Co warto wiedzieć przed zakupem zaworu bezpieczeństwa

Zawory bezpieczeństwa to elementy wykorzystywane w instalacjach ciśnieniowych. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie układu przez nadmiernym wzrostem ciśnienia cieczy, par oraz gazów. Zawór bezpieczeństwa odpowiada za utrzymywanie ciśnienia w instalacji... Czytaj dalej

11 października 2019
Artykuł z kategorii: Instalacje, Przemysł

Zawory bezpieczeństwa to elementy wykorzystywane w instalacjach ciśnieniowych. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie układu przez nadmiernym wzrostem ciśnienia cieczy, par oraz gazów.

Zawór bezpieczeństwa odpowiada za utrzymywanie ciśnienia w instalacji w określonym zakresie wartości poprzez upust nadwyżki czynnika do atmosfery bądź dla kątowych zaworów bezpieczeństwa do przyłączonego odbiornika takiego jak zbiornik lub inna instalacja w momencie, gdy określone ciśnienie dopuszczalne zostanie osiągnięte. Sprężynowe zawory bezpieczeństwa są samowystarczalne to znaczy, że działają bez potrzeby podłączenia np. energii elektrycznej, dzięki temu są podstawowym elementem zabezpieczającym instalacje przed uszkodzeniami. W każdym zaworze proces otwarcia i zamknięcia odbywa się za pomocą ciśnienia jakie wywiera medium na dany zawór bezpieczeństwa. Wielką zaletą zaworów bezpieczeństwa jest ich szybkość działania, otwierają się niemalże natychmiast po osiągnięciu ciśnienia dla którego potwierdzone jest ich otwarcie. Zrzut kondensatu odbywa się w sposób płynny i kontrolowany. Wyrzucana jest jedynie niezbędna ilość medium.

Zawory upustowe

Zawory bezpieczeństwa można podzielić ze względu na rodzaj przyłącza: 

  • Zawory z przyłączami gwintowanymi, 
  • Zawory z przyłączami gwintowanymi na wlocie i kołnierzowym na wylocie, 
  • Zawory z przyłączami kołnierzowymi,
  • Zawory z przyłączami do wspawania. 

Aby praca zaworu i całej instalacji przebiegała bez żadnych zakłóceń należy dobrać odpowiedni rodzaj zaworu bezpieczeństwa, który spełnia indywidualne wymagania użytkownika oraz systemu w jakim przyjdzie mu pracować. Niezbędnymi informacjami jakie powinniśmy uzyskać przed wybraniem odpowiedniego modelu urządzenia to: medium, ciśnienie otwarcia, ciśnienie robocze oraz wymagana przepustowość. Dzięki znajomości tych parametrów każdy doradca będzie w stanie dobrać właściwy zawór do potrzeb klienta.

Zawory bezpieczeństwa do powietrza

Dodatkowo ustanowione są przepisy regulujące użytkowanie zaworów bezpieczeństwa: 

  • rozporządzenie, które dotyczy  zbiorników ciśnieniowych oraz przepisy wykonawcze TRB, TRG i instrukcji AD, 
  • rozporządzenie dotyczące kotłów parowych wraz z przepisami wykonawczymi TRD,
  • normy DIN, EN i ISO 
Zawory do pary wodnej

Przed montażem zaworu na instalacji lub urządzeniu wymagane jest sprawdzenie, czy zawór nie został uszkodzony w trakcie transportu. Monter powinien sprawdzić również czy przyłącza i powierzchnie zewnętrzne są czyste i wolne od jakichkolwiek pyłków, kurzu i zabrudzeń. Każdy zawór bezpieczeństwa musi być zamontowany w pozycji pionowej. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że zawory bezpieczeństwa nie mogą być stosowane jako zawory upustowe.

Zawór bezpieczeństwa jako urządzenie, które ma zabezpieczać instalację przed uszkodzeniami lub ewentualnym rozerwaniem zbiornika, spełnia ważną funkcję ochronną. Z tego względu wymaga on kompleksowej obsługi i starannej konserwacji. Każdy błąd i uchybienie eksploatacyjne mogą powodować uszkodzenia w mechanizmie zaworu co może skutkować uszkodzeniem całej instalacji. 

1-korpus zaworu, 2-korpus sprężyny, 3-sprężyna, 4-wrzeciono, 5-grzyb, 6-pokrętło, 7-membrana 

Kupując zawór bezpieczeństwa musimy pamiętać o tym, że jest to urządzenie gotowe do pracy. Każdy montaż i demontaż zaworu należy dokonywać przy obecności osoby uprawnionej tzn. Inspektora Jednostki Notyfikowanej np. UDT. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Pneumat System, która świadczy fachowe doradztwo z zakresu doboru zaworów bezpieczeństwa różnego typu, a produkty można kupić w sklepie internetowym firmy i co ważne – zakupy online dają także możliwość skorzystania z darmowej dostawy, do czego serdecznie zachęcamy!

Autor: Piotr Bąk – Młodszy Doradca techniczno – handlowy w Pneumat System

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Co warto wiedzieć przed zakupem zaworu bezpieczeństwa

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz