Czym jest inteligentny dom?
Na wstępie należy zaznaczyć, że inteligentny dom nie jest równoznaczne z domem energooszczędnym, nie mniej jest na to szansa. Dom sterowany za pomocą iPada czy smartfonanie leży w dalekiej przyszłości... Czytaj dalej
Na wstępie należy zaznaczyć, że inteligentny dom nie jest równoznaczne z domem energooszczędnym, nie mniej jest na to szansa.
Dom sterowany za pomocą iPada czy smartfonanie leży w dalekiej przyszłości lecz jest to konkretny produkt, który można kupić w systemach tak zwanych inteligentnych domów. Jeśli zainwestuje się w to już podczas budowy domu to okazuje się, że ceny są wysokie ale nie poza zasięgiem.
Co to jest inteligentny dom?
Inteligentny dom to budynek, w którym zwykłe systemy takie jak oświetlenie, nagłośnienie, ogrzewanie, alarm i kontrola dostępu a także kamery i monitoring są sterowane w bardziej wygodny sposób. W przypadku inteligentnego domu ma się nad nimi pełną kontrolę oraz szerszy pakiet możliwości sterowania na przykład odtwarzania pewnych aktywności w trakcie urlopu ponieważ są one połączone w jeden nadrzędny system sterujący. Dlatego też przy pomocy przenośnego kontrolera jakim jest iPad czy też umieszczonego na ścianie panelu można kontrolować także zdalnie zachowanie całego budynku.
Koszt inteligentnego budynku
Jeśli planuje się instalacje takich systemów, warto to zrobić na etapie projektowania budynku. Większość systemów wymaga bowiem dodatkowego okablowania, którego położenie w gotowym domu jest bardzo trudne. Eksperci twierdzą, że nie ma takiego budynku do którego nie można zaadoptować inteligentnych rozwiązań. Do umieszczenia inteligentnego systemu w gotowym obiekcie potrzeba tylko dużego nakładu prac i kompetencji wykonujących go ludzi. Innymi słowy, kupno systemu w czasie budowy domu jest dużo tańsze. Wysokość kosztów zależy w największym stopniu od tego co chce się zainstalować w domu.
Przykładowo czujnik zmierzchu, który automatycznie włącza i wyłącza światła to około 250 złotych, za czujnik ruchu płaci się około 140 złotych, natomiast urządzenie które informuje o niezamkniętych oknach to tylko 70 złotych. Centrala która steruje całym budynkiem kosztuje już w granicach 1000 złotych. Jednakże bez specjalnych aplikacji nie ma wygody korzystania inteligentnych systemów. Aplikacje mobilne umożliwiają w zintegrowany sposób sterować wszystkimi systemami w domu.
Inteligentny dom Orange
Firma Orange wyszła naprzeciw potrzebom nowoczesnego rynku. W ofercie firmy można znaleźć bogatą ofertę czujników od informowania o otwarciu drzwi i okien po czujnik ruchu.
Większość urządzeń poza centralą kosztuje w granicach 220 złotych, natomiast jeśli wybierze się pakiet Livebox otrzyma się centralę i jedno urządzenie w cenie 79 złotych miesięcznie + 149 złotych opłaty jednorazowej. Jest to konkurencyjny sposób na stworzenie inteligentnego domu, jednak jest on mocno ograniczony w porównaniu do firm które specjalizują się w tych systemach. Znika jednak problem drogiej ingerencji w budynek i okablowania.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Budowa domu9 września 2024Czym ogrzać domek letniskowy?
- Budowa domu6 września 2024Czym usunąć zielony nalot na elewacji?
- Budowa domu4 września 2024Deskowanie dachu czy warto?
- Dyskusje3 września 2024Czym usunąć biały nalot na fudze?
Czym jest inteligentny dom?
Nie wydaje mi się dobrym pomysłem by uzależniać tak wiele od jednej firmy, dostawca internetu, telewizji a teraz jeszcze czujniki? Sam niedawno myślałem o rozwiązaniach inteligentnych, porównywałem ceny różnych firm i cena centrali do zarządzania takim domem to więcej niż 1000 złotych – mam tu na myśli prawdziwe centra zarządzania budynkiem – bo kilka świateł z czujkami ruchu to nie jest jeszcze dom inteligentny. Najkorzystniej wypadała polska firma Deimic, bo na jednym ich module można spokojnie wysterować domek do 100 – 120 m^2. Inne firmy, które porównywałem miały czasem tańsze moduły, ale trzeba było ich kupić kilka – więc po podsumowaniu tych samych funkcji na kilku modułach – wychodziło znacznie drożej.