Choinka sztuczna czy prawdziwa?

Każdego roku stajemy przed podobnym dylematem i zawsze ciężko jest podjąć właściwą decyzję. Jaką choinkę lepiej jest wybrać do domu na święta? Poniżej znajdują się wady i zalety obu rozwiązań.... Czytaj dalej

4 grudnia 2023
Artykuł z kategorii: Wnętrza, Wyposażenie wnętrz

Każdego roku stajemy przed podobnym dylematem i zawsze ciężko jest podjąć właściwą decyzję. Jaką choinkę lepiej jest wybrać do domu na święta? Poniżej znajdują się wady i zalety obu rozwiązań.

Choinka jest nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Wprowadza do domu magiczną atmosferę, a w połączeniu z bombkami, zabawkami i ozdobami zyskuje wyjątkowy urok. Jest to też również niezbędna ozdoba dla Świętego Mikołaja, bo przecież gdzieś trzeba zostawić prezenty, prawda?

Prawdziwa choinka

W okresie przedświątecznym w wielu miejscach można spotkać handlarzy żywych choinek. Do wyboru są jodły, sosny i świerki. Każde z tych drzewek jest oryginalne i różni się od pozostałych.

Zalety żywych choinek

Niepodważalną zaletą żywej choinki jest jej klimat, którego nic nie jest w stanie zastąpić. Cudowny aromat żywicy i majestat drzewka doskonale pasują do magicznej atmosfery Świąt Bożego Narodzenia. Trudno jest wyobrazić sobie ten wyjątkowy okres bez żywej choinki.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Istotną kwestią jest również, że żywe choinki pochodzą ze specjalnych upraw. Zakładane są w miejscach, gdzie nie ma możliwości posadzenia innych drzew (na przykład w pobliżu linii wysokiego napięcia), a hodowane są w sposób bezpieczny dla środowiska. Również utylizacja żywej choinki jest łatwiejsza, ponieważ można wykorzystać ją na wiele sposobów. Pień wykorzystywany jest do tworzenia różnego rodzaju ozdób lub jak opał w kominku, a gałęzie i igły szybko się rozkładają, użyźniając glebę. Żywa choinka jest znacznie bardziej ekologicznym wyborem niż jej sztuczny odpowiednik.

Wady żywej choinki

Żywa choinka nie jest również wolna od wad. Najpoważniejszą z nich jest opadające igliwie, które trzeba regularnie sprzątać, a czasem bywa to uciążliwe. Żeby jak najbardziej ograniczyć ten proces, należy podlewać choinkę, co jest dodatkowym obowiązkiem. Wcześniej oczywiście trzeba choinkę umieścić w stojaku z odpowiednim pojemnikiem na wodę.

Drugą wadą żywej choinki jest konieczność kupowania nowego drzewka w każdym kolejnym roku. Chociaż może to być element świątecznego rytuału, który dodatkowo podkreśli magię tego okresu, to jednak wymaga pewnego wysiłku i nakładów finansowych.

Sztuczna choinka

Sztuczne choinki można kupić przez cały rok w sklepach internetowych, a w okresie świątecznym pojawiają się również w stacjonarnych placówkach.

Zalety sztucznych choinek

Sztuczna choinka jest jednorazowym wydatkiem na kilka lat. W przystępnej cenie można wybrać jeden z wielu modeli, które różnią się objętością, wysokością, a nawet kolorem. Staranne cieniowanie sprawia, że igły wyglądają niemal jak prawdziwe.

Ustawiając sztuczną choinkę, nie trzeba martwić się o jej podlewanie ani o opadające igły. Wystarczy ją rozłożyć, ustawić w wybranym miejscu i ozdobić.

Wady sztucznych choinek

Sztuczna choinka pozbawiona jest aromatycznego zapachu żywicy, który silnie kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia. Zamiast tego zazwyczaj wypełnia pokój zapachem plastiku, co potrafi nieco zepsuć atmosferę. W takiej sytuacji rozwiązaniem mogą być kadzidełka lub leśne świeczki zapachowe, choć to tylko częściowa pomoc.

Osoby myślące o ekologii powinny unikać sztucznych choinek. Ich produkcja i utylizacjajest niezwykle szkodliwa dla środowiska. Materiał, z którego składa się sztuczna choinka, rozkłada się ponad 400 lat.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Choinka sztuczna czy prawdziwa?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz