Czym jest pompa zatapialna?

Niekiedy obecność wody w różnych miejscach może mieć poważne konsekwencje. W związku z tym trzeba czasami stosować rozwiązania, które pozwolą na przepompowanie wody. Do tego zadania wykorzystywane są specjalne pompy... Czytaj dalej

18 października 2021
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Dyskusje, Instalacje, Remont domu

Niekiedy obecność wody w różnych miejscach może mieć poważne konsekwencje. W związku z tym trzeba czasami stosować rozwiązania, które pozwolą na przepompowanie wody. Do tego zadania wykorzystywane są specjalne pompy zatapialne. Można wyróżnić pompy do wody czystej oraz do wody brudnej. Pompa zatapialna ma bardzo szerokie zastosowanie, które się w zasadzie zwiększa z każdym dniem. Wiele nowoczesnych pomp wykonanych jest z solidnych materiałów. Niektóre modele pomp zatapialnych tworzy się ze stali nierdzewnej. Obudowa wykonana ze stali nierdzewnej sprawia, że pompę zatapialną możemy wykorzystywać w bardzo trudnych warunkach.

Pompy zanurzeniowe do czystej wody deszczowej

Zbieranie wód deszczowych jest ostatnimi czasy bardzo popularne. Taka woda może być skutecznie przepompowana z użyciem nowoczesnych pomp zanurzeniowych. Następnie wodę możemy wykorzystywać do podlewania ogrodu. Wybierając pompy zatapialne trzeba zwracać uwagę na następujące kwestie:

  • moc silnika,
  • wysokość podnoszenia,
  • zastosowanie (do czystej wody oraz brudnej wody),
  • możliwość zbudowania zestawu hydroforowego,
  • wykonanie z trwałych materiałów,
  • zabezpieczenia w sytuacjach awaryjnych

Moc silnika w nowoczesnych pompach z reguły oscyluje w okolicach 1000 W. Na moc silnika musimy zwracać szczególną uwagę wówczas gdy planujemy wykorzystywać pompy zatapialne do wody w miejscach, gdzie przewidziana jest duża eksploatacja urządzenia. Wydajność max pompy a moc silnika to ważna zależność. Im większą moc silnika oferuje nasza pompa zatapialna to mamy możliwość tłoczenia na większą wysokość.

Wybieramy pompy zatapialne do wody brudnej

W przypadku gdy zachodzi konieczność pompowania czystej wody lub lekko zabrudzonej wody to m moc silnika nie musi być aż tak duża jak w przypadku wypompowywania płynów zanieczyszczonych czy ścieków. Do pompowania ścieków lub gnojowicy z zalanych wykopów, szamba, zbiorników czy zalanych pomieszczeń trzeba zastosować pompę, która poradzi sobie także z zanieczyszczeniami o większej średnicy. W przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków stosuje się też specjalne pompy z rozdrabniaczem. Są one wyposażone w wirnik i przystosowane są do wypompowywania cieczy, w której mogą znajdować się ścieki o większej średnicy.

W przypadku pomp zatapialnych również mamy możliwość znalezienia modelu, który oferuje przyzwoitą wysokość podnoszenia nieczystości. Wydajność max takich pomp jest oczywiście zależna od wielu czynników. Na pracę urządzenia, jakimi są pompy szlamowe może wpływać nie tylko m moc silnika. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy związanej z pompami zanurzeniowymi to warto zasięgnąć porady specjalistów.

Wspomniane już wcześniej pompy zanurzeniowe do brudnej wody oraz ścieków czy najnowocześniejsze pompy zatapialne w sklepie ogrody24 są stale dostępne w przystępnej cenie. Oferujemy pompy głębinowe, hydrofory, pompy hydroforowe oraz inne różnego rodzaju zatapialne pompy z przeznaczeniem do przepompowywania szamba, wypompowywania wody ze zbiorników czy studni.

Pompa zatapialna do wody czystej – na co zwracać uwagę?

Łatwo można się domyślić, że wodę czystą pompuje się łatwiej niż zanieczyszczoną. Chcąc przeprowadzić pompowanie ze studni lub wypompować deszczówkę zebraną w zbiornikach do odwodnień to nie musimy wybierać pomp z bardzo mocnymi parametrami. Również biorąc pod uwagę przykład basenów przydomowych to trzeba wspomnieć, że do nich nie trzeba pompy gdzie m moc silnika jest ogromna.

Oczywiście wydajność max też musi być brana pod uwagę, ale już nie jest to tak ważne jak przy pompach, które stosowane są do zanieczyszczeń. Tutaj zwracajmy też uwagę na mniejsze, acz istotne szczegóły. Pompa zanurzeniowa powinna, chociażby posiadać odpowiednio długi kabel zasilający czy też sprawny system, który wyłącza pompę gdy jest taka potrzeba.

Najnowocześniejsze modele pomp do zadań specjalnych

Jeśli naszym głównym kryterium wyboru pompy jest m moc silnika i wydajność max, jaką może zaoferować nam pompa zanurzeniowa to warto zwrócić uwagę na nowoczesne modele, które dysponują rozdrabniaczem. Wiele nowoczesnych wersji takich pomp powstało z żeliwa, przez co nie tylko wydajność max jest duża, ale również i wytrzymałość tych urządzeń. W pompach posiadających rozdrabniacz znajdują się często specjalne noże tnące. Niektóre z modeli mogą też być wyposażone w młynek, który efektywnie radzi sobie ze stałymi zanieczyszczeniami.

Zagrożenia czyhające na pompy

Nawet jeśli wydajność max, jaką oferuje nasza pompa jest ogromna to jednak niektóre czynniki mogą szkodzić tym urządzeniom. Zdarza się czasami tak, że pompa, która nawet posiada mocny rozdrabniacz zostanie zatrzymana. Warto zwracać szczególną uwagę na to, aby pompa nie zaciągała żadnych lin, sznurków czy reklamówek. Może się tak zdarzyć, że takie elementy zostaną wciągnięte przez wirniki, które mogą się nawet zatrzymać.

Kolejnym istotnym zagrożeniem dla pompy jest brak dostępu do płynów, które pompa ma tłoczyć. W związku z tym stosuje się w urządzeniach takie zabezpieczenia jak wyłącznik pływakowy. Takie zabezpieczenie sprawi, że dojdzie do nagłego wyłączenia urządzenia gdy poziom płynów spadnie poniżej określonego poziomu.

Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Czym jest pompa zatapialna?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz