Czym zajmuje się magazynier?

Wielu z nas, otrzymując przesyłkę czy sięgając po towar, znajdujący się na półce sklepowej, nie zdaje sobie sprawy, jak długą i skomplikowaną drogę musi przejść dany element, by trafił do... Czytaj dalej

10 października 2022
Artykuł z kategorii: Dyskusje, Przemysł

Wielu z nas, otrzymując przesyłkę czy sięgając po towar, znajdujący się na półce sklepowej, nie zdaje sobie sprawy, jak długą i skomplikowaną drogę musi przejść dany element, by trafił do naszego koszyka. Za sukcesem wysyłki czy dobrego asortymentu stoją cisi bohaterowie logistyki – magazynierzy. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się ich pracy, odchylając rąbka tajemnicy tego niezwykle ważnego, ale i trudnego zawodu.

Na czym polega praca magazyniera?

Już nawet niewielkie przedsiębiorstwo posiada skrojony na swoje możliwości magazyn. Dobre zarządzanie tego rodzaju miejscem pozytywnie wpływa nie tylko na optymalną pracę firmy, ale również na jej wizerunek. Dlaczego? Otóż to właśnie magazyn, zwany przez wielu magazynierów sercem firmy, wpływa w znacznym stopniu na jakość i szybkość wysyłki towaru, które są dla niemal każdego Klienta kluczowymi wyznacznikami udanej transakcji.

Sam magazyn to niekiedy istny labirynt alejek, zakamarków i półek sięgających aż po sufit. Dziś to także miejsce naszpikowane elektroniką oraz wieloma nowoczesnymi pojazdami i sprzętem rodem z filmów science fiction. Magazynier więc musi nie tylko posiadać tężyznę fizyczną, cechować się skrupulatnością, ale również operować technologicznymi rozwiązaniami, a więc odznaczać się inżynieryjnym zacięciem.

Oczywiście wszystko zależy od tego, jakiej działalności dotyczy praca magazyniera. Są to zazwyczaj duże firmy przemysłowe, spedycyjne, budowlane czy hurtownie. Od ich specyfiki również uzależnione są warunki pracy. Np. w specjalnych chłodniach, w których stosuje się m.in. profesjonalne kurtyny paskowe niwelujące wnikanie do pomieszczenia temperatury i wilgoci, np. takie jak te: https://pcvexpert.pl/kurtyny-paskowe-do-chlodni/, magazynier musi liczyć się z niską temperaturą w pracy. Z kolei w dużym magazynie budowlanym, w tym przechowującym materiały sypkie, wielu magazynierów narażonych jest na działanie szkodliwych substancji, pyłów. Dlatego niezwykle ważne jest, by przed podjęciem pracy zorientować się w specyfice pracy, by dostosować ją do swoich możliwości.

Praca na magazynie – na czym polega?

Wbrew pozorom praca magazyniera nie tylko ogranicza się do fizycznych prac, ale również zawiera w sobie wiele biurokracji. Jakie obowiązki wykonuje się w magazynie?

  • odbieranie towarów i sprawdzanie jego stanu,
  • ewidencjonowanie,
  • dbałość o odpowiednie składowanie towaru,
  • dbanie o czystość hali czy magazynu,
  • obsługa urządzeń magazynowych, np. popularnych wózków widłowych,
  • inwentaryzacja magazynu,
  • planowanie,
  • realizacja zamówień.

To zaledwie kilka elementów, które składają się na całość pracy magazyniera. Wymienione przez nas obowiązki można by z kolei podzielić na szereg mniejszych czynności. Jak widzimy, część prac to wyłącznie obsługa maszyn, kolejne dotyczą fizycznej pracy, a na pracy biurowej skończywszy. Warto również podkreślić, że praca magazyniera to także kontakt z ludźmi. Magazyn jest ściśle związany z innymi działami firmy, a także z obsługą klienta. Często więc magazynierzy stawiani za wzór posiadają rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Potrafią rozmawiać konstruktywnie, gdy pojawi się błąd lub asertywnie odmówić w przypadku, w którym np. magazyn nie jest już w stanie pomieścić więcej towaru. Sam magazyn to także miejsce, w którym pracuje wiele osób. Kierownik magazynu powinien więc umieć zarządzać grupą, a także jego podwładni powinni optymalnie pracować w zespole.

Praca magazyniera jest więc niezwykle różnorodna i wymagająca. Jednak w dobie dzisiejszego rozwoju sklepów internetowych z pewnością tak szerokie kompetencje logistyczne, inżynieryjne i techniczne z pewnością zaowocują dobrze płatnym stanowiskiem.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Czym zajmuje się magazynier?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz