Czy rolety zewnętrzne chronią przed zimnem?

Rolety zewnętrzne są bardzo popularnym rozwiązanie w domach jednorodzinnych, ale również w blokach. Najczęściej montuje się je dla ochrony przed włamaniem, hałasem, nadmiernym nasłonecznieniem oraz dla zachowania prywatności. Tymczasem odpowiednie... Czytaj dalej

Rolety zewnętrzne są bardzo popularnym rozwiązanie w domach jednorodzinnych, ale również w blokach. Najczęściej montuje się je dla ochrony przed włamaniem, hałasem, nadmiernym nasłonecznieniem oraz dla zachowania prywatności. Tymczasem odpowiednie rolety zewnętrzne potrafią również wygenerować spore oszczędności w kosztach ogrzewania.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Rolety zewnętrzne a oszczędność ciepła

Budując dom czy wykańczając mieszkanie najczęściej dbamy o jego energooszczędność. Stosujemy specjalne wypełnienia ścian, materiały i systemy ogrzewania. Warto wiedzieć, że zakładając rolety zewnętrzne możemy znacznie ograniczyć nasze wydatki na ogrzewanie w okresie zimowym. To dlatego, że opuszczenie rolet, szczególnie w czasie silnego śniegu i wiatru, powoduje podniesienie się temperatury we wnętrzu domu średnio o 2 stopnie Celsjusza. Wygenerowanie takiej ilości ciepła przy dużym metrażu potrafi być kosztowne i długotrwałe. Biorąc pod uwagę cały sezon grzewczy, stanowi to sporą różnicę dla portfela.

W jaki sposób to działa? Rolety zewnętrzne nie tylko osłaniają okna przed zimnym powietrzem, wiatrem i śniegiem. Istotną rolę pełnią w nich profile. Wypełnione są pianką poliuretanową, która dzięki gęstej strukturze tworzy skuteczną warstwę izolacyjną. Taki bufor termiczny odgradza nas od niskiej temperatury na zewnątrz.

Obliczono, że oszczędności wygenerowane dzięki zastosowaniu rolet zewnętrznych mogą sięgać nawet 30-40%. Nie bez znaczenia jest również wpływ na środowisko. Wiadomo, że ograniczenie palenia w piecu to czystsze powietrze, a przez to lepsze zdrowie.

Rolety zewnętrzne a straty ciepła

Szacuje się, że prawie 30% całego ciepła ucieka przez okna. Nie jest to zależne jedynie od ich rodzaju i wieku. Oczywiście stare, drewniani okna, które utraciły pierwotną szczelność, będą szybciej gubiły ciepło. Jednak największe straty odbywają się przez powierzchnię szyby.

Istotny jest fakt, że w nowoczesnym budownictwie sporą wagę przywiązuje się do dużej ilości światła i lekkości projektu. Stąd okna stają się coraz większe. W nowych mieszkaniach popularne są wysokie okna zaczynających się na poziomie podłogi. Wyglądają pięknie, ale ucieka przez nie znacznie większa ilość ciepła.

Każdy, kto mieszka w domu wie, że szczególnie łatwo oziębia się poddasze, zwłaszcza ze skosami. A ogrzanie całego domu, łącznie z górą, zajmuje sporo czasu.

Tymczasem rolety zewnętrzne świetnie sprawdzają się również na oknach dachowych. Jeżeli mamy okna starej generacji, montując na nich rolety zewnętrzne ograniczymy straty ciepła nawet o kilkadziesiąt procent. Ale nawet przy nowoczesnych wersjach z kilkuwarstwowymi szybami, możemy liczyć na około 15% oszczędności.

Co ważne, rolety zewnętrzne najczęściej posiadają sprawdzone systemy automatycznego zamykania i otwierania oraz funkcje programowania. Dlatego nawet podczas dłuższej nieobecności możemy odpowiednio nimi sterować zyskując optymalne oszczędności.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Czy rolety zewnętrzne chronią przed zimnem?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz