5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed montażem instalacji fotowoltaicznej

Grono osób zainteresowanych oszczędzaniem stale się powiększa. Równocześnie rośnie popularność instalacji fotowoltaicznej – systemu, który z założenia ma służyć użytkownikowi przez co najmniej 30 lat. Warto zatem wybrać wykonawcę o... Czytaj dalej

2 maja 2023
Artykuł z kategorii: Instalacje, Inteligentne instalacje

Grono osób zainteresowanych oszczędzaniem stale się powiększa. Równocześnie rośnie popularność instalacji fotowoltaicznej – systemu, który z założenia ma służyć użytkownikowi przez co najmniej 30 lat. Warto zatem wybrać wykonawcę o ugruntowanej pozycji rynkowej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, decydując się na montaż paneli PV? Poniżej wskazujemy na 5 istotnych i wciąż mało popularnych kwestii, w tym m.in. opiekę posprzedażową. 

Pozycja rynkowa wykonawcy a jakość instalacji fotowoltaicznej

Zainteresowanie instalacją fotowoltaiczną ze strony osób prywatnych i przedsiębiorców spowodowało widoczny wzrost liczby firm, które świadczą usługi w zakresie sprzedaży i montażu paneli PV. Tymczasem wybór wykonawcy nie powinien być przypadkowy. Tylko sprzedawca o ugruntowanej pozycji rynkowej, popartej często wieloletnim doświadczeniem gwarantuje jakościowe komponenty, fachowe doradztwo, indywidualną i precyzyjną analizę zapotrzebowania na energię elektryczną i profesjonalną opiekę posprzedażową. Do takich należy m.in. TAURON. 

panele słoneczne
Fotografia Flickr.com CC 2.0 Marufish

1. Portfolio wykonawcy i opinie klientów

Bogate portfolio realizacji o bardzo różnym charakterze zawsze przemawia na korzyść wykonawcy, zwłaszcza jeśli jest poparte pozytywnymi opiniami klientów. Duże znaczenie mają estetyka i poprawność montażu instalacji fotowoltaicznej (w tym m.in. dobór miejsca), prawidłowe rozmieszczenie paneli PV i odpowiednie mocowanie przewodów. 

2. Właściwy dobór mocy instalacji fotowoltaicznej

Istotny dla osiągnięcia optymalnej wydajności instalacji fotowoltaicznej jest właściwy dobór jej mocy. Ze względu na możliwość magazynowania nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej w magazynach energii, uzysk może być większy niż podstawowe zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną. Wykonawca powinien zatem oferować bezpłatny audyt fotowoltaiczny i indywidualną analizę popytu.  

3. Zabezpieczenie i ochrona instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna musi spełniać wymogi znowelizowanej ustawy o prawie budowlanym i zasadach postępowania przeciwpożarowego dla instalacji fotowoltaicznych o mocy większej niż 6,5 kWp. Wykonawca powinien stosować wyłącznie wysokie standardy instalacyjne, a ponadto oferować kompleksowe ubezpieczenie fotowoltaiki. W TAURONIE obejmuje ono m.in. gwarancję produkcji, pomoc elektryka i tynkarza, tańszy prąd i korzystne odszkodowanie w razie przerw w działaniu instalacji fotowoltaicznej.  

4. Dostęp do rozwiązań dodatkowych

Instalacja fotowoltaiczna bardzo często stanowi wstęp do kompleksowego oszczędzania. Osoby, które zdecydowały się na montaż paneli PV szukają kolejnych, korzystnych rozwiązań. Dobrze jeśli wybrany wykonawca dysponuje odpowiednio rozbudowaną ofertą, obejmującą także pompy ciepła i pompy ciepła do CWU i klimatyzatory mogące współpracować z instalacją fotowoltaiczną. Ciekawą propozycją są także korzystne rozwiązania w zakresie finansowania i dofinansowania do fotowoltaiki. 

5. Opieka posprzedażowa

Nowością w zakresie sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznej jest profesjonalna opieka posprzedażowa. W TAURONIE funkcjonuje Strefa Prosumenta, pozwalająca na skorzystanie ze specjalistycznego wsparcia technicznego, adresowanego do osób, które chcą zostać prosumentem i tych, które nim zostały. 

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed montażem instalacji fotowoltaicznej

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz