Dlaczego warto wybrać gotowy projekt domu?
Wybór projektu domu to jedna z najważniejszych decyzji w trakcie całej budowy. To on decyduje bowiem o kształcie gotowego budynku, jest również konieczny do uzyskania pozwolenia na budowę. Projekt może... Czytaj dalej
Wybór projektu domu to jedna z najważniejszych decyzji w trakcie całej budowy. To on decyduje bowiem o kształcie gotowego budynku, jest również konieczny do uzyskania pozwolenia na budowę. Projekt może być wykonany na indywidualne zamówienie lub pochodzić z katalogu planów domów. Gotowy projekt to komplet wszystkich potrzebnych informacji – inwestor otrzymuje je niemal od ręki. To jednak tylko jedna z wielu zalet tego rozwiązania.
Indywidualny projekt jest tworzony od podstaw, z uwzględnieniem sugestii osoby, która go zamawia. Zajmuje to dość dużo czasu i wiąże się ze znacznymi kosztami. Wybór gotowego projektu oznacza natomiast pójście na pewien kompromis, ponieważ dokumentacja nie jest tworzona zgodnie z konkretnymi wytycznymi inwestora.
Jednocześnie wybór gotowego projektu pozwala inwestorowi sprawdzenie na własne oczy, jak wygląda ukończony budynek – wiele z tych projektów zostało już zrealizowanych. Co więcej – staranne wizualizacje, dołączane do projektu, są pomocne dla osób, które nie mają doświadczenia w odczytywaniu dokumentacji architektonicznej. Uwzględniają bowiem również układ funkcjonalny pomieszczeń czy wygląd elewacji – wyjaśnia Tomasz Flak z pracowni architektonicznej Dobre Domy.
Zalety wyboru gotowego projektu domu
Gotowy projekt domu nie będzie niepowtarzalny ani skrojony na miarę. Posiada jednak szereg istotnych zalet:
- jest dostępny od ręki – inwestor oszczędza więc czas. Gotowy projekt niemal leży na półce i czeka na zainteresowanego nim inwestora;
- jest tańszy niż projekt indywidualny – to czynnik, który sprawia, że gotowe projekty cieszą się tak dużą popularnością;
- umożliwia przegląd różnych rozwiązań – duży wybór projektów pozwala niezdecydowanemu inwestorowi na zapoznanie się różnymi możliwościami i określenie swoich preferencji. Nie każdy posiada bowiem pełne wyobrażenie swojego wymarzonego domu – wiele osób potrzebuje gotowych inspiracji.
Adaptacja gotowego projektu domu
Przy zakupie gotowego projektu domu konieczną procedurą jest adaptacja projektu, czyli dostosowanie dokumentacji do wymogów miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni, uwzględniające m.in. ukształtowanie terenu czy orientację względem stron świata. Adaptacji może dokonać tylko osoba, która ma odpowiednie uprawnienia projektowe i posiada zaświadczenie o przynależności do Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa. Prawidłowe przeprowadzenie tego procesu jest niezbędne do otrzymania pozwolenia na budowę. Co ważne – adaptacja obejmuje również wprowadzanie niewielkich, kosmetycznych zmian, by dostosować projekt do potrzeb inwestora (np. przesunięcia lub rezygnacji ze ścianek działowych czy zmianę umiejscowienia otworów drzwiowych i okiennych).
W ofercie pracowni Dobre Domy znajdziesz szeroki wybór gotowych projektów domów –parterowych, piętrowych oraz z poddaszem użytkowym.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Budowa domu27 września 2024Czym zastąpić kit do okien?
- Łazienka27 września 2024Baterie natryskowe termostatyczne Delabie – komfort na niespotykanym poziomie
- Dyskusje25 września 2024Czym uszczelnić brodzik zamiast silikonu?
- Budowa domu23 września 2024Czym pokryć dach najtaniej?
Dlaczego warto wybrać gotowy projekt domu?