Coraz więcej małych deweloperów znika z rynku

Okazuje się, że ożywienie na rynku nieruchomości ma też swoje gorsze strony, ponieważ mniejsi deweloperzy zaczynają być wypychani z rynku przez duże firmy. Taka ograniczona konkurencja oraz postępująca konsolidacja sprzedaży... Czytaj dalej

2 września 2020
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Dyskusje, Nieruchomości, Prawo budowlane

Okazuje się, że ożywienie na rynku nieruchomości ma też swoje gorsze strony, ponieważ mniejsi deweloperzy zaczynają być wypychani z rynku przez duże firmy. Taka ograniczona konkurencja oraz postępująca konsolidacja sprzedaży może wpłynąć na szybszy wzrost cen mieszkań.

Duży wzrost sprzedaży mieszkań

Według danych ekspertów sprzedaż u 10 najbardziej liczących się deweloperów na krajowym rynku mieszkań wzrosła w III kwartale bieżącego roku o ponad połowę. W przeciągu trzech miesięcy znaleźli klientów na prawie 2600 lokali co jest o prawie tysiąc więcej w porównaniu do tego okresu roku ubiegłego. Natomiast od początku roku 2013 sprzedaż ich wzrosła o trzydzieści jeden procent czyli było to łącznie 6300 mieszkań. Jednakże są to tylko dane gigantów rynków. Według oceny wiceprezesa Polnordu Tomasza Sznajdera szansę na rynku mają duże, stabilne finansowo firmy, które mają łatwy dostęp do kredytów bankowych na finansowanie inwestycji i które powoli przejmują klientów mniejszych deweloperów.

Ustawa zabiera rynek

Problem małych deweloperów to przede wszystkim pokłosie ustawy deweloperskiej z 2012 roku, która zaostrzyła wymagania wobec deweloperów i banków przyznających kredyty. Efekt wprowadzania w życie tych przepisów prawny jest taki, że wiele firm ma problem z otwarciem w bankach rachunków deweloperskich – ocenia prezes Reas Kazimierz Kirejczyk. Według oceny prezesa Reas to zjawisko będzie się nasilać a mali deweloperzy którzy wyprzedają nieruchomości sprzed wejścia w życie ustawy będą mieli problem z rozpoczęciem nowych inwestycji.

Prawdopodobnie taka sytuacja na rynku mieszkań spowoduje spadek konkurencji a co za tym idzie
więksi deweloperzy coraz śmielej będą planowali podwyżki mieszkań. Według danych rynku widać, że oferta mieszkań z kwartału na kwartał kurczy się a liczba nowych inwestycji spada. Na kształt cen na rynku nieruchomości wpływa postawa banków. Jeśli ułatwią one dostęp dla kredytów dla deweloperów może okazać się, że podaż przekroczy popyt i cena metra kwadratowego mieszkań znowu spadnie.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Coraz więcej małych deweloperów znika z rynku

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen
  1. Mika pisze:

    Duzi deweloperzy więcej budują i mogą bardziej obniżyć ceny niż Ci maili.

Dodaj komentarz