Ceny nieruchomości w czasie covid, jak się zmieniają, trendy, czego się spodziewać?

Koronawirus a ceny nieruchomości Już w 2019 roku można było zauważyć stały wzrost cen nieruchomości. Tendencja ta utrzymała się aż do początku tego roku, jednak sytuacja epidemiologiczna w Polsce i... Czytaj dalej

Koronawirus a ceny nieruchomości

Już w 2019 roku można było zauważyć stały wzrost cen nieruchomości. Tendencja ta utrzymała się aż do początku tego roku, jednak sytuacja epidemiologiczna w Polsce i na świecie sprawiła, że wzrost ten został zahamowany. Czy to dobra wiadomość? Niekoniecznie. Bo choć ceny nieruchomości przez pewien czas nie drożały, to niestety też – nie taniały.

Obecnie nieruchomości nadal nie tanieją, co widać w ogłoszeniach (www.sprzedajemy.pl/nieruchomosci), dotyczy to zarówno mieszkań i domów z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Z czego to wynika? Przyczyną są niskie stopy procentowe, a także rosnąca realna inflacja. Kredyty hipoteczne są tańsze (chociaż, co trzeba zaznaczyć, ich otrzymanie w czasie koronawirusa jest trudniejsze, banki dokładniej weryfikują zdolność kredytową), co napędza popyt na mieszkania. Niskie stopy procentowe mają jeszcze drugą stronę medalu – nie opłaca się odkładać kapitału na lokaty czy konta oszczędnościowe, bo te są nisko oprocentowanie. To sprawia, że wielu inwestorów zainteresowało się nieruchomościami. Przy czym już teraz widoczna jest tendencja, że rosną ceny nieruchomości przede wszystkim w małych miejscowościach.

Jakie nieruchomości wybierają Polacy?

Ciekawostką jest także to, jak zmieniają się preferencje Polaków w ciągu ostatnich miesięcy. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się mieszkania o niewielkim metrażu, maksymalnie do 55 mkw. Na takie lokale stawiali również deweloperzy, wiedząc, że nie powinno być problemu z ich sprzedażą. Obecnie jednak Polacy szukają większych nieruchomości, od 60 mkw. w górę, natomiast jeśli chodzi o domy, minimum to 100 mkw. Ważny jest także standard. I tutaj zaskoczeniem może być to, że rosną przede wszystkim ceny nieruchomości… z rynku wtórnego. Często oferują one metraż dopasowany do aktualnych trendów, a do tego, dzięki rosnącej świadomości sprzedających, są świeżo wyremontowane. Stały się poważną konkurencją dla mieszkań i domów deweloperskich.

W czasie pandemii Polacy zwracają też większą uwagę na oferty domów z ogródkiem, a także mieszkań z tarasem bądź dużym balkonem. Nic w tym dziwnego – możliwość przebywania na świeżym powietrzu, niezależnie od aktualnych obostrzeń, to duży atut. Jednocześnie należy spodziewać się, że ceny takich nieruchomości będą wyższe.

Mieszkania na sprzedaż do celów inwestycyjnych

Nieruchomości mogą być korzystną formą lokowania kapitału, co wiadomo jest nie od dziś. Jeśli jednak w czasie trwającej pandemii konoronawirusa myślisz o zakupie mieszkania, które przeznaczone będzie na wynajem, dobrze się zastanów. Dlaczego? Ponieważ znalezienie lokatorów zarówno na najem krótko-, jak i długoterminowy będzie trudny. Wiele mieszkań na wynajem stoi pustych, szczególnie w dużych miastach. Praca oraz nauczanie zdalne sprawiło, że studenci/pracownicy nie muszą już dojeżdżać, mogą zatrzymać się w swoich rodzinnych miastach.

Jeśli korzystasz z niskich stóp procentowych i kupujesz nieruchomość na kredyt z myślą o inwestycji długoterminowej, nadal może to być dobry pomysł. Jeśli jednak chcesz kupić mieszkania za gotówkę do wynajęcia od zaraz, może okazać się, że jeszcze przez wiele miesięcy nie będzie ono przynosić zysków.

Fotografia zgodnie z obowiązującą licencją CC by DFID – UK Department for International Development

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Ceny nieruchomości w czasie covid, jak się zmieniają, trendy, czego się spodziewać?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 4 ocen

Dodaj komentarz