Dom na działce pochyłej – jak go wybudować?
Decydując się na budowę własnego domu, będziemy musieli mierzyć się z licznymi wyzwaniami. Często najważniejszym z nich jest cena takiej inwestycji. Wielu przyszłych właścicieli budynku jednorodzinnego, zauważyło, że koszt działek... Czytaj dalej
Decydując się na budowę własnego domu, będziemy musieli mierzyć się z licznymi wyzwaniami. Często najważniejszym z nich jest cena takiej inwestycji. Wielu przyszłych właścicieli budynku jednorodzinnego, zauważyło, że koszt działek znajdujących się na terenach pochyłych, potrafi być sporo niższy. Wynika to oczywiście z wielu technicznych ograniczeń, ale również wyjątkowości osadzenia budynku na zboczu w malowniczej scenerii. Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Jak wybudować dom na pochyłym terenie?
Musimy mieć na uwadze wiele czynników, od których będzie zależała technologia budowy naszego wyśnionego domu. Kąt zbocza, na którym będzie znajdował się budynek, czy rodzaj podłoża, mają niebagatelne znaczenie. Gleba i jej właściwości perspiracyjne wiązać się będą z rodzajem drenażu, czy typu murów oporowych. Nie chcielibyśmy przecież, aby podczas większego oberwania chmury, nasz dom osunął się na działkę sąsiada.
Czy wiemy, z jakimi ograniczeniami będziemy musieli się mierzyć? A może bez względu na poniesiony trud i koszty – najważniejszy jest ten zapierający dech w piersiach widok – niezasłonięty zabudowaniami, czy bujnie rosnącymi drzewami.
Podpiwniczenie jest często najpopularniejszym rozwiązaniem, chociaż coraz częściej możemy spotkać nowatorskie konstrukcje oparte o budowę palową. Budynek łączony z pozostałą częścią działki za pomocą mostka, który potrafi przywołać skojarzenia z baśniowymi pałacami.
Dom na działce pochyłej – wady i zalety
Podjęcie decyzji o budowie domu na pochyłym terenie, niewątpliwie będzie się wiązać z większymi kosztami, inną konstrukcją budynku, czy dodatkowymi badaniami geodezyjnych, sprawdzającymi zdatność konstrukcji pod dany teren.
Budowa domu usytuowanego na takim terenie zazwyczaj wiąże się z koniecznością podpiwniczenia go. Wymaga to dodatkowej izolacji przed wilgocią, a koszty potrafią wzrosnąć nawet o 30 procent. Utrudniony dojazd na posesję w okresie zimowym również może powodować pewne obawy przed decyzją na taką nieruchomość. Wiadomo nie od dziś, że nawet do stosunkowo płaskich obszarów pług śnieżny nie jest w stanie dojechać.
Pomimo pewnych ograniczeń, cena i urokliwość miejsca potrafią przeważyć szalę na korzyść takiego rozwiązania. Miejmy na uwadze, że w rejonach wyżynnych, czy górskich, możemy znaleźć działkę jedyną w swoim rodzaju, z zapierającym dech w piersiach krajobrazem. Jeśli jednak wszystkie te procedury prawno-budowlane napawały nas pewną niepewnością, warto sprawdzić gotowe rozwiązania nowoczesnych domów w Małopolsce. Z racji usytuowania terenu, takie domy stają się coraz popularniejsze w tym regionie. Małopolskie może stać się wręcz zagłębiem inspiracji, gdzie przeplata się styl z funkcjonalnością.
Jak wybudować dom na zboczu
Sama konstrukcja domu nie jest jedyną bolączką właścicieli takich rozwiązań. Dom to także działka, więc najciekawszym przystosowaniem jej na nasze potrzeby jest wyrównanie tarasowe – na pierwszy rzut oka przywołujące chińskie plantacje ryżu, czy greckie gaje oliwne. To dodatkowy element zwiększający wyjątkowość naszego wymarzonego miejsca na Ziemi.
Pamiętajmy, że ogromną rolę dla naszego domu będzie pełnić strona świata, na którą jest skierowane zbocze naszej działki. Szczególnie pożądane będą działki skierowane na południe, czy południowy zachód, dzięki czemu wykorzystamy w pełni naturalne oświetlenie.
Jak widać – decyzja o kupnie, czy budowie działki na tak nietypowym, terenie, będzie rodziła wiele dodatkowych kosztów, czy utrudnień już podczas jej użytkowania. Pytanie, jak bardzo jest to dla nas ważne? Kto w końcu nie chciałby się stać właścicielem jedynego w swoim rodzaju domu na zboczu z widokiem na słońce kąpiące się w szczytach ośnieżonych świerków?
Mam nadzieję, że przygotowany przez nas artykuł pomoże Ci w podjęciu dla Ciebie kluczowej decyzji.
Autor
- Jest doświadczoną redaktorką serwisu budowlanego. Specjalizuję się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Jestem zaangażowana w swoją pracę i dążę do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania moich czytelników.
Latest entries
- Budowa domu6 września 2024Czym usunąć zielony nalot na elewacji?
- Budowa domu4 września 2024Deskowanie dachu czy warto?
- Dyskusje3 września 2024Czym usunąć biały nalot na fudze?
- Instalacje2 września 2024Jak podłączyć czujkę do lampy?
Dom na działce pochyłej – jak go wybudować?