Budowa boiska piłkarskiego krok po kroku

Twoje dziecko kocha grać z tobą w piłkę nożną, ale nie macie czasu, by wciąż jeździć na profesjonalne boisko. Nie chcesz także narażać bezpieczeństwa pociechy, które grałoby w piłkę na... Czytaj dalej

Twoje dziecko kocha grać z tobą w piłkę nożną, ale nie macie czasu, by wciąż jeździć na profesjonalne boisko. Nie chcesz także narażać bezpieczeństwa pociechy, które grałoby w piłkę na ulicy. Co zrobić, by cieszyć się piłkarskimi emocjami, bez zbędnych wyjazdów? Jeśli posiadasz duży ogród, zastanów się nad budową własnej murawy sportowej.

Boisko w ogrodzie?

Dziś wiele rodzin stawia na zdrowy i sportowy tryb życia. Coraz częściej można zauważyć, że fani aktywności fizycznej rozpoczęli budowę przydomowego boiska. Najczęściej są to pasjonaci, którzy zarazili swoją pasją całą rodzinę. Ty także chcesz spędzać aktywnie czas ze swoimi dziećmi czy znajomymi, ale nie masz czasu na dojazdy do odległych miejskich boisk? Wybuduj własne boisko do piłki nożnej w swoim ogrodzie. Z pewnością jest to duża inwestycja dla domowego budżetu, ale warto pamiętać o tym, że posłuży nam przez wiele lat. Czym więc kierować się, gdy planujemy budowę piłkarskiej murawy?

Boisko w ogrodzie – wymiary

Chcesz wybudować boisko, ale martwisz się, że twoja działka jest zbyt mała? Bez obaw! Ważne, abyś pamiętał, że nie musisz kurczowo trzymać się wymiarów statystycznego boiska do piłki nożnej. Co więcej, mało która rodzina może pozwolić sobie na tak wielką działkę! Dlatego mierząc odpowiednią odległość, zachowaj jedynie proporcje klasycznej murawy do piłki nożnej. Nie zapomnij oczywiście o odpowiednim zapasie na obie bramki! Stworzysz tym samym idealne boisko piłkarskie, ale w skali mini. Ważne, byś ty oraz twoja rodzina czuli komfort podczas gry. Nie zapominaj, że rzadko zbierzesz wśród rodziny dwie drużyny liczące po 11. zawodników, więc nie martw się mniejszym polem twojego boiska. Wszak wszelkie wymiary to rzecz umowna.

Trawa na boisko piłkarskie

Warto natomiast dodać, że większe boisko to także większe możliwości. Kiedy dysponujemy sporym metrażem, możemy pokusić się o stworzenie naturalnego boiska, czyli trawiastego. Musisz więc przygotować odpowiednio glebę, oczyścić ją, a także zasiać trawę. W ofercie wielu sklepów znajdziesz specjalne mieszanki traw, które sprawią, że twoja murawa będzie wyglądała tak, jak podczas profesjonalnych meczów. To rozwiązanie oczywiście da niesamowity efekt, ale wymaga bardzo wiele pracy i czasu. Naturalna trawa wymaga uwagi i ciągłych zabiegów pielęgnacyjnych.

Kiedy dysponujemy mniejszą działką, warto zastanowić się nad kupnem trawy w rolce. W kilka chwil otrzymamy piękną trawę, nie czekając na efekty naszych zabiegów pielęgnacyjnych. Nasze działki nie zawsze są idealnie równe. Wtedy również polecamy sięgnąć po trawę w rolce, która pokryje wszelkie nierówności. Oczywiście taką nawierzchnię także trzeba odpowiednio nawadniać, nawozić, kosić. Jednak intensywność tych prac jest znacznie mniejsza, niż gdy hodujemy trawę z wysiewu.

Jeśli nie jesteś zwolennikiem naturalnej trawy, cenisz sobie funkcjonalność i nowoczesność, wypróbuj modułową nawierzchnię sportową. Najczęściej jest zbudowana z polipropylenu. Co więcej, możesz zamówić nawierzchnię z amortyzatorami, które zadbają o twoje kolana i stopy. Jest to jednak rozwiązanie najdroższe.

Nie zapominajmy, że sama trawa to nie wszystko. Ważne, abyśmy pamiętali także o bramkach. Najlepiej wybrać te, które mają siatkę, byśmy wciąż nie męczyli sąsiadów wpadającą do ich ogródka piłką. Ważne, abyśmy zadbali o odpowiedni montaż, by bramka nie osunęła się na graczy. Nasze ogrodowe boisko możemy także uzupełnić o ławki, a nawet wodoszczelne szafki, w których umieścimy akcesoria piłkarskie: piłkę, rękawice, ochraniacze czy wygodne skarpetki sportowe.

Boisko w ogrodzie – cena

Zapewne zastanawiasz się nad tym, czy stać cię na budowę własnego boiska do piłki nożnej. Oczywiście koszt takiej murawy uzależniony jest od twoich preferencji. Małe przydomowe boisko do piłki nożnej to koszt kilku tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że raz wybudowane, przy odpowiedniej pielęgnacji, posłuży nam wiele lat. Jest to więc inwestycja długoterminowa.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Budowa boiska piłkarskiego krok po kroku

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz