Deski na taras betonowy nadadzą mu rustykalnego wyglądu. Podpowiadamy jak je zamontować

Można powiedzieć, że taras jest przedłużeniem salonu – latem pełni funkcję kolejnego pokoju. Zależy więc nam na tym by był on funkcjonalny i estetycznie zaaranżowany. Uroku betonowemu tarasowi nadają naturalne... Czytaj dalej

16 grudnia 2016
Artykuł z kategorii: Ogród

Można powiedzieć, że taras jest przedłużeniem salonu – latem pełni funkcję kolejnego pokoju. Zależy więc nam na tym by był on funkcjonalny i estetycznie zaaranżowany. Uroku betonowemu tarasowi nadają naturalne deski, jednak nie zawsze ich montaż jest łatwy, lekki i przyjemny. Podpowiadamy więc jak skutecznie przymocować drewno do betonowej konstrukcji nie tracąc przy tym wszystkich nerwów.

Zanim przystąpisz do pracy sprawdź stan wylewki

margines

taras deski

Fot. Flickr.com CC 2.0 Juan de Dios Santander Vela

Niezależnie od tego czy beton został wylany na taras kilka lat czy kilka dni temu należy dokładnie sprawdzić jego stan. Najważniejszą kwestią jest uzupełnienie wszystkich braków oraz drobniejszych ubytków. Jeżeli widzisz, że beton kruszy się w wielu miejscach to powinieneś rozważyć jego skucie i ponowne wylanie wylewki.

W przypadku gdy jest to nowy taras, a jego powierzchnia jest gładka jak tafla szkła jedynie powinieneś zwrócić uwagę na stopień pochylenia. Nigdy taras nie jest idealnie poziomie, gdyż w takim wypadku utrzymywałaby się na nim woda po opadach. Odpowiednio wykonana wylewka powinna mieć spad o poziomie około 3 procent w stronę ogrodu lub chodnika. Jeżeli jest większy to możesz mieć problem ze stabilnym umieszczeniem na niej drewnianej konstrukcji. Warto przed położeniem desek zabezpieczyć wylewkę poliuretanową powłoką malarską. Pozwoli to zabezpieczyć beton przed związkami garbnikowymi, które wydostają się drewna w czasie opadów i mogą uszkodzić wylewkę.

Nie układaj desek bezpośrednio na betonie

margines

Przestrzegamy przed układaniem desek bezpośrednio na betonowej konstrukcji. Elementy przyległe do wylewki, w związku z nieodpowiednim odprowadzaniem wody mogą zawilgnąć i zgnić. Do tego stopień nachylenia tarasu może sprawić, że deski z czasem będą się wypaczać oraz odchodzić od powierzchni.

Deski należy zatem umieścić na specjalnych legarach, które będą pełni rolę izolatora pomiędzy betonem, a gruntem. Zainstalowane na wylewce legary powinny być idealnie wypoziomowane tak by położone deski tworzyły jednolitą przestrzeń. Możesz się w więc w tym wypadku posiłkować różnymi regulatorami takimi jak wsporniki czy kliny. Legary należy odizolować od betonu za pomocą specjalnych wodoodpornych podkładek wykonanych ze sztucznego tworzywa lub gumy. Dopiero na tak przygotowany taras można bez problemu układać drewnianą nawierzchnię.

Beton który imituje drewno

Efekt drewnianego tarasu można również uzyskać za pomocą płyt betonowych, które do złudzenia przypominają deski. Dzięki wykorzystaniu specjalnej techniki na betonie odwzorowane są efektowne słoje, a także sęki a także pęknięcia. Ich układanie na tarasie nie wymaga, aż tak wielu przygotować i zabezpieczeń jak w przypadku drewna. Można je bowiem bez problemu układać na wylewce podobnie jak płytki ceramiczne. Należy jednak pamiętać, że brak poziomowania może odbić się na ustawianiu mebli czy siedzisk. Warto więc pomyśleć o takich deskach tylko w przypadku małego kątu nachylenia tarasu.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Deski na taras betonowy nadadzą mu rustykalnego wyglądu. Podpowiadamy jak je zamontować

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz