Co niszczy nasiona zbóż?
Dbałość o własne plony jest jednym z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych zadań każdego rolnika. Nie tylko w jednej chwili jest w stanie stracić znaczną część swojej pracy oraz pieniędzy, ale... Czytaj dalej
Dbałość o własne plony jest jednym z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych zadań każdego rolnika. Nie tylko w jednej chwili jest w stanie stracić znaczną część swojej pracy oraz pieniędzy, ale także nie wyzbyć się szkodników, które przejmą każde kolejne plony. W tym artykule dowiesz się, co m.in. może zaatakować Twoje zbiory i czy da się temu wszystkiemu zapobiec.
Prewencja przede wszystkim – uniknij katastrofy
Chemiczne zwalczanie szkodników powinno być ostatecznością, dlatego wcześniej należy przedsięwziąć odpowiednie kroki, które pomogą zapobiec tragedii. Jedną z bardziej skutecznych i podstawowych metod jest obserwacja własnych upraw. Dzięki temu wiemy co dzieje się z naszymi plonami i jesteśmy w stanie zareagować, jak zobaczymy już pierwsze objawy uszkodzeń przez wszelkie robactwo. Dobrym sposobem jest także przesiew gleby, na której mamy zamiar zasiać nasiona zbóż wysoce narażonych na splądrowanie przez dany gatunek szkodnika.
Wzmacnianie samych plonów już w momencie oczekiwania na pierwszy wzrost jest również dobrym sposobem, aby ziemia obrodziła w całkowicie zdrowe i dorodne plony wolne od wszelkiego rodzaju zniszczeń. Do tego może posłużyć wysokiej jakości materiał siewny, który gwarantuje nie tylko przyrost i bujność plonów, ale także polepsza ich jakość! Przy jakichkolwiek problemach rośliny mogą być bardziej odporne na zniszczenia lub mimo uszkodzeń większa część będzie zdatna do sprzedaży.
Mszyce – jeden z najpopularniejszych szkodników
Mszyce nie bez powodu zaliczane są do najpopularniejszych szkodników, ponieważ te małe agrofagi występują w całym naszym kraju. Można je spotkać pożerające wszelką roślinność niezależnie od rodzaju. Jednak są trzy odmiany, które upodobały sobie płody rolne: mszyca różano-trawna, mszyca zbożowa oraz mszyca czeremchowo-zbożowa.
Ich szkodliwość bierze się stąd, że nie tylko larwy mszyc, ale także dorosłe osobniki wysysają soki z roślin, powodując ich kompletne obumieranie lub jedynie fragmentów. Wszystko zależne jest od liczebności. Przenoszą one wirus żółtej karłowatości jęczmienia, który zagraża absolutnie wszystkim gatunkom zbóż. Jednak to jęczmień ozimy jest najbardziej uszkadzany. Po zakażeniu pojawia się całkowite zahamowanie wzrostu, redukcja źdźbeł, a liście zmieniają swój kolor na żółty.
Skrzypionki – niebezpieczne stonkowate chrząszcze
Wiosną, gdy zaczyna się robić już cieplej i temperatura dobija do 10 stopni, z gleby oraz ściółki zaczynają wychodzić małe chrząszcze. Po zimowaniu – od połowy maja do czerwca składają jaja. Larwy szczególnie: skrzypionki błękitka i skrzypionki zbożowej, intensywnie żerują na wszystkich gatunkach zbóż. Zboża są zanieczyszczone odchodami i doprowadza to do spadku plonu ziarna.
Chemiczne zwalczanie tego szkodnika, jak każdego innego, jest ostatecznością i zaczyna się je prowadzić dopiero po przekroczeniu tzw. progu ekonomicznej szkodliwości. Wynosi on ok. 2-3 larwy na zbożach jarych, a na zbożach ozimych ta liczba wynosi ok. 1-2 larwy na jedno źdźbło.
Mamy nadzieję, że artykuł pozwolił Wam zapoznać się z dwoma największymi szkodnikami występującymi na ziemiach rolnych oraz z paroma sposobami prewencyjnego działania, które ma pomóc zapobiec jakiemukolwiek pojawieniu się niszczycielskich owadów.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Budowa domu9 września 2024Czym ogrzać domek letniskowy?
- Budowa domu6 września 2024Czym usunąć zielony nalot na elewacji?
- Budowa domu4 września 2024Deskowanie dachu czy warto?
- Dyskusje3 września 2024Czym usunąć biały nalot na fudze?
Co niszczy nasiona zbóż?