Czy inwestycje budowlane są opłacalne?

Wielotysięczna inwestycja w lokal czy teren stricte przeznaczony pod budowę to ogromny wydatek dla każdego z nas. Wiąże się z tym mnóstwo formalności, stresu i ryzyka. Wówczas każdy powinien przygotować... Czytaj dalej

1 lutego 2021
Artykuł z kategorii: Dyskusje, Inwestycje budowlane, Sektor budowlany

Wielotysięczna inwestycja w lokal czy teren stricte przeznaczony pod budowę to ogromny wydatek dla każdego z nas. Wiąże się z tym mnóstwo formalności, stresu i ryzyka. Wówczas każdy powinien przygotować wstępną analizę strat i zysków, jakie może przynieść.

Istnieje jednak możliwość wsparcia od profesjonalnych biur nieruchomościowych, które mogą zaoferować pomoc w problemach transakcyjnych oraz w znalezieniu odpowiedzi na pewne pytania.

Przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu swoich pieniędzy w konkretną nieruchomość, warto sprawdzić, co tak naprawdę kupujemy. Wydział geodezyjny z pewnością pomoże Ci uporządkować wszystkie formalności i dobrze zagospodarować dany obszar. Z pewnością każdy z nas kupił kiedyś taniej jakiś produkt i sprzedał drożej – inwestycja budowlana działa na podobnych zasadach, tylko wymaga o wiele większego nakładu inwestycyjnego. Ceny poszczególnych lokalów czy terenów różnią się od siebie ze względy na obrzeża miasta, na których są umieszczone, lokalizację i wielkość parceli.

Przyjmuje się, że mieszkanie ma ogromną przewagę nad większością inwestycji dostępnych na rynku. Przeciętny człowiek, który posiada wystarczającą ilość środków do życia i trochę zaoszczędzonej gotówki, może pokusić się o inwestycje w taki rodzaj nieruchomości, jednak z pomocą banku. Trzeba wówczas przemyśleć – czy biorąc pod uwagę całościową kwotę kredytu wraz z jego oprocentowaniem, inwestycja wciąż jest opłacalna.

W co najlepiej inwestować?

Mając do wydania wolną gotówkę, warto się dobrze zastanowić nad inwestycją – w co dokładnie chcemy włożyć nasz wkład. Na rynku wtórnym i pierwotnym mamy spory wybór. Gotowe mieszkania góruj nad gotowcami, ponieważ od razu może je komuś wynająć. Jednak taka inwestycja ma również swoje minusy, często sprzedaż ich musi poczekać na swoje lepsze czasy, poza tym na polskim rynku jest spora konkurencja w tej dziedzinie, więc nasz zysk może być znikomy lub nawet zerowy.
Zakup terenu pod zabudowę jest o wiele lepszym rozwiązaniem, ponieważ nabywca może dowolnie zagospodarować sprzedany mu grunt. Jednak w przypadku inwestycji w odpowiednio wybrany grunt liczy się doświadczenie i odpowiednia wiedza na ten temat. Dobrze również zainteresować się działkami rolnymi, które mogą zostać przekształcone w działki budowlane. Warto również wiedzieć, że im działka większa tym jej cena będzie niższa – dlatego dobrze jest rozważyć opcje kupna terenu o dużej powierzchni i podzielić ją na kilka mniejszych – tym sposobem nasz zysk znacząco się zwiększy.

Jaki jest problem w przypadku inwestycji w konkretny, niezabudowany teren? O ile każde mieszkanie, jakie będziemy kupić w celu inwestycji – kredyt dostaniemy bez większego problemy, natomiast w przypadku gruntu mogą wystąpić problemy. Większość banków niestety nie przyjmuje formy udzielania kredytów na działki rolne. Jeśli więc nie mamy własnej, wolnej gotówki – trzeba będzie sięgnąć po pożyczkę hipoteczną. To wszystko zależy o nas samych, na jaka formę bezpiecznego i stałego lokowania kapitału wybierzemy.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Czy inwestycje budowlane są opłacalne?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 9 ocen
  1. Wiki102 pisze:

    Muszę porozmawiać z moim mężem o inwestowaniu. Teraz już wiem, że inwestycje budowlane są opłacalne!

Dodaj komentarz