Co brać pod uwagę przy wyborze projektu domu?
Własny dom ma kilka oczywistych przewag nad mieszkaniem w budynku wielorodzinnym. Mówi się tu przede wszystkim o większej prywatności i swobodzie, możliwości korzystania z ogrodu zarówno w celach rekreacyjnych, jaki... Czytaj dalej
Własny dom ma kilka oczywistych przewag nad mieszkaniem w budynku wielorodzinnym. Mówi się tu przede wszystkim o większej prywatności i swobodzie, możliwości korzystania z ogrodu zarówno w celach rekreacyjnych, jaki i o uprawie swoich warzyw, wreszcie o tym, że najbliższego sąsiada w domu mamy za płotem, a nie za ścianą, i nie słyszymy się z nim nawzajem.
Osobnym zagadnieniem jest powierzchnia użytkowa – w domu mamy zwykle więcej pomieszczeń. Planowanie budowy domu zaczyna się od szukania działki lub oceny warunków na tej, którą mamy do dyspozycji. A kolejnym krokiem jest wybór projektu domu. To jedna z kilku najważniejszych decyzji dla kogoś, kto zamierza zbudować dom.
Projekt domu a potrzeby przyszłych użytkowników
Nowoczesne projekty domów zakładają podział całego wnętrza na część wspólną, w której skład wchodzą kuchnia, jadalnia i salon oraz hol i pomieszczenia gospodarcze, oraz część prywatną, czyli sypialnie. Jeśli chcemy z grubsza oszacować, jakiej powierzchni użytkowej potrzebujemy, liczymy, ile ma być sypialni i zastanawiamy się, czy potrzebujemy dodatkowego pokoju na gabinet lub sypialnię dla gości. Jeśli miałoby to być pomieszczenie na prowadzenie działalności gospodarczej, należy liczyć się ze spełnieniem wymagań prawnych dotyczących tego typu pomieszczeń. Jeśli potrzebujemy trzech sypialni, to w wyszukiwarkach na stronach biur oferujących gotowe projekty domów wpisujemy, że szukamy domu z czterema pokojami, bo doliczamy salon. W wynikach wyszukiwania otrzymamy najczęściej bardzo długą listę przeróżnych domów o powierzchni od 80 do 200 metrów kwadratowych – parterowych, piętrowych, z poddaszem, z piwnicą i bez, o dachach stromych i płaskich, w stylach tak różnorodnych, że czasem nie wiadomo od czego zacząć przeglądanie projektów.
Projekt domu parterowego czy dwukondygnacyjnego?
Aby zmniejszyć liczbę projektów domów, spośród których wybierzemy ten właściwy, bierzemy pod uwagę działkę, na której ma być wybudowany dom lub którą chcemy i możemy kupić. Od działki zależy bardzo dużo, między innymi to, czy wybierzemy projekt domu jedno czy wielokondygnacyjnego. Na małej lub wąskiej działce nie uda się zbudować rozłożystej parterówki, ale to nie znaczy, że jej właściciel skazany jest na bardzo mały dom. Rozwiązaniem będzie projekt domu z poddaszem lub parterowego. W takich domach strefę dzienną czyli kuchnię i salon z jadalnią planuje się na parterze, druga kondygnacja stanowi strefę nocną lub prywatną. Wybór pomiędzy poddaszem a pełnym piętrem zależy od budżetu i od upodobań inwestora. Dom z poddaszem będzie tańszy w budowie, ale pomieszczenia ze skosami nie będą funkcjonalne na całej powierzchni. Niektórzy jednak wybierają takie rozwiązanie z powodów sentymentalnych, ponieważ skosy ich nie zniechęcają, a wręcz przeciwnie – kojarzą się z klimatem domu dziadków lub rodziców i z dobrymi wspomnieniami.
Projekt domu dobiera się do działki uwzględniając minimalne odległości ścian zewnętrznych budynku od granicy parceli. Są one wymienione w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Mówi się tam o 4 metrach odległości dla ścian z oknami lub drzwiami i 3 metrach dla ścian bez otworów. Na wąskich działkach te ograniczenia są inne.
Pozostałe czynniki decydujące o tym, czy lepiej wybrać projekt domu parterowego czy dwukondygnacyjnego, związane są z wygodą użytkowania. Przede wszystkim chodzi i schody. Mogą być one barierą nie do pokonania dla osób starszych lub o ograniczonej sprawności, nie są też elementem tanim w budowie. Inną sprawą jest sposób wykorzystania samej działki. Jeśli przyszli mieszkańcy większość czasu będą spędzać poza domem i nie mają upodobania we własnoręcznym pielęgnowaniu ogrodu, to na średniej działce zbudują dom parterowy, a wolnego miejsca zostawią tyle, ile będzie wynikało z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub warunki zabudowy (WZ). Są to dokumenty regulujące warunki budowy w lokalizacji, której dotyczą. Wybór projektu domu powinien być zgodny z ich zapisami tam zawartymi.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Budowa domu9 września 2024Czym ogrzać domek letniskowy?
- Budowa domu6 września 2024Czym usunąć zielony nalot na elewacji?
- Budowa domu4 września 2024Deskowanie dachu czy warto?
- Dyskusje3 września 2024Czym usunąć biały nalot na fudze?
Co brać pod uwagę przy wyborze projektu domu?
Nie wiedziałem, że trzeba zwracać uwagę aż na tyle rzeczy. U mnie się tym mąż zajmuje na szczęście.