Altana ogrodowa – o czym pamiętać przed rozpoczęciem i w trakcie budowy?

Sposobów na urządzenie przydomowej przestrzeni do relaksu jest naprawdę wiele. Jedni korzystają z przestronnych balkonów i tarasów, inni decydują się na wzniesienie altanek ogrodowych. Warto jednak pamiętać, że zbudowanie tego... Czytaj dalej

17 lutego 2022
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Dyskusje, Ogród, Porady ogrodowe

Sposobów na urządzenie przydomowej przestrzeni do relaksu jest naprawdę wiele. Jedni korzystają z przestronnych balkonów i tarasów, inni decydują się na wzniesienie altanek ogrodowych. Warto jednak pamiętać, że zbudowanie tego typu elementy architektury w ogrodzie wymaga sporo pracy, a także niekiedy dopełnienia pewnych formalności.


O czym trzeba pamiętać, jeśli podjęło się decyzję o wzniesieniu altany ogrodowej? Tego dowiecie się z dalszej części dzisiejszego artykułu.

Prawo budowlane a altany ogrodowe

Czym w ogóle w świetle przepisów są altany ogrodowe? Jeśli można by uznać je za małą architekturę ogrodową, wówczas byłyby zwolnione z większości formalności, a na ich budowę na własnym terenie nie trzeba byłoby mieć pozwolenia budowlanego.

Jak głosi definicja, utworzona na potrzeby prawa budowlanego małą architekturą są:

  • obiekty kultu (kapliczki, figurki, krzyże przydrożne),
  • posągi,
  • wodotryski,
  • inne małe obiekty architektury ogrodowej, służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku.

Niestety, altany ogrodowe nie mieszczą się w tej definicji ze względu na swoją wielkość. Stąd też wymagają dopełnienia pewnych formalności.

Altana ogrodowa – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?

Rodzaj formalności, związanych ze wznoszeniem altany ogrodowej, wiąże się przede wszystkim z jej wielkością.
Jak czytamy bowiem w przepisach, altany o powierzchni nie przekraczającej 35 metrów kwadratowych oraz wysokości nie większej niż 5 metrów (przy stromym dachu) lub 4 metry (przy innym rodzaju zadaszenia), nie wymagają pozwolenia na budowę. Na każde 500 metrów kwadratowych działki może przypadać też tylko jedna taka konstrukcja. W takich sytuacjach wystarczy dokonać zgłoszenia w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Powinny się w nim znaleźć:

  • informacje o zakresie prac,
  • robotach budowlanych,
  • ewentualny projekt.


Jeśli w ciągu 14 dni od złożenia dokumentu nie otrzyma się pisma z urzędu, wówczas można przystąpić do budowy altanki ogrodowej.

Z obowiązku dokonywania zgłoszeń zwolnione są konstrukcje bez fundamentów, pergole i wiaty drewniane bez zabudowanych ścian.

Więcej formalności pojawia się przy większych altankach. Przy nich należy już uzyskać pozwolenie na budowę. Do wniosku załącza się:

  • projekt altany,
  • oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane,
  • oświadczenie i inne uzgodnienia związane z przepisami prawa lokalnego,
  • mapy sytuacyjno-wysokościowe (skala 1:500).

Starostwo powiatowe lub urząd miasta wydają zgodę w terminie do 2 miesięcy od momentu złożenia dokumentów. Na tydzień przed rozpoczęciem prac należy jeszcze powiadomić urząd o zamiarze rozpoczęcia budowy.

Rodzaje altan ogrodowych – jaka konstrukcja sprawdza się w przydomowym terenie?

Formę altany do ogrodu dopasowuje się do indywidualnych możliwości i potrzeb, a także specyfiki przydomowego terenu.

Najczęściej stawia się na konstrukcje:

  • drewniane,
  • metalowe,
  • murowane.

Miewają one charakter otwarty lub w pełni zamknięty, stając się na przykład rodzajem wolnostojącej, ogrodowej oranżerii, przystosowanej do użytkowania przez cały rok.

Efektowne i praktyczne wyposażenie do altany – co może się przydać?

W każdej altanie ogrodowej powinno znaleźć się odpowiednie wyposażenie. Przydają się choćby praktyczne meble, jak choćby te od Bazkar, a zwłaszcza sofy i fotele, stoliki oraz skrzynie i szafy ogrodowe, do przechowywania dodatkowych sprzętów i akcesoriów.

Jeśli planuje się korzystać z altany również po zapadnięciu zmroku, warto już w czasie tworzenia projektu przemyśleć kwestię oświetlenia, by doprowadzić niezbędne instalacje oraz optymalnie rozmieścić punkty świetlne. Wówczas przestrzeń stanie się jeszcze wygodniejsza i przytulniejsza.

Coraz więcej osób do przydomowych altan wprowadza praktyczne promienniki (gazowe lub elektryczne). Dzięki nim da się szybko i skutecznie dogrzać zabudowania rekreacyjne, przez co przebywanie w nich wiosną i jesienią staje się znacznie przyjemniejsze.

Piękna altana w ogrodzie – wygodne miejsce do wypoczynku

Altany ogrodowe to miejsca do wypoczynku i regeneracji sił. Warto zadbać o to, by były prawidłowo zaprojektowane, spełniały wszystkie wymogi formalne (w tym posiadały niezbędne pozwolenia), a także zapewniały komfort podczas użytkowania. Wówczas spędzanie czasu w ogrodzie stanie się prawdziwą przyjemnością.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Altana ogrodowa – o czym pamiętać przed rozpoczęciem i w trakcie budowy?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz