Co zrobić z boazerią na ścianie?

Z pewnością wszyscy pamiętamy aranżacje z PRL-u czy wczesnych lat 90., które chętnie uzupełniano o boazerię ścienną lub sufitową. Z czasem jednak stały się w pewnych kręgach synonimem kiczu i... Czytaj dalej

31 sierpnia 2022
Artykuł z kategorii: Wnętrza

Z pewnością wszyscy pamiętamy aranżacje z PRL-u czy wczesnych lat 90., które chętnie uzupełniano o boazerię ścienną lub sufitową. Z czasem jednak stały się w pewnych kręgach synonimem kiczu i zaściankowości. Czy rzeczywiście jest to okładzina, która na zawsze powinna odejść do lamusa? Może istnieją ciekawe sposoby jej aranżacji? Między innymi na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Czy boazeria jest modna?

Dziś w wielu mieszkaniach, zwłaszcza w przedpokojach, można zauważyć owianą złą sławą drewnianą boazerię. Zanim jednak sięgniemy po drastyczne środki i zerwiemy tę okładzinę, może warto poszukać innej alternatywy?

Na wstępie warto podkreślić, że ten rodzaj wykończenia ścian czy sufitu spełnia nie tylko funkcję estetyczną, ale również jest doskonałą warstwą izolacyjną. Jeśli więc mamy zimne mieszkanie, z pewnością ten rodzaj dekoracji zapewni nam więcej ciepła niż najpiękniejsza ściana bez boazerii. Nie zapominajmy również, że taka okładzina chroni ścianę przed uszkodzeniami mechanicznymi, o które nie trudno przede wszystkim we, wspomnianych wcześniej, przedpokojach czy wiatrołapach.

Dziś zapominamy, że klasyczne rozwiązania, jak np. ściana czy sufit wykończone drewnianymi listwami dawniej stanowiły esencję bogactwa, klasy i szyku. Dawniej kultura łowiecka była także obecna w budownictwie wyższych klas, które w swoich majątkach decydowały się na styl myśliwski. Nie tylko tego rodzaju aranżacje zdobiły polskie dworki, ale również dziś są kojarzone z sielską i wiejską atmosferą angielskiej posiadłości. Obecnie wielu myśliwych wciąż wykorzystuje drewnianą boazerię, by ozdobić swoją chatę myśliwską czy dom jednorodzinny – mówi nam ekspert z PCP Hunters.

Jak widzimy, boazeria może być modna. Nie wyrzucajmy doskonałego materiału budowlanego. Współcześnie w budownictwie niezwykle ceni się naturalne i solidne materiały. Być może dlatego drewno i wytworzone z niego drewniane meble, belki itp. są produktami, które potrafią zaskoczyć swoją wysoką ceną. Pamiętajmy, że nawet pod PRL-owską boazerią kryje się prawdziwe piękno natury. Na pytanie, co zrobić z boazerią na ścianie?, odpowiadamy: dokonać jej renowacji!

Boazeria – czym pomalować?

Zanim sięgniemy po pędzle, warto podkreślić, że taką drewnianą okładzinę należy dokładnie wyszlifować i oczyścić, zrywając dawne warstwy lakieru. Potem możemy udać się do sklepu budowlanego i wybrać optymalne rozwiązanie do naszego pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, żeby nie kupować farb emulsyjnych, które nie nadają się do tego rodzaju renowacji. Które więc produkty wybrać, by cieszyć się piękną boazerią?

  • Farby akrylowe – polecamy przed aplikacją farby zagruntować podłoże boazerii.
  • Farby kredowe – zdecydowanie droższa od akrylowej farby. Jej zalety to przyczepność, doskonałe krycie, a także wydajność. Nie zapomnijmy jednak na koniec okryć ją lekką warstwą lakieru, który zabezpieczy ją przed uszkodzeniami.
  • Lakier – jeśli chcesz podkreślić naturalny kolor drewnianej boazerii, wybierz po prostu bezbarwny lakier.

Wszystkie wymienione produkty powinny być dedykowane drewnianym powierzchniom. Na rynku znajdziemy wiele farb do drewna, w tym boazerii, w bogatej palecie kolorów. To, jaki kolor wybierzemy, zależy od aranżacji całego pomieszczenia.

Z pewnością zaakcentowane słoje drewna i jego naturalny charakter sprawdzą się w rustykalnych, myśliwskich i klasycznych wnętrzach. Z kolei boazeria pomalowana na pastelowe odcienie, np. pudrowy róż, beż czy pastelowy niebieski, to doskonałe rozwiązanie w minimalistycznych i skandynawskich pomieszczeniach. Jedynie wybór ciemnych kolorów farby do drewna powinien być poważnie rozważony. Jeśli pomieszczenie jest słabo nasłonecznione lub – jak to często bywa w przedpokojach – nie posiada okna, wtedy warto wybrać jaśniejszą farbę, by nie zdominować przestrzeni.

Na koniec być może najstarszy sposób renowacji drewnianych ścian i sufitów, który znały nasze prababki. Bielenie, bo o nim mowa to szybki i efektowny sposób na renowację boazerii. Jak je wykonać?

  1. Ługowanie – to dawny sposób, który polega na tym, że biała emulsja wnika w drewno, tworząc w tym sposób efekt delikatnie wybielonego drewna z widocznymi słojami. Najbardziej pracochłonna metoda bielenia.
  2. Bielenie za pomocą specjalnego wosku – w przeciwieństwie do ługowania nie wniknie on w strukturę desek, ale stworzy wierzchnią białą warstwę. Jest to efekt 2 w 1 – otrzymujemy białą boazerię, a do tego wosk ochroni ją przed uszkodzeniami.
  3. Biała bejca – najprostszy i najtańszy sposób na renowację boazerii z wykorzystaniem białego koloru. Podkreśli strukturę drewna, a jednocześnie je wybieli.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Co zrobić z boazerią na ścianie?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz