Czy inteligentny dom to, aby na pewno dobry pomysł? Sprawdź, do jakich wniosków doszliśmy

Pojęcie inteligentnego domu od kilku lat pojawia się w artykułach na temat budownictwa lub urządzania wnętrz. Wizja wygodnego sterowania całą elektroniką z domu lub poza nim, za pomocą smartfona, przekonuje... Czytaj dalej

Pojęcie inteligentnego domu od kilku lat pojawia się w artykułach na temat budownictwa lub urządzania wnętrz. Wizja wygodnego sterowania całą elektroniką z domu lub poza nim, za pomocą smartfona, przekonuje większość niezdecydowanych jeszcze osób. Jakie są zalety takich rozwiązań?

Koniec zmartwień – inteligentny dom pomyśli za Ciebie

Wiele osób, jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, zastanawia się nad tym, czy inteligentne rozwiązania rzeczywiście się opłacają. Co jest w nich takiego, że coraz więcej rodzin decyduje się zainwestować swoje pieniądze w inteligencję domu? Łatwość w obsłudze, oszczędność energii, poczucie komfortu i bezpieczeństwa – to tylko niektóre z zalet płynących z takiej inwestycji. Dobrze zaprogramowany algorytm pozwala cieszyć się domem cichym, odpornym na włamania, zalania czy zmienne warunki atmosferyczne.

dom inteligentny

Flickr.com CC 2.0 QSC AG

Liczy się przede wszystkim jakość i montaż

Nic nie będzie działało spójnie i zgodnie z naszym życzeniem, jeżeli montaż wyposażenia do inteligentnego domu zlecimy zwykłym fachowcom. Najlepiej zdecydować się na specjalistów w dziedzinie inteligentnych domów, którzy doradzą, jakie rozwiązania Cię zadowolą. Firma i osoby wykonujące takie instalacje muszą zwracać uwagę na każdy kabelek, czujnik, sterownik czy system. Odpowiedni i prawidłowy montaż zapewni Ci radość z takiego domu przez wiele, wiele lat.

Bezpieczeństwo rodziny na pierwszym miejscu

Każdy człowiek, który posiada rodzinę, wie, że jej bezpieczeństwo jest sprawą pierwszorzędną. Inteligentne domy prezentują szereg korzyści płynących z zastosowania takich rozwiązań. Zapewnienie ochrony przed włamaniem, czyli alarm, pozwala na jednoczesne zamknięcie mieszkania po naszym wyjściu i aktywacji instalacji alarmowej.

Czad, metan, gaz – zatrucie tymi gazami może być śmiertelne i coraz częściej w inteligentnych domach można znaleźć takie czujniki. Monitorowanie wszystkich zainstalowanych czujników w domu przez Internet lub telefon to wygodne i docenione rozwiązanie. Dodatkowo, by wiedzieć, co dzieje się wokół domu, można zainwestować w kamery ukazujące całe podwórze.

Gra światła i cieni

Sterowanie oświetleniem jest jednym z podstawowych wymagań osób, które decydują się na inteligentny dom. Czujniki obecności pozwalają zapalać światło (np. w korytarzu) bez konieczności szukania włącznika. W zależności od potrzeb można manipulować natężeniem światła, co pozwala stworzyć niepowtarzalny klimat wnętrz.

Rolety zewnętrzne oraz powiew świeżego powietrza

Działanie rolet zewnętrznych można dostosować do swoich oczekiwań, według stopnia oświetlenia słonecznego, warunków atmosferycznych lub pory dnia. Sterowanie temperaturą w dowolnych pomieszczeniach nigdy nie było prostsze. Wystarczy ustawić pożądaną temperaturę i czekać, aż wnętrze się nagrzeje. W przypadku wentylacji lub klimatyzacji system działa podobnie – wszystko zależy od upodobań domownika.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Czy inteligentny dom to, aby na pewno dobry pomysł? Sprawdź, do jakich wniosków doszliśmy

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz