, żeby już pierwszy zabieg w dążeniu do budowy domu idealnego był przemyślany.

Badanie gruntu pod budowę domu. Jak to zrobić?

margines

Całe działanie opiera się na wybraniu kilku punktów badawczych. Ich ilość oraz głębokość, do której je doprowadzisz uzależniona jest od samego rodzaju gruntu, z jakim masz do czynienia. Istotny jest również rozmiar, jaki zajmie Twój przyszły dom, bowiem jeśli będzie rozpięty na ogromnym terenie, a grunt, który wziąłeś pod lupę wykazuje słabą nośność konieczne będzie rozpoznanie podłoża minimalnie dwa metry w głąb ziemi, poniżej poziomu gruntu nośnego.

Badania geotechniczne przydają się również, kiedy dom już stoi, ale na jego ścianach pojawiają się pęknięcia, a w piwnicy zawilgocenia. Wiadomo – coś, czego nie zrobiłeś na początku, musisz zrobić później. Od badań gruntu nie ma ucieczki.

Badania nie tylko w terenie. Najpierw potrzebne są dokumenty

margines

Myślisz, że badania gruntu masz za sobą? Poczekaj. Zanim jednak zabierzesz narzędzia i wyruszysz w teren, wiedz, że konieczne jest zdobycie stosownych dokumentów.

Mapa działki

To dokument obrazujący stan działki – sytuacyjny i wysokościowy. Zdobędziesz go w momencie wydawania warunków zabudowy lub w dziale geodezyjnym Twojego urzędu miasta bądź gminy. Obok mapy równie potrzebne są informacje na temat położenia budynku na działce, a jeśli współpracujesz z architektem, warto poprosić go o plan zagospodarowania. Okaże się bardzo pomocny.

Opinia geotechnika

Bez opinii specjalisty się nie obejdzie. Ta wydawana jest na podstawie badań działkowych oraz analizy dostarczonych map. Rozporządzenie Ministra Transportu z 2012 roku mówi jasno, że opinia konieczna jest dla wszystkich budynków, których fundamentu usadowione będą na głębokości nieprzekraczającej 1,2 m głębokości. Co jeśli w przypadku Twoich czterech ścian będzie to wartość większa? Wtedy przygotuj się na zdobycie większej ilości dokumentów, bo uzupełnionych nie tylko o opinię, ale również projekt geotechniczny i dokładną dokumentację badań gruntu.

Chcesz zrezygnować z badań? Nie warto

Zanim podejmiesz decyzję o słuszności badań gruntowych powinieneś wiedzieć, że ich nieprzeprowadzenie może być tragiczne w skutkach. Rezygnacja może poskutkować nierównomiernym rozłożeniem i osiedleniem budynku, a więc pojawianiem się pęknięć na ścianach, ogromnej wilgoci w piwnicy lub nawet wody gruntowej. Zresztą, teraz nie masz za dużo do myślenia, bo od 2012 roku każdy, kto chce wybudować własny dom zmuszony jest przez prawo do posiadania opinii geotechnicznej, a więc również przeprowadzenia badań gruntowych.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Zanim zaczniesz budowę domu, przeprowadź badanie gruntu. To podstawa

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz