Do kiedy można siać ogórki?

Ogórki gruntowe zdecydowanie należą do grupy najbardziej popularnych roślin siewnych w Polsce. Są one nie tylko bardzo smaczne, ale także bardzo zdrowe i pożywne. Przygotować z nich można wiele przepysznych... Czytaj dalej

4 maja 2023
Artykuł z kategorii: Ogród, Pielęgnacja ogrodu, Porady ogrodowe

Ogórki gruntowe zdecydowanie należą do grupy najbardziej popularnych roślin siewnych w Polsce. Są one nie tylko bardzo smaczne, ale także bardzo zdrowe i pożywne. Przygotować z nich można wiele przepysznych przetworów i dań, które z całą pewnością przypadną do gustu wszystkim koneserom tradycyjnego, polskiego smaku. Jeżeli interesuje Cię siew ogórków gruntowych we własnym ogrodzie i chcesz dowiedzieć się kiedy i w jaki sposób to robić, to koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego poradnika.

Źródło: Unsplash zgodnie z licencją

Jak siać ogórki?

Ogórki gruntowe to warzywa sezonowe, co oznacza, że wyrosną tylko w określonym sezonie w roku. Termin siania ogórków gruntowych będzie zależał od metody siewu. W naszym kraju odpowiedni czas na uprawę ogórków gruntowych bezpośrednio do gruntu przypada od 15 maja, do połowy czerwca. Jeżeli natomiast pokusimy się na rozsadę ogórków, to powinniśmy przygotować ją kilka tygodni przed przesadzeniem do gruntu – czyli w drugiej połowie kwietnia.

Siejąc ogórki gruntowe mamy do wyboru dwie podstawowe metody, które zostały wspomniane powyżej: metoda do gruntu i metoda rozsady. Poniżej przedstawiamy specyfikę każdej z tych metod oraz dokładny proces, który pozwoli Ci na zasianie własnych ogórków gruntowych.

  1. Rozsada ogórków gruntowych

Rozsada ogórków gruntowych powinna zostać przygotowana kilka tygodni przed przesadzeniem warzyw do gruntu, czyli mniej więcej w drugiej połowie kwietnia. Aby uzyskać rozsadę ogórków, powinieneś przygotować następujące rzeczy:

  • specjalne pojemniki lub doniczki
  • glebę
  • nawóz
  • nasiona ogórków

Aby rozpocząć uprawiać ogórki gruntowe tą metodą, napełnij pojemnik glebą lub specjalną mieszanką glebową, która składa się z torfu i ziemi ogrodniczej. Następnie posyp powierzchnię nasionami i przykryj niewielką warstwą ziemi. Pamiętaj, aby nie sadzić zbyt dużo ogórków na niewielkiej powierzchni, ponieważ może to znacznie wpłynąć na ich prawidłowe rośnięcie. W miarę możliwości posadź nasiona ogórków do osobnych doniczek, co z pewnością wpłynie pozytywnie na wysiew ogórków. Upewnij się, że pozostawisz pojemnik w odpowiednio nagrzanym i wilgotnym miejscu, gdzie dostęp będzie miało letnie słońce. Pamiętaj o tym, aby regularnie podlewać ogórki gruntowe letnią wodą, która będzie niezbędna do ich prawidłowego rozwoju. Po około 10 dniach powinieneś zauważyć pierwsze pędy rośliny. W momencie, w którym minie już parę tygodni, rośliny osiągną odpowiedni rozmiar, a temperatura na dworze będzie osiągać około 15 stopni Celsjusza, możesz zabrać się za samodzielne sadzenie ogórków do gruntu. Pamiętaj, że termin siewu gra bardzo ważną rolę przy sadzeniu tych roślin. Zbyt wczesny siew ogórków może okazać się złym pomysłem z powodu wiosennych przymrozków. Nie dopuść do tego, aby twoje ogórki zmarzły. Przed przesadzeniem rośliny warto jest uprzednio przygotować grządkę, nawozić ją i uprawiać. Ogórki gruntowe powinny zostać przesadzone w odpowiedniej odległości od siebie, najlepiej co około 50 cm, aby zapewnić im najbardziej optymalną ilość przestrzeni do prawidłowego rozwoju. Metoda przesiewu sprawdzi się idealnie w szklarni, tunelu foliowym lub w przydomowych ogrodach.

  1. Metoda do gruntu

Sadzenie ogórków bezpośrednio do gruntu to druga metoda na uprawę tych warzyw. W tym przypadku nie będziesz potrzebował uprzedniej hodowli rozsady. Aby uzyskać bogate plony siejąc nasiona bezpośrednio zadbaj o to, aby ziemia była odpowiednio żyzna, odchwaszczona, głęboko spulchniona i nawożona przed posianiem ogórków. Optymalny termin na siew ogórków to późna wiosna, czyli czas od 15 maja do mniej więcej połowy czerwca. Na początku wykop rowki o odpowiedniej głębokości (około 2-3 cm) z odstępami co około 50 cm. Do rowków wsypuj nasiona ogórków, przykrywaj niewielką bryłą ziemi i zalewaj wodą. Pamiętaj, że odpowiednie dbanie o ogórki gruntowe wymaga ich częstego nawadniania, szczególnie w trakcie trwania suszy. Zadbaj również o stosowanie metod zapobiegania szkodnikom i chorobom, stosując naturalne środki owadobójcze przeróżnej maści. Wystarczy, że raz na jakiś czas popsikasz nimi liście ogórków.

Siew ogórków

Uprawa ogórków na własną rękę nie należy do najprostszych zadań. Cały proces wysiewu cechuje kilka istotnych zasad, o których koniecznie trzeba pamiętać. Warzywa te mają swoje wymagania glebowe, źle wpływa na nie chociażby ryzyko przymrozków oraz są narażone na przeróżne zagrożenia z zewnątrz. Uprawa ogórków jest dosyć wymagająca, lecz da się ją opanować, odpowiednio o nią dbając.

Aby zapewnić sobie dłuższy zbiór ogórków, można sadzić te rośliny w odstępach 1-2 tygodni. Ta częstotliwość siewu będzie także idealnym sposobem na wypadek, w którym ogórki nie przetrwają ze względu na zbyt niskie temperatury. Najdłużej z pewnością przeżyją ogórki najpóźniej posiane.

Ogórki gruntowe

Ogórki gruntowe spożywać można na wiele różnych sposobów. Do najpopularniejszych zaliczamy oczywiście ogórki kiszone, które cechują się niebywałą świeżością i dużą ilością wartości odżywczych. Ogórki można także zamarynować lub przygotować z nich specjalne sałatki. Warzywa te krojone w plasterki można dodać do różnych surówek np. z pomidorami czy papryką. Sprawdzą się one także idealnie jako dodatek do pysznych, wiosennych kanapek. Wspaniale smakują także na surowo i mogą stanowić niebanalny dodatek do różnego rodzaju potraw.

Podsumowując, ogórki gruntowe możemy zacząć siać w drugiej połowie kwietnia, jeżeli mówimy o ogórkach z rozsady. Rośliny te przesadzamy lub zaczynamy siać bezpośrednio do gruntu dopiero od mniej więcej 15 maja, kiedy to temperatura gleby zaczyna się znacznie powiększać. Bardzo ważne jest, aby rośliny zostały posiane przy odpowiedniej temperaturze gleby (około 15 stopni Celsjusza). Zazwyczaj ogórki niszczy najmniejszy przymrozek, dlatego należy odpowiednio zadbać o termin ich siewu. Powyżej przedstawiliśmy dwa główne sposoby siania ogórków gruntowych. Mamy nadzieję, że powyższe porady okażą się przydatne i skorzystasz z nich już w nadchodzącym sezonie!

Oceń ten artykuł

Do kiedy można siać ogórki?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz