Backsplashe w kuchni, czyli jak zaaranżować przestrzeń między szafkami. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów!
Kuchnia to miejsce, gdzie nie tylko gotujemy, ale również spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego ważne jest, żeby jej wnętrze było nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne i atrakcyjne... Czytaj dalej
Kuchnia to miejsce, gdzie nie tylko gotujemy, ale również spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego ważne jest, żeby jej wnętrze było nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne i atrakcyjne wizualnie. Jednym z kluczowych elementów, który może nadać charakter kuchni, są tzw. backsplashes między górnymi a dolnymi szafkami. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej zagospodarować to miejsce, żeby zapewniło skuteczną ochronę przed zabrudzeniami, a jednocześnie prezentowało się pięknie, przeczytaj poniższy tekst!
Płytki ceramiczne – ponadczasowe i uniwersalne
Płytki ceramiczne to klasyczne rozwiązanie, które nigdy nie wychodzi z mody. Dostępne w różnych kolorach, wzorach i rozmiarach, pozwalają na kreatywne kombinacje. Dodatkowo są łatwe do utrzymania w czystości, co sprawia, że stanowią praktyczny wybór w funkcji backsplashes w każdej kuchni. Choć ceramika ma wiele plusów, to wadą takiego rozwiązania jest dość wymagający proces montażu. Żeby dobrze ułożyć płytki, trzeba przede wszystkim posiadać odpowiednie umiejętności. Można też zatrudnić fachowca, co wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami i niekiedy dość długim oczekiwaniem na płytkarza.
Elegancki i piękny lacobel
Lacobel to hartowane szkło lakierowane, które doskonale odbija światło, nadając kuchni przestronności. Dostępny w różnych kolorach i wzorach, pozwala dostosować rozwiązanie do każdego stylu aranżacyjnego. Niestety, podobnie jak w przypadku płytek, założenie lacobelu może być problematyczne, ponieważ zależy od doświadczenia i umiejętności osoby wykonującej pracę.
Montaż szkła wymaga precyzji i ostrożności, by uniknąć uszkodzeń. Jeśli jesteś doświadczonym majsterkowiczem i masz odpowiednie narzędzia, możesz podjąć się tego zadania samodzielnie. W przeciwnym wypadku lepiej skonsultować się z profesjonalistą i zlecić montaż.
Płyty z plexi – lekkie i elastyczne
Płyty z plexi to lekkie i trwałe rozwiązanie. Ich główną zaletą jest elastyczność, dzięki której można łatwo dopasować materiał do dowolnego kształtu i rozmiaru przestrzeni między szafkami. Dodatkowo plexi jest łatwe w utrzymaniu w czystości. Decydując się na tę opcję, można wybrać nieprzezroczyste tafle kolorowe, mleczne, a także transparentne dymione. Te ostatnie, umiejętnie podświetlone za pomocą taśmy LED, sprawdzą się jako efektowne, dodatkowe elementy oświetleniowe. Przy zamawianiu paneli można zlecić wycięcie otworów pod mocowania, dzięki czemu montaż da się przeprowadzić samodzielnie przy użyciu prostych narzędzi.
Farba tablicowa – kreatywnie i niedrogo
Jeśli lubisz zmiany, ciekawym wyborem może okazać się farba tablicowa. Dzięki niej możesz nie tylko zagospodarować w sposób estetyczny przestrzeń między szafkami, ale także tworzyć notatki na ścianie. To kreatywne rozwiązanie dla osób, które lubią personalizować swoje otoczenie. Farbę tablicową łatwo utrzymać w czystości i nietrudno ją nanieść na ścianę – każdy bez problemu wykona takie zadanie samodzielnie.
Sklejka – do wnętrz naturalnych i loftów
Sklejka to materiał, który w ostatnich latach zdecydowanie zyskał na popularności w aranżacji wnętrz. Można ją lakierować, pozostawiając w naturalnym odcieniu, a także malować na dowolny kolor. Klasyczna, „drewniana” sklejka dodaje kuchni przytulności i ciepła, a jej montaż nie wymaga zaawansowanych umiejętności z dziedziny majsterkowania. Przy wyborze sklejki w roli backsplashes, należy ją dobrze zabezpieczyć przed potencjalnymi zabrudzeniami – nie zaleca się pozostawiać sklejki bez lakieru czy farby.
Autor
- Biuro prasowe Polskie Budowlane
Latest entries
- Aranżacja salonu23 kwietnia 2024Urządzasz salon z aneksem kuchennym? Sprawdź, o czym pamiętać
- Budowa domu18 kwietnia 2024Bezpieczeństwo ma znaczenie. Dlaczego postawić na łączniki hermetyczne?
- Instalacje4 kwietnia 2024Na co zwrócić uwagę przed montażem pompy ciepła? 3 praktyczne wskazówki
- Budowa domu3 kwietnia 2024Domy modułowe – jakie mają zalety?
Backsplashe w kuchni, czyli jak zaaranżować przestrzeń między szafkami. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów!