Czy rolety wewnętrzne zatrzymują ciepło? Odpowiadamy na pytanie

Do naszej redakcji napisał Radek z pytaniem, czy rolety wewnętrzne mogą skutecznie ochronić mieszkanie przed ciepłem? O odpowiedź poprosiliśmy naszych specjalistów. Nie myl rolet wewnętrznych z zewnętrznymi Fotografia: Materiały własne... Czytaj dalej

20 lipca 2016
Artykuł z kategorii: Wnętrza

Do naszej redakcji napisał Radek z pytaniem, czy rolety wewnętrzne mogą skutecznie ochronić mieszkanie przed ciepłem? O odpowiedź poprosiliśmy naszych specjalistów.

Nie myl rolet wewnętrznych z zewnętrznymi

margines

rolety okienne

Fotografia: Materiały własne serwisu Polskie Budowlane

Pytanie zadał: Radek-1987

[…] Zastanawiamy się razem z żoną nad instalacją systemu przesłon okiennych w domu. Nie ukrywam, że najwygodniejsze byłyby dla nas klasyczne rolety wolnowiszące, ale czytałem, że nie są w stanie ograniczyć nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń, kiedy temperatura na zewnątrz sięga 30°C i więcej.

Czy jeśli zdecydujemy się na rolety z tkaninami podbijanymi gumą albo aluminium, to pomoże?

margines

Drogi Radku, ze względu na miejsce montażu, rolet wewnętrznych nie powinieneś traktować jako alternatywy dla rolet zewnętrznych lub (o co często pytają nas czytelnicy) – klimatyzatora. Jako, że przesłona jest zawieszona po wewnętrznej stronie okna, ciepło, które gromadzi się między roletą, a będzie mimo wszystko przenikało do środka.

Poza tym musisz pamiętać, że nieznośnie wysoka temperatura w domu lub mieszkaniu latem to także wypadkowa wielu innych czynników, a w tym m.in. grubości muru, intensywności nasłonecznienia kąta padania promieni słonecznych oraz wielu innych czynników. Gorące powietrze dostaje się do wnętrz w końcu także uchylonymi drzwiami i oknami.

Nawet gdybyś zdecydował się na rolety podbite * gumą lub cienką warstwą aluminium, nie licz, że przesłona wewnętrzna zatrzyma ciepło. Tylko rolety wewnętrzne gwarantują w zasadzie 100-procentową ochronę przed słońcem, ale to zupełnie inna kategoria produktowa – nie tylko ze względu na skomplikowany montaż, ale i cenę.

Rolety z dodatkowymi powłokami (wcześniej wspomniane aluminium i guma) są tylko gwarantem całkowitego zaciemnienia w ciągu dnia.

* Uwaga, rolet pogumowanych nie należy zawieszać na oknach dachowych – połaciowych. Nadmierna ekspozycja na wysoką temperaturę może być powodem powstania trwałych uszkodzeń tkaniny przesłaniającej (odkształcenie się materiału). W skrajnych przypadkach, nagrzewająca się do wysokiej temperatury guma może być źródłem nieprzyjemnego zapachu.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Czy rolety wewnętrzne zatrzymują ciepło? Odpowiadamy na pytanie

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz