Dobieranie balustrady do schodów

Dobrze dobrana balustrada nie tylko jest podstawowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo podczas korzystania ze schodów, ale także może stanowić w dużym stopniu, o charakterze danego pomieszczenia. Mnogość dostępnych materiałów do zastosowania,... Czytaj dalej

9 stycznia 2018
Artykuł z kategorii: Budowa domu

Dobrze dobrana balustrada nie tylko jest podstawowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo podczas korzystania ze schodów, ale także może stanowić w dużym stopniu, o charakterze danego pomieszczenia. Mnogość dostępnych materiałów do zastosowania, możliwość korzystania z niepowtarzalnego wzornictwa czy przede wszystkim, nasza wyobraźnia.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze balustrady, abyśmy nie żałowali podjętej decyzji? Wraz ze sklepem FontanotShop spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Funkcjonowanie jako numer jeden

Nie sposób wybrać najokazalszą według naszych gustów propozycję, lecz połączyć wizualne wrażenia z poprawnym działaniem. Oczywiście nie chcemy powiedzieć, że aspekt wizualny jest nieznaczący, jednak warto spędzić chwilę nad kwestią bezpieczeństwa. Aby balustrada była bezpieczna, powinna mieć około 90 centymetrów wysokości. Jeżeli w naszym domu są małe dzieci, warto dopilnować, aby odstęp pomiędzy pionowymi tralkami, wynosił nie więcej niż kilkanaście centymetrów.

balustrada

Fotografia: Materiały dostarczone do redakcji

Który materiał wybrać?

Gdy będziemy zastanawiać się nad materiałem, z którego będzie wykonana nasza balustrada, prawdopodobnie wybór padnie na jeden z dwóch najpopularniejszych wyborów, mianowicie drewno lub stal. Porozmawiajmy najpierw o tym naturalnym, czyli drewnie.

Klasyczne drewno

Od lat, przodującymi gatunkami przy produkcji balustrad są uniwersalna dębina lub buk. Ich kolorystyka sprawia, że będą pasować do praktycznie każdego koloru wnętrza. Należy jednak pamiętać, że bardzo często takie konstrukcje są masywne i mogą wydawać się zbyt „ciężkie” wizualnie. Stąd też zdecydowanie odradzamy drewno w małych, ciasnych pomieszczeniach.

balustrada

Fotografia: Materiały dostarczone do redakcji

 

Źródło: https://pl.fontanotshop.com/balustrady-porecze.html

Stalowa finezja

Natomiast jeżeli myślimy o stali, będziemy mieli dużą dowolność w wyborze kształtu, zdobień i wielkości poszczególnych części. Elementy wykonane z tego materiału mogą być bardzo cienkie, przez co nieco „odchudzą” pomieszczenie, w którym się znajdą. Ostatnie obserwowane trendy dotyczące balustrad pokazują, że popularne jest wykorzystanie linek stalowych w miejsce klasycznych tralek. Nie sposób nie wspomnieć o finezyjnych zdobieniach wycinanych laserowo!

Balustrada powinna być nasza

Kształt balustrady i wykorzystanie danych materiałów powinno mieć przede wszystkim odzwierciedlenie w naszym, subiektywnym postrzeganiu dobrego smaku i stylu. Dekoracja wnętrza, zwłaszcza w postaci schodów powinna być dobrze przemyślana, gdyż nie tylko jest to inwestycja na lata, ale przede wszystkim wyraz tego, jakimi osobami jesteśmy. Trendy przemijają, więc jedynym czym powinniśmy się sugerować, jest to, co lubimy.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Dobieranie balustrady do schodów

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz