Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika staje się co raz bardziej popularnym źródłem energii elektrycznej. Instalacje fotowoltaiczne zadomowiły się nie tylko w miastach ale i z powodzeniem możemy je zobaczyć na terenach wiejskich. Z fotowoltaiki... Czytaj dalej

Fotowoltaika staje się co raz bardziej popularnym źródłem energii elektrycznej. Instalacje fotowoltaiczne zadomowiły się nie tylko w miastach ale i z powodzeniem możemy je zobaczyć na terenach wiejskich. Z fotowoltaiki korzystają nie tylko przedsiębiorcy. Mikroinstalacje fotowoltaiczne powstają na dachach domków jednorodzinnych, dzięki czemu znacząco można obniżyć rachunki za energię elektryczną.

Polskie władze oferują szereg dofinansowań na fotowoltaike i inne odnawialne źródła energii – starają się w ten sposób ograniczyć negatywne skutki korzystania z tradycyjnych źródeł energii elektrycznej jakim jest węgiel stosowany w elektrowniach w Polsce. Instalacje fotowoltaiczne nie emitują szkodliwych substancji do środowiska a dodatkowo powodują, że uniezależniamy się od dostawców prądu, którego cena ciągle rośnie. Właśnie dlatego, instalacje fotowoltaiczne objętę zostały szeregiem dofinansowań i pożyczek z niskooprocentowymi odsetkami, dzięki czemu cała inwestycja zwraca się po kilku latach.

panele słoneczne
Fotografia Flickr.com CC 2.0 Marufish

„Mój Prąd” – rządowy projekt dla osób fizycznych

Celem tego programu jest wsparcie rozwoju energii prosumenckiej, która w Polsce jeszcze niedawno nie cieszyła się zbyt dużą popularnością. Dzięki temu projektowi, wiele gospodarstw domowych zamontowano instalacje fotowoltaiczną, która pozwala na zminiminalizować rachunki za prąd prawie do zera.

Aby ubiegać się o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej trzeba posiadać sprawny system paneli fotowoltaicznych. Instalacja PV musi być ukończona przed 23 lipca 2019 roku. Kolejnym wymogiem jest posiadanie komplesowej umowy z zakładem energetycznym. Nie wszystkie gospodarstwa domowego mogą ubiegać się o te środki bowiem otrzymują je tylko te osoby, które posiadają instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kWp.

Kwota dofinansowania – „Mój Prąd”

W ramach tego projektu można liczyć na zwrot maksymalnie 5 tys. złotych, ale należy pamiętać, że wysokość kwoty dofinansowania nie może przekraczać 50 % rzeczywistych kosztów inwestycju. Jest to bezwrotna dotacja pod warunkiem, iż osoba ubiegająca się o dodatkowe środki będzie korzystać z instalacji fotowoltaicznej przez co najmniej 3 lata od otrzymania pieniędzy na konto.

„Czyste powietrze” – projekt proekologiczny

Projekt Czyste powietrze to kolejny projekt rządowy przygotowany przez rząd, w ramach którego możemy otrzymać dotację nie tylko na mikroinstalacje ale również na wymianę starych pieców lub kotłów zasilanych np. węglem. Program ten jednak obejmuje tylko inwestycje o minimalnym koszcie kwalifikowalnym wynoszącym minimalnie 7 tys zł, a maksymalnie 53 tys zł.

Programy regionalne/lokalne

Nie tylko rząd oferuje szereg dofinansowań instalacji fotowoltaicznych. Urzędy wojewódzkie w ramach regionalnych programów operacyjnych oferują programy wspomagające ekologiczny rozwój firm. Często też można skorzystać z lokalnych projektów, dzięki którym można uzsykać dofinansowanie

Trzeba jednak pamiętać, że programów nie można łączyć. Jeżeli otrzymaliśmy dotacje w ramach projektu Czyste Powietrze, nie przysługuje nam prawo do ubiegania się o finansowanie w programie „Mój Prąd”.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych

Oceń
Ocena 4.6/5 na podstawie 5 ocen

Dodaj komentarz