Czym ocieplić dach?
Na osobach posiadających własne domy spoczywa wiele obowiązków, z którymi nie muszą zmagać się mieszkańcy bloku. Jedną z tych rzeczy jest ocieplenie dachu. Często największą motywacją do ocieplenia dachu są... Czytaj dalej
Na osobach posiadających własne domy spoczywa wiele obowiązków, z którymi nie muszą zmagać się mieszkańcy bloku. Jedną z tych rzeczy jest ocieplenie dachu. Często największą motywacją do ocieplenia dachu są wysokie rachunki za ogrzewanie. Przez dach ucieka bardzo dużo ciepła. Choć ocieplenie dachu może wydawać się kosztowne, przynosi długofalowe efekty.
Jak ocieplić dach pokryty papą?
Dach pokryty papą nie przepuszcza pary wodnej, co może doprowadzić do powstania pleśni na sufitach. Na dachach wielu domów można zobaczyć papę, która od kilkunastu lat niezmiennie stanowi ich pokrycie. Przez starą papę ucieka wiele cennego ciepła, a koszt wymiany dachu to nawet kilkanaście tysięcy złotych. Czym więc ocieplić dach pokryty papą? W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się higroskopijna izolacja termiczna z celulozy, która przystosowuje się do wahań wilgotności i temperatury powietrza. Dużo osób decyduje się także na poprawienie stanu dachu z papy poprzez wykonanie natrysku pianką. Ten sposób pozwala uszczelnić dach i wypełnić wszystkie pęknięcia i dziury, bez konieczności wymiany całej papy. Pianka gwarantuje szczelność dachu i izolację termiczną. Jest lekka i nie stanowi obciążenia dla dachu, a natrysk jest znacznie tańszy niż wymiana całego dachu.
Jak ocieplić dach z blachy?
Blaszane dachy są bardzo popularne w Polsce. Dlaczego? Blachę kładzie się dość szybko i wygląda ona bardzo estetycznie. Niestety, blacha ma słabe właściwości termoizolacyjne. Przepuszcza sporą ilość ciepła, szczególnie zimą. W domach z blaszanym dachem może być dość chłodno, a ocieplenie wszystkich pomieszczeń sprawia zazwyczaj spory problem. Również w przypadku dachów z blachy, wiele osób decyduje się na ocieplenie go pianką. Swoją konsystencją uzupełnia ona każdą szczelinę i ma świetne działanie termoizolacyjne.
Oprócz pianki jednym z najpopularniejszych materiałów używanych do ocieplania dachów jest wełna mineralna. Ma wiele właściwości. Zapewnia izolację cieplną i akustyczną. Jest także materiałem niepalnym i ognioodpornym. W trakcie pożaru może działać jako zapora przeciwogniowa. Z wełny nie wydziela się nawet dym! Jest zatem bardzo bezpieczna. Do pożaru dojść może w każdym domu. Wełna zapewnia nie tylko świetną termoizolację. W trakcie pożaru może także zatrzymać ogień. Wiele osób decyduje się także na ocieplenie dachu styropianem. Specjaliści odradzają jednak używania tego tworzywa. Dlaczego? Ponieważ nie jest ono odporne na działanie rozpuszczalników organicznych i nie przepuszcza powietrza tak, jak wełna mineralna. Styropian bardzo szybko ulega zniszczeniu.
Nieszczelne dachy to główna przyczyna wychłodzenia w domach. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie przez dach, może uciekać tyle ciepła. Niestety niektóre dachy wymagają całkowitej wymiany. Zmuszone do tego były wszystkie osoby posiadające dach z eternitu z powodu wycofywania z gospodarki produktów zawierających szkodliwy azbest. O zachowaniu bezpieczeństwa podczas prac na wysokościach pisaliśmy w poprzednim poście:
Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas prac na dachu – wystarczy chwila nieuwagi, by w mgnieniu oka doszło do tragedii.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Dyskusje6 listopada 2024Jak naprawić pęknięty zderzak?
- Przemysł23 października 2024Mobilność w branży budowlanej – jak winiety online usprawniają transport materiałów i ekip budowlanych?
- Bezpieczeństwo17 października 2024Jak chronić oczy na budowie?
- Przemysł16 października 2024Jak wyposażyć mały zakład blacharski?
Czym ocieplić dach?