Budynki użyteczności publicznej – jak wykończyć podłogi w tłumnie uczęszczanych miejscach?
Budynki użyteczności publicznej są codziennie tłumnie uczęszczane. Dlatego zarówno w urzędach, szkołach, szpitalach, jak i bibliotekach czy centrach handlowych dużą wagę inwestorzy przykładają do wyboru odpowiedniego wykończenia podłóg, które powinny... Czytaj dalej
Budynki użyteczności publicznej są codziennie tłumnie uczęszczane. Dlatego zarówno w urzędach, szkołach, szpitalach, jak i bibliotekach czy centrach handlowych dużą wagę inwestorzy przykładają do wyboru odpowiedniego wykończenia podłóg, które powinny mieć najlepsze parametry techniczne. W związku z tym ich pierwszym wyborem są często trwałe płytki techniczne.
Po pierwsze twardość podłogi
Przy wyborze materiału do wykończenia podłogi niezwykle istotna jest jego twardość. Przede wszystkim jest to kluczowe w miejscach, gdzie codziennie przewija się mnóstwo osób i podłoga jest niezwykle obciążona. Sprostać mogą temu tylko najlepsze materiały. Klasa twardości określana jest dla każdego materiału. W przypadku drewna największą twardością odznacza się drewno egzotyczne, któremu przypisywana jest klasa IV w skali Brinella.
Dlatego nadaje się ono do biur czy urzędów. W tym przypadku rodzime gatunki się nie sprawdzą, gdyż znajdują się w II lub III klasie, która sprawdza się w mieszkaniach. Ponadto niektóre gatunki drewna egzotycznego mogą dobrze izolować akustycznie, co nie jest bez znaczenia w budynkach użyteczności publicznej. Oczywiście o taka podłogę trzeba odpowiednio dbać, co generuje dodatkowe koszty na impregnację. Popularna jest również podłoga epoksydowa niemniej jednak takie wykończenie jest bardzo pracochłonne i wymaga niebywałej precyzji i trudno jest znaleźć odpowiednich fachowców. Dlatego do budynków użyteczności publicznej znacznie częściej wybiera się płytki techniczne. Płytki techniczne do zastosowania w szkołach czy urzędach muszą posiadać najwyższą klasę twardości. W 10-stopniowej skali Mohsa osiąga 8 a nawet 9, zatem najlepsze rodzaje płytek technicznych mogą być mniej twarde jedynie od diamentu.
Po drugie najwyższa klasa ścieralności
Drugim istotnym czynnikiem poza twardością, ściśle z nim związanym jest klasa ścieralności. Trwałe płytki techniczne posiadają bardzo niską ścieralność. Określana jest ona według normy EN 154. Płytki techniczne mogą należeć do dwóch najwyższych klas czyli IV i V, którą określa norma ISO 10545-7. Dzięki temu świetnie nadają się do wykończenia wnętrz, a także obejścia budynków użyteczności publicznej. Jeśli chodzi o drewno to najbardziej odporne na ścieranie są najtwardsze gatunki egzotyczne jak merbau, w klasie AC5. Oczywiście można zdecydować się również na odporną na ścieranie płytkę klinkierową bądź panele lvt, które także posiadają dobre parametry.
Po trzecie antypoślizgowość
Bardzo ważnym parametrem przy wybieraniu wykończenia do budynków użyteczności publicznej jest antypoślizgowość. Im wyższy jej poziom określony przez producenta, tym podłoga bezpieczniejsza dla potencjalnych użytkowników. Bardzo dobrze wypadają w tym aspekcie trwałe płytki techniczne o niepolerowanej powierzchni. Antypoślizgowość podłóg to wymóg w szkołach, urzędach, czy szpitalach. Niestety powierzchnia polerowana nigdy nie będzie odpowiednio zabezpieczona przed poślizgiem.
Jaki rodzaj wykończenia podłóg będzie najlepszy w przypadku budynków użyteczności publicznej?
Wybór wykończenia podłóg do budynków użyteczności publicznej nie jest łatwy, zwłaszcza, że wybór materiałów jest spory. Biorąc jednak pod uwagę najważniejsze parametry, a także czynnik ekonomiczny, najkorzystniejszy wydaje się wybór płytek technicznych. Posiadają odpowiednią grubość przez co odporne są na uszkodzenia i odkształcenia. Te w wersji nieszkliwionej są również antypoślizgowe. Trudno znaleźć także materiał dorównujący trwałym płytkom technicznym, jeśli chodzi o niski stopień ścieralności. Płytki techniczne do zastosowania w szkołach czy urzędach są barwione w masie. Producenci oferują coraz większą paletę barw tych płytek, przez co trzeba przyznać, że ich walory estetyczne również wzrastają.
Trwałe płytki techniczne mogą służyć przez wiele lat bez konieczności ich konserwacji. Wykończenie drewniane, choć posiadające niewątpliwe walory estetyczne, wymaga znacznie więcej zabiegów, przede wszystkim impregnacji. Ponadto płytki techniczne można wykorzystać także do aranżacji obejścia budynku, gdyż świetnie się do tego nadają ze względu na bardzo niską nasiąkliwość – nawet 0,5%. Wybór zatem wydaje się prosty, biorąc pod uwagę koszty użycia drewna egzotycznego.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Dyskusje13 września 2024Jak wyczyścić uszczelki w kabinie prysznicowej
- Łazienka11 września 2024Czym wyłożyć ściany w kabinie prysznicowej
- Budowa domu9 września 2024Czym ogrzać domek letniskowy?
- Budowa domu6 września 2024Czym usunąć zielony nalot na elewacji?
Budynki użyteczności publicznej – jak wykończyć podłogi w tłumnie uczęszczanych miejscach?