Budowa domu w Kanadzie. Ceny i warunki zagospodarowania

W Ameryce Północnej domy kanadyjskie stanowią nawet ok. 90 procent budynków mieszkalnych. Ich konstrukcja opiera się na drewnianym szkielecie, zakotwiczonym w betonowym fundamencie. Są one wytrzymałe, a przy tym pięknie... Czytaj dalej

W Ameryce Północnej domy kanadyjskie stanowią nawet ok. 90 procent budynków mieszkalnych. Ich konstrukcja opiera się na drewnianym szkielecie, zakotwiczonym w betonowym fundamencie. Są one wytrzymałe, a przy tym pięknie się prezentują. Jak wygląda budowa domu w Kanadzie?

Budowa domu w Kanadzie

Budowa domu w tym kraju przebiega zupełnie inaczej, aniżeli w Polsce. Nikt praktycznie nie zajmuje się tym samodzielnie. Domy budowane są przez developera pod klucz. To właśnie on zajmuje się niezbędną dokumentacją, pozwoleniami, projektem, przygotowaniem działki czy wynajmem ekipy budowlanej.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Najpierw developer przygotowuje teren, uzbraja działkę, doprowadza dojazd, oświetlenie. Dopiero po tym etapie stawia 1-2 domy pokazowe, w których rozpoczyna się działalność biura sprzedaży. Klient natomiast musi podjąć decyzję odnośnie do rodzaju działki, typu domu i elementów jego wykończenia (podłogi, kolor dachu, wyposażenie kuchni, łazienki). Dom jest więc szyty na miarę, a jego budowa zajmuje tylko do 3 miesięcy.

Jakie są etapy budowy domu kanadyjskiego?

Najpierw w fundamencie umieszcza się kotwy, na których budowany jest szkielet ścian zewnętrznych. Uwzględniane są w nim też otwory okienne oraz drzwiowe. Deski szkieletu mocowane są przy użyciu gwoździ i wkrętów. W kolejnym etapie tworzone są konstrukcje ścian wewnętrznych, stopów i dachu, po czym wykonuje się poszycia. Najważniejsza jest tutaj kolejność prac, od której zależy prawidłowa izolacja budynku. Na początku układa się poszycie zewnętrzne ścian oraz połaci dachu, ponadto zabezpiecza się konstrukcję przed opadami i wiatrem, poprzez zastosowanie izolacji i papy. Po ukończenie tych części prac uzyskuje się dom w stanie surowym otwartym.

Następny etap polega na wykonaniu obróbek blacharskich dachu, schodów, parapetów, montażu okien, drzwi i pozostałych prac wykończeniowych prowadzonych na zewnątrz. Przed wykończeniem ścian od wewnątrz w stelażu prowadzone są też wszelkie instalacje, po czym szkielet wypełniany jest dokładnie wełną mineralną. Na samym końcu ściany pokrywa się specjalną folią, której celem jest zabezpieczenie termoizolacji przed parą wodną tworzącą się wewnątrz budynku. W ostatnim kroku ściany wykłada się płytami gipsowo-kartonowymi i przechodzi się do prac wykończeniowych.

Ile kosztuje wybudowanie domu w Kanadzie? (ceny)

Cena zależy od wielkości domu, jak i rodzaju wykończenia. Za szeregowiec czy też dom o powierzchni od 100 do 150 m2 należy zapłacić od 200 tysięcy dolarów. Dom w Kanadzie o powierzchni 300 m2 może już kosztować ok. 400-600 tysięcy dolarów. Na koszt zakupu domu wpływa też wielkość działki, jak i zastosowane materiały. Nie bez znaczenia jest również to, w jakiej okolicy znajduje się dom i co znajduje się w jego pobliżu (sklepy, galerie handlowe, kościół, sklep rowerowy, szkoła, przedszkole, przychodnia, szpital itp.).

Czym ogrzewane są kanadyjskie domy?

W tym kraju można spotkać w domach kominki, ale przede wszystkim są one gazowe. Tradycyjne praktycznie nie występują, a jest to związane z wysoką ceną ubezpieczenia. Roczne ubezpieczenie nieruchomości w tym kraju to koszt rzędu nawet 3-5 tysięcy dolarów. Z kominkiem gazowym jest to kwota nawet 5-6 tysięcy dolarów, natomiast z tradycyjnym dochodzi ona do 8 tysięcy dolarów. Do ogrzewania domu, jak i wody użytkowej służy głównie gaz. Do gotowania używa się natomiast kuchenek elektrycznych.

Popularne i tanie domy kanadyjskie

Wybudowanie domu w Kanadzie zajmuje niewiele czasu, gdyż wszystkim zajmuje się deweloper. Wystarczy, że wybierzemy typ domu, rodzaj działki i elementy wykończenia. Pozostałymi kwestiami zajmie się ekipa budowlana, a my będziemy mogli cieszyć się z wymarzonych czterech kątów.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Budowa domu w Kanadzie. Ceny i warunki zagospodarowania

Oceń
Ocena 3.7/5 na podstawie 3 ocen

Dodaj komentarz