Aranżacja ogrodu nie musi być trudna. Ale to pod kilkoma warunkami

Jeśli oczko wodne kojarzy Ci się z zakopiańskim Morskim Okiem, a gladiola z imieniem włoskiem śpiewaczki, to znak, że aranżację ogrodu powinieneś powierzyć komuś kto się na tym zna. Dziś... Czytaj dalej

Jeśli oczko wodne kojarzy Ci się z zakopiańskim Morskim Okiem, a gladiola z imieniem włoskiem śpiewaczki, to znak, że aranżację ogrodu powinieneś powierzyć komuś kto się na tym zna. Dziś w dwóch zdaniach omawiamy typowe przypadłości polskich przydomowych ogrodów, które padły łupem amatorów. 3…2…1 i zaczynamy!

1. Na ogród musisz mieć plan. Po prostu

Mów co chcesz, ale absolutnie najgorszym możliwym scenariuszem, jaki można sobie wymyślić, to próba zaprojektowania ogrodu bez konkretnego planu. A musisz wiedzieć, że przypadkowe sadzenie bylin, roślin sezonowych i całorocznych zemści się szybciej niż może Ci się wydawać.

Weź kartę papieru i nanieś na prosty projekt w skali 1:100 wybrane rośliny przy uwzględnieniu ich preferencji co do dostępu do światła, wilgotności gleby (a co za tym idzie – zaciemnienia). Miejsca nasadzeń roślin nie mogą być dziełem przypadku, bo po latach przebudowa przydomowego zieleńca może okazać się nie tylko nieopłacalna, co niemożliwa do przeprowadzenia. Naprawdę.

projektowanie ogrodu

2. Kostka brukowa tak, ale nie wszędzie i nie każda

My też lubimy kostkę brukową, co jednak nie znaczy, że przy projektowaniu swoich ogrodów wykorzystujemy ją jako podstawową kompozycję i punkt odniesienia dla całego ogrodu. Jej ułożenie i co ważne – wariant kolorystyczny nie mogą zaburzać percepcji i układać się w mało logiczną całość. Podjazd do garażu? Kostka w maksymalnie dwóch opcjach barwowych i uwaga – żadnych wzorów.

Kostka ma być subtelnym dopełnieniem całej koncepcji, a nie motywem przewodnim przestrzeni wokół domu.

3. Meble odporne na działanie czynników atmosferycznych

Stoisz przed decyzją o zakupie mebli ogrodowych? Świetnie. Pamiętaj tylko, że muszą być wykonane z materiałów o podwyższonej odporności na działanie czynników atmosferycznych – wody, deszczu i ostrego słońca, w skrajnych wypadkach (jeśli nie masz gdzie schować mebli), także mrozu.

Chcesz pobawić się w projektanta? Meble do ogrodu możesz wykonać także z:

  • europalet,
  • bali,
  • wikliny,
  • materiałów wtórnych z recyklingu.

4. Niedoszacowanie zniszczeń na wrażliwych roślinach

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem? Wybieraj rośliny mniej wymagające. Jeśli wyczytałeś, że cedr wymaga szczególnych warunków hodowlanych, to znaczy, że tak pewnie jest, a cedr, który właśnie kupiłeś w sklepie nie będzie tutaj wyjątkiem (a może akurat da sobie radę na tym wyjałowionym skrawku ogrodu? nie!).

mięta w ogrodzie

5. Nie nawozisz roślin, bo po co?

Gatunków, które nie wymagają szczególnego nawożenia w ogrodzie jest naprawdę niewiele. Nie chcesz chyba doprowadzić do skarłowacenia szlachetnych gatunków? Słabe kwitnienie, kiepskie wybarwienie i mało satysfakcjonujące tempo wzrostu gwarantowane.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Aranżacja ogrodu nie musi być trudna. Ale to pod kilkoma warunkami

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz