3 pomysły na pergolę przy domu jednorodzinnym

Pergola, czyli ażurowe zadaszenie postawione w ogrodzie, albo ocieniające przydomowy taras może być wykonana w najprostszej wersji nawet przez  osoby nie posiadające wysokich kwalifikacji, a jedynie dużo zapału i odrobinę... Czytaj dalej

2 lipca 2020
Artykuł z kategorii: Ogród

Pergola, czyli ażurowe zadaszenie postawione w ogrodzie, albo ocieniające przydomowy taras może być wykonana w najprostszej wersji nawet przez  osoby nie posiadające wysokich kwalifikacji, a jedynie dużo zapału i odrobinę chęci oraz zdolności do majsterkowania.

Taką najłatwiejszą do postawienia konstrukcją będzie złożona wyłącznie z drewnianych słupków oraz belek. Jeżeli budujemy ją na tarasie i wykorzystamy  murowane ścianki ograniczające podest, to nie będzie nawet konieczne wykonywanie żadnych dodatkowych fundamentów pod słupy pergoli. W innym wypadku nie można zapomnieć o punktowych fundamentach pod każdy z nich, sięgających poniżej poziomu przemarzania terenu. Można je wykonać wlewając po prostu beton w odpowiednio przygotowane wykopy. Jeżeli grunt się osypuje to powinniśmy takie stopy też oszalować przed zalaniem. Główną konstrukcję zadaszenia złożoną ze słupów , belek poziomych oraz ażuru w górnej płaszczyźnie należy także stężyć po skosie w celu uzyskania sztywności całego elementu. Poza czysto konstrukcyjnymi elementami przydadzą się także listwy poziome i pionowe na bocznych ściankach stanowiące podporę dla roślin. Nasza drewniana pergola będzie o wiele atrakcyjniejsza wizualnie i funkcjonalnie, jeżeli pokryją ją np. bluszcze, albo w narożniku wspinał się będzie na nią pięknie kwitnący groszek. Zamiast listewek można rozpiąć także sznurki, albo plecione linki stalowe, zgodnie z ogólnym efektem, jaki chcemy osiągnąć.

Fot. materiały prasowe

Drugim pomysłem na  pergolę to klasyczny ażur drewniany oparty na murowanych z klinkieru lub kamienia słupach. Doskonale będzie pasować do klasycznych w stylu domów jednorodzinnych, na których elewacja wykorzystane są te same materiały. Murowane, masywne słupy wymagają solidnego podparcia w postaci stóp fundamentowych zbrojonych dołem siatką prętów o obu kierunkach, a także zatopienia na całej ich długości w środku prętów zbrojeniowych spiętych strzemionami. Warto jest wykonać tą część pergoli maksymalnie starannie i solidnie, bo o ile z ewentualną późniejszą wymianą drewnianych belek nie będzie większego problemu, to prostowanie przekrzywionych, albo co gorsza naprawianie pękniętych murowanych słupów to już zadanie o wiele trudniejsze i zarazem zdecydowanie droższe.   

Do nowoczesnych projektów domów pasują pergole wykonane również trochę inaczej niż te opisane powyżej. Ich przykłady, tak jak te bardziej tradycyjne warianty ażurowych zadaszeń można zobaczyć w serwisie pracowni Studiokrajobrazy.pl, specjalizującej się w projektach gotowych. Na wizualizacji domu PRIMO pokazana jest ultranowoczesna pergola w formie żelbetowej, otynkowanej na biało ramy. Poziome belki na górze chroniące jak lamele przed słońcem mogą być też zastąpione przez cięgna stalowe, po których piąć się będzie bluszcz. Do rozważenia jest też zamontowanie w tej płaszczyźnie zasuwanego, tekstylnego przekrycia z impregnowanego płótna. Stanowić będzie ochronę zarówno przez słońcem jak i lekkim deszczem.

Fot. materiały prasowe

Oprócz opisanych powyżej trzech typów pergoli możliwe jest oczywiście elastyczne łączenie różnych składających się na nie elementów i pomysłów. Wszystko zdeterminowane jest inwencją projektanta, fantazją inwestora oraz wyglądem domu, do którego warto jest dopasować się z charakterem nowej konstrukcji na zewnątrz.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

3 pomysły na pergolę przy domu jednorodzinnym

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 4 ocen
  1. WO pisze:

    A da się to trwale zadaszyć?

Dodaj komentarz