Czy na oczko wodne trzeba mieć pozwolenie?

Planujesz zaaranżowanie ogrodu i zastanawiasz się nad oczkiem wodnym? Dobry wybór! Nie tylko nadasz mu wyjątkowego charakteru, ale również będziesz mógł codziennie podziwiać piękno natury. Jeśli już masz wszystko postanowione,... Czytaj dalej

24 stycznia 2022
Artykuł z kategorii: Ogród, Planowanie ogrodu

Planujesz zaaranżowanie ogrodu i zastanawiasz się nad oczkiem wodnym? Dobry wybór! Nie tylko nadasz mu wyjątkowego charakteru, ale również będziesz mógł codziennie podziwiać piękno natury. Jeśli już masz wszystko postanowione, to należy zadać sobie bardzo ważne pytanie – czy potrzeba pozwolenia na jego budowę? A może jest dozwolona głębokość pozwalająca nam zaoszczędzić zbędnych formalności?

Oczko wodne – ile od granicy?

Decydując się na tak dużą inwestycję, jaką jest budowa oczka wodnego, najlepiej jest się w pełni przygotować i wybrać odpowiednie umiejscowienie. Jednym z takich aspektów, który potrafi przysporzyć wielu problemów, jest kwestia odległości naszej ozdoby od posesji sąsiada. Jest to bardzo często poruszana kwestia, ponieważ nie tylko sama budowa powinna odbywać się zgodnie z prawem, ale również dobrze byłoby nie robić sobie problemów z naszym sąsiadem zza płotu.

Dobra wiadomość jest taka, że w prawie budowlanym nie ma określonej dokładnej odległości, jaką musimy zachować od sąsiadującej działki. Jeśli nie jesteś w najlepszych stosunkach, to owocne może okazać się zasięgnięcie informacji w Urzędzie Gminy, jak oni podchodzą do takich inwestycji i czy mają konkretne regulacje, których musisz przestrzegać.

Oczko wodne – pozwolenie czy zgłoszenie?

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 15 ustawy z 7 lipca 1994 roku, a więc prawem budowlanym, pozwolenia oraz zgłoszenia nie wymaga budowa basenu lub oczka wodnego przydomowego do powierzchni 50 m2. Są to niewielkie zbiorniki wodne, które mogą zostać wybudowane na podstawie samego zgłoszenia do organu administracji budowlanej.

Niestety sytuacja się komplikuje, gdy spojrzymy, chociażby na wyroki sądów. Według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który mieści się w Rzeszowie, limit powierzchni zapisany w prawie budowlanym dotyczy wszystkich oczek i basenów w obrębie domu – łącznie. Dodatkowo zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2017 roku prawo wodne nakłada obowiązek pozyskania pozwolenia wodnoprawnego lub wykonania zgłoszenia budowy do odpowiedniego organu.

Tego typu kroki wystarczą pod warunkiem, że Twoje oczko wodne nie będzie wykraczało poza działkę, a dodatkowo jego wymiary nie przekroczą 1000 m2 i 3 m głębokości. Powinno być również całkowicie wypełniane wodami opadowymi, gruntowymi lub roztopowymi. Oprócz znajomości przepisów prawa powinieneś także dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo wybudować oczko wodne.

Ile oczek wodnych na działce?

Prawo budowlane nie określa i nie ogranicza budowy oczek wodnych pod kątem ich ilości. Powinieneś się przede wszystkim skupić na powierzchni, która jest najbardziej znacząca i to ona nakłada wszelkie obowiązki z pozyskaniem pozwolenia lub zgłoszeniem do odpowiedniego organu administracyjnego. Wówczas musisz wskazać również dokładną głębokość, aby można było upewnić się, czy budowa może naruszać warunki wodne w okolicy.

Oceń ten artykuł

Czy na oczko wodne trzeba mieć pozwolenie?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz