Czy smart home jest bezpieczny?

Inteligentne domy, które bazują na rozmaitych urządzeniach i czujnikach, które w dużym stopniu ułatwiają nam życie, są z nami już nie od dziś. Jedni korzystają ze sprawdzonych komercyjnych rozwiązań, drudzy... Czytaj dalej

19 stycznia 2022
Artykuł z kategorii: Dom inteligentny, Technologie

Inteligentne domy, które bazują na rozmaitych urządzeniach i czujnikach, które w dużym stopniu ułatwiają nam życie, są z nami już nie od dziś. Jedni korzystają ze sprawdzonych komercyjnych rozwiązań, drudzy budują swoje systemy na otwartych projektach, co wymaga sporej umiejętności technicznej, jak i programistycznej. Czy chcesz się dowiedzieć, jak powinien wyglądać bezpieczny smart home? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Jak zrobić inteligentny dom?

Dla wielu osób pierwszym elementem wyposażenia ich inteligentnego domu jest instalacja kamer bezpieczeństwa. Tak jak już wspomnieliśmy na samym początku, rozdzielamy dwa typy takich instalacji. W tych niezależnych możemy wysyłać sygnał bezpośrednio na nasz serwer, z którego będziemy mogli z dowolnego miejsca na świecie odbierać nasz sygnał.

W zależności od naszych umiejętności video będziemy mogli oglądać bezpośrednio w naszej przeglądarce internetowej. Warto jednak zatroszczyć się o bezpieczeństwo naszej strony instalując certyfikat SSL, który będzie stał na straży bezpieczeństwa i w łatwy sposób dowiemy się o próbie przechwycenia witryny.

Jaki system inteligentnego domu?

Innym sposobem jest korzystanie z dostępnych komercyjnie systemów współpracującymi z technologiami np. od Google. Ustandaryzowanie systemu sprawi, że rozszerzanie naszego zestawu narzędzi będzie dziecinnie proste i ograniczy się do szybkiego parowania i krótkiej konfiguracji. Tego typu podejście z pewnością przypadnie do gustu osobom, które niespecjalnie lubią zagłębiać się w zaawansowane zagadnienia konfiguracji.

Bardzo istotną funkcjonalnością, każdej z kamer jest możliwość zdalnego sterowania kątem ich pracy, lub ustawienia interwału jej ruchu. W ten sposób kamery o węższym kącie w łatwiejszy sposób wychwycą wszystkie zakątki naszego pomieszczenia.

Innym dosyć ważnym parametrem będzie użycie kamery ultraszerokokątnej, która nie będzie wymagała już takiego ruchu. Minusem takiego rozwiązania jest to, że przydałaby się wtedy wyższa rozdzielczość wysyłanego obrazu, bo z pewnością może obciążyć nasze łącze oraz serwer, na który będzie wysyłany obraz.

Inteligentny dom – jak zacząć?

Coraz częściej w inteligentnych domach instalujemy zamki elektroniczne, które także łączą się z centralką obsługująca wszystkie nasze urządzenia. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy podczas naszej nieobecności, ktoś próbował otwierać nasze drzwi. Dodatkową i z pewnością ciekawą funkcjonalnością jest upewnienie się, np. w pracy, czy na pewno zamknęliśmy je na wszystkie zamki. Prawda, że to wspaniałe?

Jeśli jednak nie chcesz wymieniać całych zamków i cieszyć się jedynie informacją o niezamknięciu okien albo drzwi, możesz pomyśleć o zakupie samych czujników, które o tym Cię poinformują. Prosta instalacja oraz nieskomplikowana konstrukcja sprawi, że taki zestaw będzie działał bezawaryjnie przez długi czas.

Doskonałym uzupełnieniem tego zestawu może okazać się także czujnik światła, który natychmiast wyśle komunikat do centrali zarządzającej naszymi urządzeniami, że w pomieszczeniu pojawiło się źródło światła o wyższym natężeniu, niż podaliśmy w ustawieniach. Takie połączenie wydaje się doskonałym zabezpieczeniem przeciwkradzieżowym.

Co potrafi inteligentny dom?

Jako uzupełnienie takiego zestawu, polecamy podłączenie centralki do maleńkiego UPSa, który w razie braku prądu będzie w stanie nieprzerwanie funkcjonować. Do takiego energooszczędnego zestawu, nie jest potrzebny ani zaawansowany model, ani taki posiadający dużą baterię, więc prawdopodobnie nie uszczupli on naszego budżetu w znaczący sposób.

Można także próbować połączyć UPS z czujnikiem, który sygnalizowałby sytuację zaniku prądu, niestety jednak jak do tej pory wymaga to już odpowiedniej wiedzy technicznej, ponieważ nie ma gotowych czujników, które komunikowałyby się z awaryjnym zasilaniem.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł zaciekawił niejedną osobę i naświetlił sposoby budowania bezpiecznych systemów smart home. W pewnym momencie może zabraknąć Ci funkcjonalności w gotowych systemach. Wtedy z pomocą przychodzą minikomputery takie jak Raspberry Pi, które po odpowiednim oprogramowaniu będą cieszyć nieskończonymi możliwościami konfiguracji.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Czy smart home jest bezpieczny?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz