Bezpieczne i wygodne oświetlenie do domowego gabinetu

Portrait of a young businesswoman wearing glasses,thinking and sitting at the working table. Gdy planuje się przestrzeń do pracy, nawet w domowym zaciszu, trzeba koniecznie zadbać o zapewnienie optymalnych warunków... Czytaj dalej

16 lutego 2022
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Projekt domu, Remont domu
Portrait of a young businesswoman wearing glasses,thinking and sitting at the working table.

Gdy planuje się przestrzeń do pracy, nawet w domowym zaciszu, trzeba koniecznie zadbać o zapewnienie optymalnych warunków do działania. Oprócz standardowego biurka i krzesła, przydaje się także właściwie dobrane oświetlenie, które wpływa na komfort i bezpieczeństwo pracy.

Jakie lampy powinny koniecznie trafić do domowego gabinetu? Czy lepiej wybrać jedną oprawę, czy też postawić na dywersyfikację w ramach systemu oświetleniowego? O tym napiszemy w dzisiejszym tekście.

Home office – praca bez wychodzenia z domu

Coraz więcej osób decyduje się na realizację obowiązków zawodowych z domu. W ostatnim czasie wielki wpływ na to miała pandemia i szereg obostrzeń, wpływających na zwyczaje zawodowe. W wielu przypadkach okazało się, że takie rozwiązanie naprawdę się sprawdza i potrafi być bardzo korzystne.

Kto najchętniej pracuje z domu? Własny gabinet do pracy w domu tworzą przede wszystkim osoby prowadzące własną działalność gospodarczą i freelancerzy. Niejednokrotnie z takiej opcji korzystają też osoby na etacie, jeśli tylko pozwala na to regulamin firmy oraz specyfika pracy.

Aby móc swobodnie i bezpiecznie realizować obowiązki zawodowe, trzeba zapewnić sobie odpowiednie wyposażenie i oświetlenie, podobne do tych, z których korzysta się w standardowych miejscach pracy. O ile bowiem domowy gabinet w teorii nie podlega firmowym przepisom BHP, to dla własnego dobra lepiej zadbać o najwyższe standardy. Jakie zatem oświetlenie powinno trafić do gabinetu?

Domowy gabinet – jakie lampy powinny do niego trafić?

W miejscu pracy wszystkie produkty oświetleniowe powinny zapewniać pełen komfort i bezpieczeństwo podczas poruszania się we wnętrzach oraz realizacji obowiązków służbowych. Światło powinno mieć odpowiednie natężenie, a poszczególne lampy muszą być dopasowane tak, by zapewniać właściwe oświetlenie główne i zadaniowe, bez dyskomfortu oraz podrażniania wzroku osoby pracującej.

Jak to osiągnąć? Należy unikać lamp, które oślepiają lub prowadzą do powstawania odbłysków światła. Utrudnia to pracę, niepotrzebnie przemęcza oczy oraz zmniejsza zdolność do skoncentrowania się na realizowanych obowiązkach.

Różne rodzaje oświetlenia – oprawy do gabinetu

W miejscu do pracy trzeba umieścić przynajmniej kilka opraw oświetleniowych, takich jak nowoczesne oświetlenie Azzardo. Pozwala to zbudować w pełni funkcjonalny system, spełniający wszystkie potrzeby użytkownika.

Podstawą są oczywiście lampy sufitowe i wiszące, czyli praktyczne oświetlenie główne. Dzięki niemu da się bezpiecznie i swobodnie poruszać po pomieszczeniu. Oprócz tego niezbędne są także lampy biurkowe, służące jako oświetlenie zadaniowe. Powinny to być produkty równomiernie doświetlające całą przestrzeń do pracy, np. biurko lub stół – bez cieni i odbłysków światła. Warto zdecydować się na modele z regulacją wysokości i kąta padania światła, by zawsze optymalnie dopasować warunki do potrzeb chwili.

Źródła światła w miejscu pracy – o czym pamiętać?

Równie ważne są same źródła światła. Najchętniej stawia się na praktyczne i energooszczędne produkty LED, zużywające znacznie mniej energii elektrycznej, przy zapewnieniu najwyższego komfortu świetlnego.

Zawsze należy sprawdzać parametry żarówek do gabinetu, w tym zwłaszcza ich moc. Jak jasno powinny świecić lampy w gabinecie? Jako oświetlenie główne w zupełności wystarczają produkty dające 100 lx. Do oświetlenia biurka lub innych blatów roboczych, należy wybrać mocniejsze źródła światła, pozwalające uzyskać nawet do 500-600 lx.

Co jeszcze należy brać pod uwagę? W miejscu do pracy lepiej sprawdzają się źródła światła dające światło zimno białe, które poprawia koncentrację i wspiera aktywność umysłową i fizyczną. Przy realizacji obowiązków związanych z poprawnych doborem koloru, często trzeba stosować oświetlenie sztuczne o wysokim współczynniku oddawania barw (powyżej Ra 90), dzięki któremu wszystkie oglądane kolory są zbliżone do tych, jakie widzimy przy naturalnym świetle dziennym.

Idealne oświetlenie w domowym gabinecie

Dobrze dobrane oprawy oświetleniowe i źródła światła gwarantują swobodę i wygodę podczas realizacji obowiązków zawodowych w domowym gabinecie. Warto zatem precyzyjnie dobrać wszystkie produkty. Dzięki nim zdecydowanie efektywniej i wygodniej zrealizujemy wszystkie służbowe zadania w domowym zaciszu.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Bezpieczne i wygodne oświetlenie do domowego gabinetu

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz