Dom czy mieszkanie?

Z badań rynku wynika, że coraz częściej i chętniej deweloperzy budują niezbyt duże domy jednorodzinne. Główną zaletą tych nieruchomości jest dość niska cena jednostkowa oraz fakt, że metr kwadratowy takiego... Czytaj dalej

6 lipca 2020
Artykuł z kategorii: Budowa domu, Dyskusje, Nieruchomości, Sektor budowlany

Z badań rynku wynika, że coraz częściej i chętniej deweloperzy budują niezbyt duże domy jednorodzinne. Główną zaletą tych nieruchomości jest dość niska cena jednostkowa oraz fakt, że metr kwadratowy takiego domu jest tańszy niż mieszkanie o podobnym metrażu w tej samej okolicy.

Ile kosztuje dom?

Według analizy danych portalu RynekPierwotny.com pod kątem cen nowych domów o powierzchni powyżej 150 metrów kwadratowych oraz cen lokali deweloperskich o powierzchni większej niż 80 metrów kwadratowych znajdujących się w największych metropoliach w Polsce, można wysnuć ciekawe spostrzeżenia. Jeśli za punkt odniesienia weźmie się koszt zakupu 1 metra kwadratowego domu oraz mieszkania znajdujących się w tej samej jednostce administracyjnej okazuje się, że metraż nowych domów jest zazwyczaj tańszy od mieszkania o kilkanaście procent. Największą różnice odnotowano w warszawskiej dzielnicy Białołęka oraz krakowskich Dębnikach różnica na niekorzyść mieszkań wynosi odpowiednio 22,53 procent oraz 34,67 procent.

Odwrotna zależność cenowa

Natomiast zupełnie odwrotna zależność pod względem cen jest obserwowana w siedmiu z osiemnastu wytypowanych obszarów. Zaliczyć można do nich dwie dzielnice Warszawy Ursynów i Wesołą, powiat wielicki, powiat poznański, powiat krakowski, dzielnicę Psie Pole we Wrocławiu oraz dzielnicę Widzew w Łodzi. W wymienionych lokalizacjach przeciętna różnica pomiędzy ceną jednego metra kwadratowego mieszkań i domów nie jest większa od 6-7 procent. Wyjątkiem od tej reguły jest powiat wielicki w którym cena dużych lokali deweloperskich wynosi średnio 3100 zł za metr kwadratowy natomiast domów jest on średnio o 16,10 procent wyższy czyli około 499 zł.

Dofinansowanie na dom lub mieszkanie

Okazuje się, że z końcem lipca tego roku odnotowano wzrost zainteresowania niewielkimi domami jednorodzinnymi oferowanymi przez deweloperów. Jest to wynikiem planu posłów nad programem
Mieszkanie dla Młodych, który pozwoli także na uzyskanie dopłat na zakup domu. Zgodnie z obecnymi projektami programu MdM jednorazową dopłatą będą mieli szansę otrzymać nabywcy domu o łącznej powierzchni 100 metrów kwadratowych. Bardziej uprzywilejowane są rodziny posiadające co najmniej trójkę dzieci ponieważ będą mogły liczyć na mniej restrykcyjne ograniczenia oraz większą powierzchnię domu bo aż 110 metrów kwadratowych.

Autor

Agata Kozłowska
Agata Kozłowska
Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Oceń ten artykuł

Dom czy mieszkanie?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 7 ocen
 1. Ada D. pisze:

  Mnie po prostu na dom nie byłoby stać. Nie dość, e to ogromne pieniądze to jeszcze trzeba się martwić o wodę i ogrzewanie. W mieszkaniu to wszystko jest załatwione beze mnie, nie muszę martwić się o jakieś pompy ciepła, opał czy inne rzeczy. Mieszkanie jest wygodniejsze!

 2. Sebastian Dagmarski pisze:

  Moim zdaniem to zależy od lokalizacji, czasem bardziej opłaca się mieszkanie.

 3. Mika pisze:

  Oczywiście, że mniejszy dom, kto by chciał mieszkać w mieszkaniu?

 4. Norbert Kłuda pisze:

  Ja mieszkam w domu i raczej nie hciałbym wrócić do mieszkania. Jestem typem samotnia i cenię sobie ciszę i moją przestrzeń osobistą. Właśnie dlatego mieszkanie z sąsiadami nie jest dla mnie.

 5. Sławek pisze:

  Nie tak łatwo dostać dofinansowanie na dom lub mieszkanie :/

Dodaj komentarz