Co to jest styl industrialny?

Obiło Ci się o uszy słowo „industrializm”, ale nie wiesz dokładnie, co ono oznacza? Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, z którego dowiesz się, czym jest styl industrialny, skąd się wziął i... Czytaj dalej

30 lipca 2021
Artykuł z kategorii: Wnętrza, Wyposażenie wnętrz

Obiło Ci się o uszy słowo „industrializm”, ale nie wiesz dokładnie, co ono oznacza? Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, z którego dowiesz się, czym jest styl industrialny, skąd się wziął i jakie są jego najważniejsze założenia w aranżowaniu wnętrz. Jesteś ciekaw? Kto wie, może i Tobie przypadnie do gustu? Zapraszamy do artykułu!

Najważniejsze cechy stylu industrialnego

Styl industrialny wywodzi się z USA, gdzie w latach 50. dużo fabryk zostało opustoszałych na skutek recesji. Próby zagospodarowania ich spowodowały narodziny nowego stylu aranżacyjnego, który charakteryzuje się surowością i obszernymi przestrzeniami. Choć początkowo wynikały one z poszukiwania oszczędnych rozwiązań wnętrzarskich, szybko zaczęły być postrzegane jako atrakcyjne wizualnie aranżacje. Co warto podkreślić, industrializm bardzo szybko opuścił porzucone hale przemysłowe i zagościł również we wnętrzach domów, czy mieszkań.

Dzisiaj możemy spotkać w tym stylu aranżacje kawalerek, restauracji, czy hoteli – postrzegane są one jako eleganckie i luksusowe wnętrza. Charakteryzują się głównie oszczędną formą i surowością, stawiając na grę faktur, światła i poczucie swobody. Jeśli chcesz zaaranżować mieszkanie w stylu industrialnym, pamiętaj, że przestrzeń odgrywa w nim kluczową rolę. Jesteś na etapie szukania swojego wymarzonego lokum? W takim razie powinny zainteresować cię układy funkcjonalne pozbawione podziałów: kuchnia otwarta na salon, wysoki sufit i ogromne okna, wpuszczające do pomieszczenia solidną dawkę światła dziennego.

Gra świateł i materiałów

Styl industrialny wykorzystuje naturalne światło dzienne do podkreślenia wszystkich elementów wyposażenia wnętrza. W końcu tych jest tak naprawdę niewiele. Każdy z nich musi wyróżniać się więc ciekawą formą, materiałem wykonania, czy fakturą. Okna w stylu industrialnym najczęściej pozbawione są jakichkolwiek ozdób, aby zapewnić jak największą ilość promieni słonecznych. Ważne jest również oświetlenie sztuczne, czyli lampy. Najczęściej wykonane z metalu lub aluminium, nawiązują wizualnie do modeli obecnych w fabrykach i halach przemysłowych.

Chłodna i stonowana kolorystyka

Kolory w stylu industrialnym mają ogromne znaczenie. Najczęściej wykorzystywana jest tutaj chłodna paleta barw: odcienie metaliczne, czerń, biel i drewno. Wszystko po to, aby maksymalnie zwiększyć poczucie przestrzeni. Co prawda, w industrialnych aranżacjach pojawiają się również intensywne kolory – jest to jednak rzadkość, która ma raczej wyróżnić dany element wystroju na tle całej aranżacji, niż z nią współgrać. Przykładem może być oryginalny fotel, czy ciekawy stolik kawowy lub ława.

Jakie meble do stylu industrialnego?

Industrializm zakłada, że wnętrze domu powinno być przede wszystkim praktyczne, pozbawione zbędnych elementów ozdobnych. Mamy tu więc meble o surowej, prostej formie i stonowanej kolorystyce. Najczęstszymi materiałami, jakie możemy tu spotkać, jest połączenie drewna i metalu. Przykładem mogą być chociażby szafki, stoliki, czy komody industrialne o ciekawym designie. Co ważne, meble w tym stylu osadzone są najczęściej na delikatnych, subtelnych nóżkach i łączą w sobie dwa odcienie: drewna i metalu. Często we wnętrzach industrialnych możemy również spotkać meble wykonane ze skóry lub takie, które mają za sobą długą historię.

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik przypadł Ci do gustu. Powodzenia w aranżowaniu wymarzonego wnętrza!

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Co to jest styl industrialny?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz