Czy PCV to plastik?

W obecnych czasach plastik jest powszechnie używanym materiałem. Szerokie zastosowanie znajduje we wszystkich dziedzinach naszego życia – jest niezwykle tani, wytrzymały oraz łatwo jest go uzyskać. Nie każdy jednak wie,... Czytaj dalej

5 kwietnia 2021
Artykuł z kategorii: Dyskusje, Nieruchomości, Technologie

W obecnych czasach plastik jest powszechnie używanym materiałem. Szerokie zastosowanie znajduje we wszystkich dziedzinach naszego życia – jest niezwykle tani, wytrzymały oraz łatwo jest go uzyskać. Nie każdy jednak wie, co łączy PCV z plastikiem oraz z czego się składa. Istotne jest również pytanie, czy plastik jest niebezpieczny dla ludzi i jaki ma wpływ na środowisko naturalne. Zaciekawiony? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego!

Z czego jest plastik?

PCV to skrót od nazwy chemicznej polichlorka winylu. Jest to tworzywo sztuczne, otrzymywane w sposób syntetyczny, czyli w warunkach laboratoryjnych. Nie występuje naturalnie, a powstaje w wyniku polimeryzacji powyższej substancji chemicznej. Czy PCV można nazwać plastikiem? Z reguły tak, jednakże „plastik” to ogólne określenie wszystkich tworzyw sztucznych, z kolei PCV jest rodzajem plastiku i handlową nazwą polichlorku winylu. PCV samo w sobie nie jest szkodliwe, ponieważ np. w przypadku okien stosowane są różnego rodzaju stabilizatory, które niwelują negatywne działanie. Poważnym problemem jest utylizacja, bo tylko przy spalaniu wydzielają szkodliwe substancje chemiczne. PCV à la „plastik” jest najpopularniejszym materiałem w:

  • medycynie,
  • zakładach produkcyjnych, np. tworzących opakowania, okna i drzwi,
  • przemyśle elektronicznym,
  • do wytwarzania elementów urządzeń i mniejszych przedmiotów, np. zabawek,
  • budownictwie.

No dobrze, ale z czego dokładnie wytwarzany jest plastik? Trzeba cofnąć się do lat 50 ubiegłego wieku, ponieważ to wtedy rozpoczęły się produkcje tworzyw sztucznych na masową skalę. Do wytworzenia plastiku wykorzystuje się paliwa kopalne, np. ropę naftową oraz gaz ziemny. Ta pierwsza wypompowywana jest z ziemi, a później oczyszczana w rafineriach. Dzięki temu otrzymuje się reaktywne cząsteczki, które następnie mieszane są z katalizatorem przyspieszającym zachodzące reakcje chemiczne. W tym procesie powstają cząsteczki zwane „pomilerami”. Tworzą one płynną masę, która jest łatwa w formowaniu – przy różnym rozmieszczeniu polimerów, otrzymuje się różnorodne rodzaje plastików, np. PET, HDPE 2 i… PCV.

Dlaczego plastik jest szkodliwy?

Z powodu występowania wielu rodzajów plastików, dużo jego odmian może zawierać obojętne lub groźne związki chemiczne. Ogólnie większość z nich jest szkodliwa zarówno dla środowiska, jak i dla człowieka. Dużo tworzyw zawiera w sobie, np. bisfenol, który działa negatywnie na ludzkie zdrowie i może być przyczyną wielu chorób – znajdziemy go głównie w metalowych puszkach lub plastikowych butelkach. Ponadto, tworzywa sztuczne źle wpływają przede wszystkim na środowisko wodne, ponieważ wygląd niektórych produktów może łatwo zmylić polujące zwierzęta. Żółwie zjadają plastikowe woreczki, a w przewodach pokarmowych mniejszych morskich stworzeń znajdziesz toksyczne cząstki plastiku. Straszne prawda? Na całym świecie w ciągu roku wyrzuca się około 8 milionów ton plastiku. Teraz pomyśl, jak nasza Ziemia będzie wyglądała w przyszłości.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Czy PCV to plastik?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen
  1. Monia pisze:

    Ja to myślałam, że teraz tylko plastikowe okna sie sprzedaje haha

Dodaj komentarz