Czym pokryć dach? Podpowiadamy, jakie materiały będą najlepsze

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się na remont dachu w swoim domu, czy jesteś na etapie projektowania swojego wymarzonego miejsca, musisz pamiętać o odpowiednim doborze pokrycia dachu. Taka decyzja będzie... Czytaj dalej

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się na remont dachu w swoim domu, czy jesteś na etapie projektowania swojego wymarzonego miejsca, musisz pamiętać o odpowiednim doborze pokrycia dachu. Taka decyzja będzie miała ogromny wpływ nie tylko na to, jak dom będzie się prezentował, ale także na jego funkcjonalność.

Wszystko zależy od kształtu i nachylenia dachu

margines

pokrycie dachu

Flickr.com CC 2.0 Andrei

Wielu specjalistów radzi dobrze przyjrzeć się konstrukcji dachu i jego głównym cechom, by móc w jak najlepszy sposób dobrać pokrycie dachowe. Obecnie do wyboru mamy blachodachówki, dachówki ceramiczne, cementowe i wiele innych. Które z nich będą najlepsze? Czytaj dalej!

Spadzistość dachu, czyli kluczowy element decydujący o wyborze pokrycia

margines

Dachy o spadzistości pod kątem 30°–45° są najbardziej optymalnym rozwiązaniem, ponieważ umożliwiają szybkie odprowadzenie wody i wyeliminowania zjawiska zalegania śniegu. Takie dachy wymagają jedynie podstawowego zabezpieczenia przed dostawaniem się pod spód wody.

Te, o kącie nachylenia poniżej 12°, wymagają zastosowania szczelnego podkładu z papy. W takim przypadku nie stosuje się dachówek, które nigdy w 100% nie są szczelne, a zastała na dachu woda mogłaby źle wpłynąć na konstrukcję. Zaleca się zastosowanie papy asfaltowej, która jest lekka i świetnie sobie radzi z nieprzepuszczaniem wody.

Zupełnie innym przypadkiem są domy, w których kąt nachylenia dachu wynosi więcej niż 60°. W tej sytuacji pojawia się wiele niedogodności m.in. konieczność mocowania dachówek, a elementy pokrycia są bardziej narażone na zerwanie ich przez wiatr.

Pokrycia lekkie – dostosowanie obciążenia do więźby dachowej

margines

Do najbardziej popularnych lekkich pokryć można zaliczyć pokrycia bitumiczne i włóknocementowe.

  • Dachówki (gonty) bitumiczne – wąskie pasy, których powierzchnia pokryta jest specjalną posypką mineralną, dla stworzenia efektu trójwymiarowości dachu (dostępnych jest wiele wersji kolorystycznych). Zaletą tego pokrycia jest bezodpadowe układanie, co oznacza, że odcięte elementy można jeszcze wykorzystać w innym miejscu. Są bardzo elastyczne – można nimi pokryć nawet skomplikowane konstrukcje.
  • Płyty bitumiczne faliste – dostępne w wielu kolorach, z zewnątrz pokryte są powłoką żywiczną lub akrylowo-winylową, co zapewnia ochronę przed deszczem. Charakteryzuje je niezwykła lekkość i wytrzymałość (30-40lat).
  • Płyty faliste włóknocementowe – zazwyczaj w odcieniu brązu i grafitu, lekkie, łatwe w montażu, odporne na działanie czynników atmosferycznych, niedrogie.
  • Płytki włóknocementowe – w zależności od upodobania mogą być kwadratowe, prostokątne, z okrągłymi lub ściętymi narożnikami. Popularne kolory: czarny, grafitowy, czerwony, szary. Zazwyczaj posiadają gotowe otwory do mocowania. Trwałe, odpowiednio położone mogą przetrwać nawet do 50 lat.

Pokrycia ciężkie, czyli niezawodna trwałość

margines

Długowieczność i większa szczelność takich produktów jest zazwyczaj elementem, który wpływa na podjęcie decyzji o ciężkim pokryciu dachowym. Wśród najpopularniejszych produktów jest:

  • Dachówka ceramiczna – produkowana z gliny i dodatków uszlachetniających (mączka ceglana, kwarc). Jej trwałość to co najmniej 100 lat. Dla poprawienia szczelności płytki ceramiczne zostają wyposażone w wyprofilowane zamki. Często pokryte są szkliwem i ponownie wypalane, co daje efekt połysku.
  • Dachówka cementowa – nie podlega procesowi wypalania, w jej skład wchodzą: cement portlandzki, woda, pigmenty barwiące i piasek kwarcowy. Odporne na mróz i inne czynniki atmosferyczne, świetnie tłumią hałas.
  • Dachówka łupkowa – jedno z najbardziej trwałych pokryć dachowych, stosowane już od ponad 2000 lat. Dachówka jest kamieniem naturalnym, obrabianym ręcznie. Grafitowy łupek, poprzez zawarte w nim kwarcyty zmienia barwę w zależności od padania światła. Te w odcieniach szaro-zielonym i szaro-bordowym charakteryzują się mrozoodpornością.

Wybór pokrycia dachowego w dużej mierze zależy od kąta padania dachu, konstrukcji więźby dachowej i zasobności Twojego portfela. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Czym pokryć dach? Podpowiadamy, jakie materiały będą najlepsze

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz