Ceglany dom remontować czy wyburzyć i postawić nowy? Wszystko zależy od opłacalności
Stary dom zrobiony z cegły ma niewątpliwie swojski charakter. Tego typu pomieszczenia kojarzą się z ciepłem domowego ogniska. Wielu z nas miało okazję przebywać w takich budynkach kiedy odwiedzali babcie... Czytaj dalej
Stary dom zrobiony z cegły ma niewątpliwie swojski charakter. Tego typu pomieszczenia kojarzą się z ciepłem domowego ogniska. Wielu z nas miało okazję przebywać w takich budynkach kiedy odwiedzali babcie na wsi. Ceglany dom ma niewątpliwe swój unikalny urok, jednak czy zawsze opłaca się go remontować?
Coraz większe tempo życia w miastach oraz stres sprawia, że mieszczuchy szukają ostoi na wsi. Często szukają starych, zrujnowanych, ale urokliwych budynków, których cena rynkowa jest śmiesznie niska. Przeprowadzają w nich gruntowne remonty, przebudowują ściany, aranżują wnętrze i dostosowują wszystkie funkcje budynku do swoich potrzeb, jednak nie wszystkie zmiany w takim wypadku są dobre.
Dlaczego warto mieszkać w ceglanym domu?
Należy mieć świadomość, że w każdym wypadku remont starego ceglanego domu wiąże się ze sporymi kosztami. To nierzadko wymiana centralnego ogrzewania, zaprojektowanie od nowa instalacji elektrycznej, a nie kiedy też doprowadzenie wody i innych mediów. Często koszt jest porównywalny do budowy nowego domu wraz z wykończeniem. Jednak mieszkanie w tego typu budynku ma swoje plusy.
Cegła jest bowiem o wiele lepszym izolatorem niż pustak czy suporeks. Jeżeli ściana zrobiona jest z dwóch lub większej liczby warstw cegieł nie wymaga stosowania styropianowej izolacji. Dodatkowo tego typu budynki charakteryzują się tym, że w lato mają niższą temperaturę niż otoczenie, natomiast w zimę utrzymują ciepło. Do tego użycie w takim domu samych naturalnych materiałów sprawia, że jest on „zdrowszy” co z punktu widzenia alergików jest bardzo istotne. Jednak nie zawsze zakupiony stary budynek nadaje się do remontu i zmiany aranżacji. Kiedy więc się nie nadaje?
Kiedy stary dom trzeba wyburzyć?
Decyzje o wyburzeniu starego domu nie może zostać podjęta samodzielnie, zwłaszcza gdy budynek znajduje się pod opieką konserwatora zabytków. Tutaj istotną rolę odgrywa opinia architekta lub rzeczoznawcy budowlanego. Taka osoba sprawdza czy konstrukcja nośna budynku tj fundamenty, ściany oraz podstawa dachu nadaje się do wymiany. W przypadku gdy ceglany dom jest zbytnio nadgryziony zębem czasu, a jego konstrukcja zagraża bezpieczeństwu remontujących osób zapada decyzja o wyburzeniu.
Nie oznacza to jednak, że marzenie o starym ceglanym domu zostaje zburzone wraz z ostatnim elementem konstrukcji. Cegła jest materiałem, który nadaje się do odzysku, oznacza to, jeżeli rozbiórka jest przeprowadzona umiejętnie to taki materiał można użyć ponownie. Dodatkowo istnieje sporo miejsc, które zajmują się skupem, renowacją, a następnie sprzedażą odzyskanej cegły, warto więc ich poszukać w swojej okolicy.
Niewątpliwie stary, ceglany dom stanowi spore wyzwanie dla jego właściciela. Musi się on liczyć bowiem z długim i kosztownym remontem. Często spotykają go niespodzianki i przeszkody, których już dawno nie ma w nowych domach. Jednak satysfakcja z ukończenia takiego projektu jest porównywalna budową nowego budynku, pod warunkiem, że pała się miłością do starych rustykalnych obiektów.
Zobacz więcej wpisów z serii remontowej i dowiedz się więcej!
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Dyskusje13 września 2024Jak wyczyścić uszczelki w kabinie prysznicowej
- Łazienka11 września 2024Czym wyłożyć ściany w kabinie prysznicowej
- Budowa domu9 września 2024Czym ogrzać domek letniskowy?
- Budowa domu6 września 2024Czym usunąć zielony nalot na elewacji?
Ceglany dom remontować czy wyburzyć i postawić nowy? Wszystko zależy od opłacalności