Bawełna organiczna – co to jest?

Z pewnością każdy z nas spotkał się z określeniem bawełna organiczna. Tkaniny z niej zrobione staja się coraz bardziej popularne, wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej ludzi. Jest coraz częściej wykorzystywana... Czytaj dalej

18 października 2022
Artykuł z kategorii: Wnętrza

Z pewnością każdy z nas spotkał się z określeniem bawełna organiczna. Tkaniny z niej zrobione staja się coraz bardziej popularne, wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej ludzi. Jest coraz częściej wykorzystywana w artykułach dziecięcych, takich jak ubranka, ale również pościele. Na czym polega jej fenomen?

fot. unsplash zgodnie z licencją

Bawełna organiczna – co to znaczy?

Bawełna to jeden z najpopularniejszych materiałów dostępnych na rynku. Dzieje się tak przez wzgląd na jej właściwości:

  • jest to najpopularniejszą tkaniną na świecie,
  • naturalne włókna są pozyskiwane z drzew i krzewów bawełny,
  • miękka,
  • hipoalergiczna,
  • oddychająca,
  • łatwa do barwienia,
  • higroskopijna – czyli wchłaniająca wilgoć,
  • odporna na rozciąganie i wysokie temperatury.

Dzięki tym właściwościom bawełna jest bardzo pożądanym materiałem, szczególnie jeśli chodzi o produkcje pościeli. Każdy z nas marzy o miłej, miękkiej pościeli, która przepuszcza powietrze i nie sprawia, że się pod nią pocimy. Pościel bawełniana jest gwarancją dobrego snu, możemy ją kupić na przykład tutaj: https://posciel-szpulka.pl/posciel-bawelniania/. Kupując pościel bawełnianą, warto, żeby była z dobrego źródła, ponieważ jakość odgrywa tu główną rolę. Pościel bawełniana dobrej jakości posłuży nam latami, nawet pomimo jej ciągłego prania.

Przez coraz to większe zapotrzebowanie na bawełnę producenci i plantatorzy stosują w uprawach coraz więcej środków chemicznych, które minimalizują straty, a maksymalizują zysk. Bawełna organiczna to ten sam materiał, ale pozyskiwany w etyczny i ekologiczny sposób. W jej uprawie wyklucza się stosowanie środków ochrony roślin, a zamiast nich stosowane są naturalne i biodegradowalne substancje. Bawełna więc rośnie w ten sposób zgodnie z naturą, bez ingerencji człowieka. Taka uprawa pozwala na zaoszczędzenie wody, która podczas upraw przemysłowych jest zużywana w zatrważających ilościach. Inny jest również sposób zbiorów i przetwarzania włókien. Taki organiczny materiał nie przeciera się tak szybko, jak to się dzieje w przypadku zwykłej bawełny. Jest trwalsza, naturalnie oddycha, a dzięki temu chroni twoje ciało przed przegrzaniem i wychłodzeniem. Jest całkowicie bezpieczna i nie powoduje żadnych podrażnień, dzięki kontroli procesów produkcji.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Bawełna organiczna a zwykła?

Wybierając bawełnę organiczną, wspieramy ekologicznych producentów oraz sprawiamy, że takie nieszkodliwe dla środowiska praktyki stają się coraz bardziej popularne. Dzięki temu możemy mieć nadzieję na rozwój świadomości ekologicznej społeczeństwa. Alergicy oraz osoby z wrażliwa skóra mogą stosować organiczną bawełnę, bez obaw o podrażnienia. Jest zalecana również dla najmłodszych. Bawełna organiczna jest:

  • trwalsza od zwykłej,
  • mniej rozciągliwa przez grubsze włókna,
  • antyalergiczna – do jej produkcji nieużywana jest chemia,
  • przyjazna środowisku, dzięki zrównoważonemu procesowi produkcji.

Uprawa zwykłej bawełny rodzi sporo kontrowersji, ponieważ oddziałuje mocno na środowisko naturalne, ponadto do jej uprawy stosuje się znaczną ilość pestycydów, które przenikają do gleby i wpływają jakość wód. Na szczęście wiele marek odzieżowych oraz tekstylnych poszerza swoją ofertę o artykuły wyprodukowane z bawełny organicznej. Ze względu na rosnącą świadomość społeczną taka bawełna cieszy się coraz to większym zainteresowaniem. Jeśli postawimy na zakup bawełny organicznej, mamy pewność, że jej produkcja była dobra dla ludzi, zwierząt i środowiska. Możemy mieć też pewność, że wybrany przez nas produkt jest dobrej jakości, co w rezultacie pozwala nam używać go dłużej. Inwestycja w ekologiczne tekstylia i ubrania na pewno się opłaci.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Bawełna organiczna – co to jest?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen
  1. Grzegorz pisze:

    Ciekawy artykuł odnośnie pościeli. Teraz już będę widział na co zwrócić uwagę przy zakupie 🙂

Dodaj komentarz