Czyste ściany w przedpokoju – z jakimi farbami?

Elewację nazywa się wizytówką domu, ale to przedpokój decyduje o tym, czy gościowi spodoba się aranżacja Twojego domu. Ściany są jednym z podstawowych elementów, na które zwróci uwagę, dlatego warto,... Czytaj dalej

11 marca 2019
Artykuł z kategorii: Wnętrza

Elewację nazywa się wizytówką domu, ale to przedpokój decyduje o tym, czy gościowi spodoba się aranżacja Twojego domu. Ściany są jednym z podstawowych elementów, na które zwróci uwagę, dlatego warto, byś zadbał o nie już dziś.

Hol, jak powszechnie wiadomo, jest pierwszym pomieszczeniem, w którym znajdują się goście. Z powodu tego, jak często jest odwiedzany, jest znacznie bardziej narażony na wszelkie zabrudzenia. To na jego podłodze zostawiasz buty, mokre parasole i płaszcze. Nic więc dziwnego, że w wielu przypadkach ściany przedpokoju przypominają istne pogromowisko. Nie chcesz malować ich co kilka miesięcy? Zainwestuj z odpowiedni rodzaj farb.

Na co zwrócić uwagę?

Wybór farby to nie łatwa sprawa. I nie mówimy tutaj już o samym kolorze, a parametrach technicznych, które je cechują. Producenci co rusz prześcigają się w swoim ofertach, więc nic dziwnego, że odwiedzając salon, masz do dyspozycji kilkudziesięciostronicowy i niemały chaos w głowie.

Farby emulsyjne. Najwierniejszy sojusznik

Zabierając się za wykończeniowe prace budowlane, najchętniej sięgasz po farby emulsyjne? Nic dziwnego, to najpopularniejszy rodzaj ściennych barwników, pewnie dlatego, że jest najbardziej wydajny. Co więcej, podczas malowania nie emanuje szkodliwych substancji, bo jako rozpuszczalnik stosuje się wyłącznie wodę. Najczęściej to, co popularne, nie obfituje w wysoką jakość, ale w przypadku ścian przedpokoju farby emulsyjne radzą sobie dobrze.

Farby akrylowe. Nie na każdą ścianę

Te zapewniają bardzo dobre krycie, a pomalowane nimi ściany mogą być z łatwością zmywane. Zanim jednak zdecydujesz się na ich zakup, zwróć uwagę na zalecenia producenta, bo farba farbie nie równa i nie wszystkie powłoki można czyścić z tą samą częstotliwością – grozi to co najmniej utratą intensywności barwy, a tego przecież nie chcesz, nie?

Farby lateksowe. Dobre na każdą okazję

Bardziej odporne na czyszczenie, zmywanie i szorowanie są farby lateksowe, które sprawdzają się w zasadzie nie tylko w przedpokoju, ale i w każdym innym pomieszczeniu, z tym, że z wyszczególnieniem na pokoje, które ulegają zabrudzeniom najszybciej i najintensywniej. To rodzaj farb, który nie płowieje i zachowuje swój pierwotny kolor przez wiele lat, a za sprawą kauczukowej domieszki radzą sobie z uszkodzeniami mechanicznymi. Na pewno lepiej niż farby akrylowe.

Farby winylowe. Szybko i łatwo, ale czy dobrze?

To już ostatni typ farb emulsyjnych, na które możesz się natknąć. Farby winylowe mają to do siebie, że owszem, są bardzo łatwe w czyszczeniu, bo potrzebują jedynie kilku machnięć mokrą ściereczką, ale równie szybko się brudzą. W ogólnym rozrachunku wychodzi więc na to, że się po prostu napracujesz. Nie są zbyt często polecane do przedpokojów i innych pomieszczeń narażonych na zabrudzenia.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Czyste ściany w przedpokoju – z jakimi farbami?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz