Czym są i jak działają tranzystory jednozłączowe i tranzystory Darlington?
Tranzystory można podzielić wedle wielu kryteriów. Jednym z kluczowych jest konstrukcja i bezpośrednio wynikający z niej sposób działania tranzystora. Wśród najpopularniejszych tranzystorów, takich jak: tranzystory bipolarne i unipolarne oraz tranzystory... Czytaj dalej
Tranzystory można podzielić wedle wielu kryteriów. Jednym z kluczowych jest konstrukcja i bezpośrednio wynikający z niej sposób działania tranzystora. Wśród najpopularniejszych tranzystorów, takich jak: tranzystory bipolarne i unipolarne oraz tranzystory IGBT często wykorzystywanym rodzajem tranzystorów są tranzystory jednozłączowe. Czym są i jak działają?
Czym są tranzystory jednozłączowe?
Tranzystory jednozłączowe określane również skrótem UJT (z ang. unijunction transistor), są nazywane także diodami dwubazowymi. Konstrukcja tego typu tranzystorów opiera się na jednym złączu p-n oraz 3 elektrodom. Wśród tych elektrod wyróżniamy emiter oraz dwie bazy.
Podczas znamionowej pracy tranzystorów jednozłączowych między dwiema bazami (B1 i B2) powstaje rezystancja, której wartość oscyluje w granicach kilku kΩ. Poza tym między w połączeniu między bazami powstaje potencjał emitera. Zwykle potencjał ten jest mniejszy od napięcia progowego spolaryzowanego w kierunku zaporowym złącza p-n.
W przypadku gdy napięcie na emiterze przekroczy wartość napięcia progowego, wówczas złącze p-n zostanie spolaryzowane w kierunku przewodzenia. W takiej sytuacji prąd emitera osiąga wysokie wartości równolegle ze zmniejszającą się rezystancją między pierwszą i drugą bazą tranzystora.
Programowalne tranzystory jednozłączowe PUT
Tranzystory jednozłaczowe UJT zostały zastąpione tranzystorami PUT (z ang. programmable unijunction transistor). Są to programowalne elementy półprzewodnikowe, które zbudowane są z dwóch tranzystorów bipolarnych.
Specyficzną cechą programowalnych tranzystorów jednozłączowych jest to, że można modyfikować w nich wartość napięcia progowego. Tranzystory te mają czterowarstwową konstrukcję złożoną z dwóch złączy p-n, przez co pod względem budowy przypominają tyrystory.
Najczęściej programowalne tranzystory jednozłączowe PUT znajdują zastosowanie w układach sterowania fazowego tyrystorów oraz w nieskomplikowanych generatorach.
Obecnie na rynku istnieje bardzo niewiele zarówno tranzystorów jednozłączowych UJT, jak i programowalnych tranzystorów jednozłączowych PUT. Wynika to z faktu, że zostały one zastąpione przez układy timera NE555. Oczywiście nadal można je spotkać, niemniej ich oferta jest mocno ograniczona.
Czym są tranzystory Darlingtona?
Tranzystory Darlingotna również składają się z dwóch połączonych ze sobą tranzystorów bipolarnych. Dzięki ich odpowiedniemu połączeniu w układzie Darlingtona możliwe jest przełączanie o wiele większych wartości prądów przy konkretnym prądzie bazy.
Konstrukcja tranzystorów Darlingotna opiera się na połączonych ze sobą tranzystorach bipolarnych n-p-n lub p-n-p. Emiter jednego z tranzystorów jest połączony z bazą drugiego tranzystora. Dzięki takiemu połączeniu możliwe jest uzyskanie o wiele większego wzmocnienia prądowego oraz czułości układu. Z tego też względu układy te są stosowane do sterowania dużymi prądami – np. do sterowania silnikami elektrycznymi.
Fotografia zgodnie z obowiązującą licencją CC by Mercado Viagens
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
Wnętrza4 grudnia 2023Choinka sztuczna czy prawdziwa?
Budowa domu28 listopada 2023Jaki projekt domu wybrać?
Wnętrza22 listopada 2023Jaka grubość podkładu pod panele?
Instalacje20 listopada 2023Jak zamontować czujnik zalania wodą?
Czym są i jak działają tranzystory jednozłączowe i tranzystory Darlington?